Öğretmenin Hayvanı Olmadan İyi Bir Öğrenci Olmak

Motive olduğunuz ve iyi notlara ortaladığınız sürece, hala bir öğretmenin evcil hayvanı olmadan öğretmeniniz tarafından sevilen iyi bir öğrenci olabilirsiniz. Ancak, bir öğretmenin evcil hayvanını andıran bir davranışa girdiğinizi hissediyorsanız, bazı düzenlemeler yapmak isteyebilirsiniz. Örneğin, zamanınızı sınıf içinde ve dışında geçirme biçiminizi değiştirerek, bir öğretmenin evcil hayvanı gibi görünmekten kaçınabilirsiniz. Kimsenin mükemmel olmadığını ve insanların bununla ilişki kurabileceği kusurların kalıcı arkadaşlıklara yol açacağını hatırlamaya çalışın.

Ilımlı sorular sor.

Ilımlı sorular sor.

Öğretmeniniz cümlesini her bitirdiğinde soru sormak yerine, onları bir veya iki anlayışlı ve konuyla ilgili sorularla sınırlandırın. İsterseniz, bu soruları dersten önce hazırlayabilirsiniz. Dün geceki ev ödevinden veya genel açıklayıcı sorulardan gelen görüşler olabilir. Sorularınızı sınırlayarak diğer öğrencilere de öğretmenlere soru sorma fırsatını veriyorsunuz.

Öğretmen bir şey duyurduğunda, sorunuzu sormadan önce başkalarının da aynı soruyu olup olmadığını görmek için birkaç saniye bekleyin.
Daha fazla sorunuz varsa, dersten sonra öğretmeninizle konuşun veya ders sırasında çok fazla soru sormak yerine, öğretmeninizle konuşmak için bir zaman planlayın.

Başkalarının gönüllü olmasına izin verin.

Başkalarının gönüllü olmasına izin verin.

Öğretmeninizin kara tahtaları temizlemesine, çalışma sayfalarını dağıtmasına ya da arada sırada başka bir sınıfa mesaj göndermesine yardımcı olmak için gönüllü olmak. Ancak, bu fırsatları haftada bir veya iki kez ile sınırlandırın. Diğer öğrencilerin öğretmene daha küçük görevlerde yardımcı olmak için zamanlarını gönüllü yapmalarını sağlayın.

Bunun yerine, yapmaktan hoşlandığınız işler için gönüllü olun ve diğerlerini diğer öğrencilere bırakın. Örneğin, çalışma sayfalarını dağıtmayı seviyorsanız, çalışma sayfalarını dağıtmak için sadece gönüllü olun. Diğer öğrencilerin tahtayı temizlemesine, mesaj göndermesine veya devam etmelerine izin verin.

Farklı bir yere oturun.

Farklı bir yere oturun.

Görme duyunuzun zayıf olması veya işitme duyunuzun zayıf olması durumunda, zaman zaman sınıfın ortasına veya arkasına oturmak zarar vermez. Tabii ki, her gün sınıfın önünde oturmak sizi nişanlı ve öğrenmeye hazır gösterir, ancak ön koltukları tekelleştirmek istemezsiniz.

Sınıfın ortasında veya arkasında oturarak, diğerlerine sınıfın önünde oturma şansı veriyorsunuz.
Nerede oturursanız olun öğretmenin sizi görebileceğini ve sınıfın arkasından bile meşgul olabileceğinizi unutmayın.

Yolundan çekilme.

Yolundan çekilme.

Pek çok öğrenci, öğretmeni etkilemek için yola çıktığı için “öğretmenin evcil hayvanı” olarak etiketlendi. Öğretmenleri, hediyeler getirerek, onlara iltifat ederek veya sınıfın tarafına karşı kendi taraflarını alarak memnun etmek için ellerinden geleni yapıyorlar. Bunlar yapılacak kötü şeyler değil, övgülerinizi ve hediyelerinizi nadir durumlarda kısıtlamaya çalışın.

Örneğin öğretmeninize yalnızca tatillerde veya doğum günleri sırasında hediyeler verin.
Öğretmeninize gerçekten hak ettiklerinde, örneğin derslerini özellikle ilgi çekici bulduğunuzda iltifat edin.

Notların hakkında övünme.

Notların hakkında övünme.

Notların ve ders almak için harcadığın zamandan gurur duymalısın. Ancak, sınıfta ne kadar iyi çalıştığınız konusunda arkadaşlarınıza övünmek rahatsız edici olabilir. Gurur duyduğun zaman, sen ve sınıf arkadaşların ve arkadaşların arasındaki farkları vurguluyorsun. Bu, sizinle aranızdaki mesafeyi yaratır ve meslektaşlarınız size kızmaya başlayabilir.

Başarılarınız hakkında konuşurken, kendiniz ve arkadaşlarınız arasındaki ortaklıkları vurgulayın. Örneğin, “Sınıftaki en yüksek notu aldım” demek yerine, “Sizler gibi, bu projede gerçekten çok çalıştım ve aldığım notu almak için daha da çok çalıştım.”

Tavetale olmaktan kaçının.

Tavetale olmaktan kaçının.

Öğretmeni, öğrencilerin yaptıkları her küçük şey hakkında bilgilendirmek için yoldan çekilme. Bunun yerine, öğretmeninize söylemenin yeterince önemli olup olmadığına karar vermek için kararınızı kullanın. Öyleyse, kişiyi tüm sınıfın önünde gezdirmek yerine, dikkatlice öğretmeninize söyleyin.

Her birini kendinizin değil, aynı hizada tutmanın öğretmeninizin işi olduğunu hatırlamaya çalışın.

Başkalarının senin hakkında ne düşündüğü hakkında endişelenme.

Başkalarının senin hakkında ne düşündüğü hakkında endişelenme.

Başkalarının sizden hoşlanmasını sağlamak veya size “öğretmenin evcil hayvanı” demeyi bırakmak için büyük kişisel değişiklikler yapmanız veya akademik başarınızı riske atmanız gerektiğini düşünmeyin. Unutmayın ki gerçek kabul içeriden gelir. Bu nedenle, kim olduğunuzu kabul ettiğiniz sürece, başkalarının sizin hakkında ne düşündüğü küçük bir meseledir.

Artı, başkalarının senin hakkında düşündüğü şey senin kontrolün dışında. Bunun yerine, enerjinizi kendinizin daha iyi hale getirmeye ve başkalarının sizin hakkınızdaki düşüncelerini değiştirmek yerine ilerlemeye odaklanın.

Kuralları yıkmak.

Kuralları yıkmak.

Arada bir kuralları çiğnemek tamam. Küçük bir işaret, öğretmeninizin sizinle olan itibarını zedeleyecek değil. Bir şey olursa, akranlarınız için daha insancıl ve daha çekici görünmenizi sağlar.

Arkadaşınızla fısıldamak, not almak ya da ders sırasında şaka yapmaktan korkmayın. Bir alışkanlık edinmediğiniz ve denetlemediğiniz sürece, iyi olmalısınız.

Arkadaş edin

Arkadaş edin

Bir öğretmenin evcil hayvanı olduğunuzun anlatıldığı bir işaret, tek arkadaşınız öğretmen ise. Bu mutlaka fena değil, ama zaman zaman yalnız olabilir. Dallanmaya çalışın ve diğer öğrencilerle arkadaş olun. Ortak noktaları olan öğrencilerle arkadaş olun. Belki çikolata yemeyi, kitap okumayı ya da Noel sezonunu sevmeyi seviyorsunuz. Bunlar, diğer insanlarla iletişim kurmak için kullanabileceğiniz oldukça yaygın şeylerdir.

Biraz utanç verici olan küçük sırları ortaya çıkarmak, bir arkadaşlığı derinleştirmek için iyi bir yoldur. Kendinizle ilgili mahrem detaylar paylaşarak, diğer kişiye insan olduğunuzu ve dolayısıyla sevindirici olduğunuzu gösterirsiniz.

Motive ol.

Motive ol.

Mükemmel bir öğrenci motive olmuş bir öğrencidir ve öğretmen hayvanı olmadan da motive olabilirsiniz. Enerjinizi öğretmeni memnun etmek yerine (çok fazla enerji ve zaman gerektirdiğini biliyoruz) yerine, enerjinizi ilgi alanlarınıza yönlendirin.

Örneğin, bir fotoğrafçılık, kitap, moda kulübü veya okulda herhangi bir tür kulüp başlatmayı deneyin.
Etkinlikleri planlamayı seviyorsanız, örneğin mitingler, Noel partileri ve tarla günleri gibi okul etkinliklerini planlamanıza yardımcı olabilirsiniz.

Categories:   Gençlik

Comments