Moda Tasarımı Portföyü Nasıl Hazırlanır?

Her kalkınan moda tasarımcısı bir noktada bir tasarım portföyü oluşturmak zorunda kalacak. Fakat bu kadar çok parça ve çok az kural ile nereden başlıyorsunuz? Başlamak zor olabilir, ancak kabul komitelerinin ve işe alım yöneticilerinin ne aradığını ve işinizi nasıl düzenlemek istediğinizi öğrendikten sonra, kendi şaşırtıcı tasarım portföyünüzü oluşturmak için daha donanımlı olacaksınız.

Neyin dahil edileceğine dair talimatları veya kılavuzları kontrol edin.

Neyin dahil edileceğine dair talimatları veya kılavuzları kontrol edin.

Bir tasarım programına başvuruyorsanız, portföyünüzde görmek istedikleri hakkında iyi bir fikir vermelidirler. Profesyonel bir portföy tasarlıyorsanız, açık yol tarifleriniz olmayabilir. Genel olarak, yaratıcı araştırmaları, 3B’yi 2B’ye çevirme yeteneğinizi gösteren çizimleri, renkli çalışmaları ve eğer varsa, yaptığınız 3B çalışmasının fotoğraflarını dahil etmelisiniz.

Portföyünüzü belirli bir uygulamaya veya yapmak istediğiniz iş türüne göre uyarlayın. Farklı pozisyonlar için başvuruyorsanız birden fazla portföyü bir araya getirmek isteyebilirsiniz.

Bir organizasyon prensibi ile gelip.

Bir organizasyon prensibi ile gelip.

Ne yaparsanız yapın, muhtemelen bir projenin farklı bölümlerini mümkün olduğu kadar bir arada tutmaya çalışmalısınız. Örneğin, bir proje için tüyler ve yapraklar, bir proje için kabile veya halk sanatı gibi organik yapıları araştırdıysanız, bu projelerin çeşitli kısımlarını bir arada tutmaya çalışın. Sonuçta, bir örgütsel ilkeye ihtiyacınız var çünkü bu projeleri nasıl sunmak istediğinizi seçmek zorunda kalacaksınız.

Keşfettiğiniz farklı açılar arasındaki bağlantıları gösteren bir hikaye anlatmak ister misiniz? Kronolojik basitliği mi yoksa ters kronolojik düzeni mi tercih edersiniz? Yaptığınız işi düşünün ve vurgulamak istediğiniz herhangi bir bağlantı olup olmadığını görün.
Her ne bulursanız olun, iletişim kurmaya çalıştığınız bir izleyiciye açık olması gerektiğini unutmayın. Bu konuda gerçekten emin değilseniz, sadece izleyiciyi yakalamak için en son çalışmanızı ön plana sunmak ve ardından portföyün geri kalanını oraya nasıl geldiğinizi göstermeye adamak gibi basit bir şeye sadık kalın.
Profesyonel portföyler için çalışmanızı önce en son parçalarla düzenlemeli ve eski malzemeleri arkaya koymalısınız.

Çalışmanızı nasıl düzenlemek istediğinizi göstermek için bir açıklama yazın.

Çalışmanızı nasıl düzenlemek istediğinizi göstermek için bir açıklama yazın.

Her projede olduğu gibi, onu nasıl uygulayacağınızı gerçekten planlamadığınız bir fikir hakkında çok hevesli olmak kolaydır. Sen bilmeden önce, planlamadığın her şey seni çok etkiledi. Bu adımın amacı, çalışmanızın sunumunu en üst düzeye çıkardığınızdan ve tüm parçaların sizin için olduğu kadar yabancı için net olacağından emin olmaktır.

Sadece hikayenizin ne olduğunu düşünmeyin: her bir parçanın o hikayeye nasıl uyduğunu değerlendirin. Farklı düzenlemelerle uğraşın ve her düzenlemenin işinizin nasıl algılanacağını nasıl etkilediğini düşünün. Parçalarınızı neden belirli bir şekilde düzenlediğinizi göstermek için bir şema veya anahat oluşturabilirsiniz.
Fikrinizi, yaratıcı gelişiminiz boyunca sizinle birlikte çalışan birisine gösterin veya açıklayın. İdeal olarak, bu kişi, öğretmenler veya size yakın biri gibi, portföy oluşturma konusunda biraz deneyime sahip ve fikirlerin ne kadar etkili olacağı konusunda geri bildirim sağlayabilecek bir mentor olmalıdır.

Malzemelerini topla.

Malzemelerini topla.

Materyallerinizi kendi programınız tarafından verilen kurallara göre hazırlayın. Renk örnekleri, kumaş örnekleri, araştırma parçaları, eskizler, fotoğraflar: her şey. Bu öğelerin tümünü portföyünüze koyamayacaksınız, ancak koleksiyonun tamamı ile başlayacaksınız.

Genellikle bir korse veya bir çift ayakkabı gibi yaptığınız gerçek parçaları içeremeyeceğinizi unutmayın. Bunun yerine, bu parçaların profesyonel görünümlü fotoğraflarını çekin ve çalışmalarınızı sergileyen fotoğrafları portföyünüze ekleyin.

En güçlü fikirlerinizi sergileyin.

En güçlü fikirlerinizi sergileyin.

Ne tasarladığınızı yapacak kaynaklara sahip olmayabilir veya henüz tüm becerilere sahip olmayabilir – sorun değil. Portföyünüze bakan kişi nasıl düşündüğünüzü ve yarattığınızı görmek istiyor, bu yüzden onlara kalem ve mürekkep çizimlerinizi veya karakalem çizimlerinizi gösterin. İki boyutlu bir yüzeyde üç boyutu temsil etme yeteneğinizi gösterecek şekil çizimlerinin yanı sıra çalışmanızdan birkaç örnek vermeniz gerekir. Bundan daha fazlası bonus malzemedir.

Projelerinizin her birinde gelişiminizi gösteren parçalardan bir seçim yapın.

Projelerinizin her birinde gelişiminizi gösteren parçalardan bir seçim yapın.

Bu parçalar size ilham veren şeylerin, yaptığınız erken çalışmaların veya daha sonra tekrar ortaya çıkacak gelişmiş bir fikrin ilk adımlarının bir birleşimi olabilir. Keşfettiğiniz her proje için iki veya üç parça seçmeye çalışın.

Hedefli bir profesyonel portföy oluşturmuyorsanız, geçici yan projeler dahil etmeyin. Bu gayri resmi çalışmalar yeteneklerinizin çeşitliliğini ve çeşitliliğini göstermektedir. Ayrıca, ilgi alanlarınız hakkında fikir veriyorlar.
Çok fazla işiniz varsa, öncelikle en son keşifleriniz arasından seçim yapmayı deneyin. Gelişiminizi göstermek için eski çalışmalarınızdan bazılarını dahil edin, ancak özellikle profesyonel gelişim için portföyünüzü oluşturuyorsanız, şu anda nerede olduğunuzu vurgulayın.

En iyi parçalarını seç.

En iyi parçalarını seç.

Kesinlikle en iyi çalışmalarınızı portföyünüze dahil etmek istersiniz. Proje başına bir ila iki parça arasında çok kaliteli çalışmayı hedefleyin. Kişisel tarzınızı ve tasarıma yaklaşımınızı temsil eden parçalara gidin. Belki belirli bir demografik (genç, ileri moda kadınlar, androjen erkekler, aktif çocuklar, vb.) Veya belirli bir temanın etrafında tasarım yapmaya odaklanmaya meyillidir. Daha sonra ideal müşterinizi veya tüketicinizi gösteren parçaları dahil edebilirsiniz. Tasarım derslerinde de iyi kabul görmüş ve profesörler ve meslektaşları tarafından en iyi çalışmalarınızı düşündüğünüz eserler seçebilirsiniz.

Bu çalışmaların, kumaş ve malzemelere bir dizi farklı stil veya yaklaşım türü içerdiğinden emin olun. Bir stil veya yaklaşımdan ikiden fazla parça eklememelisiniz. Örneğin, belki de deri ile çalışma yeteneğinizi gösteren iki parçanız vardır. Ayrıca ipek ya da jarse gibi farklı bir malzemeyle çalışma yeteneğinizi gösteren bir ila iki parça eklemelisiniz. Bu, birkaç farklı malzeme ile ve birkaç farklı tarzda çalışabileceğinizi gösterecektir.

Parçaları seçtiğiniz düzenlemeye birleştirin.

Parçaları seçtiğiniz düzenlemeye birleştirin.

Eşyaları yan yana ya da masaya yatırarak başlamak isteyebilirsiniz, sadece siparişle oynamak için. Her kategori için ayrı bölümler seçmeyi seçerseniz, parçaları belirli bir bölüm içinde nasıl düzenlemek istediğinizi belirleyin.

Kronolojik bir düzen mantıklı mı? Konuya veya ortama göre gruplandırmanız gereken çalışma kümeniz var mı?
Bir şeyin düzenlemenize uygun olmadığını keşfederseniz, eklemeyin. Farklı bir parçanız olup olmadığına bakın, bölümün diğer kısımlarıyla daha iyi çalışır. Portfolyonuzdaki her şeyin birbirine iyi uymasını istiyorsunuz.

Bir portföy veya sunum vakası satın alın veya bulun.

Bir portföy veya sunum vakası satın alın veya bulun.

Hem portföyleri hem de sunum durumlarını çevrimiçi olarak veya iyi sanat malzemeleri mağazalarında, özellikle bir sanat veya tasarım okulunun yakınında yaşıyorsanız bulabilirsiniz. Hangisine ihtiyacınız varsa, sunduğunuz parçalara bağlı olacaktır. Dava temiz ve temiz olmalı, ancak eğer bir öğrenciyseniz, fonksiyonel ve etkin bir şekilde çalışmalarınızı sergilemesi veya saklaması koşuluyla yüksek son olması gerekmez. Portföyünüzü profesyonel bir ortamda sunuyorsanız daha iyi bir duruma yatırım yapmak isteyebilirsiniz.

Sunum kutuları fermuarlar gibidir, çünkü bunlar genellikle genel koruyucuları içerirler ve daha küçük işler için en iyisidir. Kelimenin tam anlamıyla işinizi “sunmaları” amaçlanıyor, bu yüzden yeni başlıyorsanız muhtemelen en iyi seçeneğinizdir.

Resimler gibi daha büyük parçalara sahipseniz, işleri taşımak için sunmaktan daha büyük ve daha büyük bir portföye yatırım yapmak isteyebilirsiniz. Çalışmalarınızı telli tarzı bir ortamda sunmak yerine, muhtemelen gevşek kağıtlarla ve güvenli bir şekilde birlikte istiflenmiş çalışmalarla sonuçlanacaksınız.

Gevşek tamamlayıcı öğeleri birlikte kolaj edin ve bunları iyi bir kağıda yapıştırın.

Gevşek tamamlayıcı öğeleri birlikte kolaj edin ve bunları iyi bir kağıda yapıştırın.

Genelde, araştırmacı dokular, ilginç dokular veya yapılar gibi, çok sayıda küçük örnek ve kupür içerecektir. İdeal olarak, portföyünüzü gözden geçiren kişinin yalnızca içinden geçebilmesi gerekir; bu nedenle daha küçük parçaların hepsini daha kolay erişilebilir hale getirmek için mektup boyutlu kağıda yapıştırın. Öğeleri türe göre gruplayın veya bunları mantıklı bir şekilde düzenleyin. Gerektiğinde “renk çalışması” veya “deneysel camlama yöntemleri” gibi etiketler sağlayın ve okuyucunuza ne yaptığınızı göstermeniz gerekiyorsa küçük açıklayıcı çizgiler veya paragraflar ekleyin.

Yüksek kaliteli, asitsiz kağıt kullanmalısınız. Kolaj parçalarının kenarlarına uygulayabileceğiniz ve kağıda takabileceğiniz bir fırça ile yüksek kaliteli yapıştırıcı kullanın. Her bir parçayı hafifçe düzeltmek için bir parmağınızı kullanarak bunları kağıda yapıştırırken kolaj parçalarının dalgalanmasını önlemeye çalışın. Çalışma alanınızı düzenli tutun, böylece kolaj parçaları üzerinde tutkal izi ya da özensiz kenarlar kalmaz. Kolaj parçalarının profesyonel ve temiz görünmesini istiyorsunuz.

Çalışmalarınızı ve ek materyallerinizi bu durumda düzenleyin.

Çalışmalarınızı ve ek materyallerinizi bu durumda düzenleyin.

Zaten her şeyi yoluna koymuş olmalıydın, ama yapmadıysan, oradan başla. Her şeyin ayarladığınız şekliyle anladığından emin olmak için tekrar kontrol edin. Sonra tüm parçaları davanın içine sokun.

Gerekirse etiketleri dahil edin.

Gerekirse etiketleri dahil edin.

Öncelikle görsel tasarım öğelerini vurguluyorsunuz ve belli ki ana iletişiminiz bu işte. Ancak, yaratıcı araştırmalarınızı veya bir projedeki aşamaların her birini, nasıl ilerlediğinizi netleştirmek için etiketlemek istiyorsanız, o zaman yapın. Sadece etiketin düzgün olduğundan ve önemli bir şeyi örtmeyecek şekilde yerleştirildiğinden emin olun.

El yazınız zayıfsa, etiketlerinizi yazdırmak için bir bilgisayar kullanın.

Gerekirse yazılı ek ekleyin.

Gerekirse yazılı ek ekleyin.

Gereksinimler çok çeşitlidir, ancak programa bağlı olarak, bir makale veya bir sanatçı bildirimi eklemeniz gerekebilir. Genellikle, program bir kompozisyon için kendi yönergelerini sağlar. Sanatçıların açıklamaları daha az programa özeldir. Bir sanatçı ifadesi, temel olarak etkilerinizi, yönünüzü ve yaratıcı ilhamınızı bir veya iki paragrafta özetler. Daha önce hiç bir sanatçı bildirimi yazmamışsanız, Bir Sanatçı Bildirimi Nasıl Yazılır çok yardımcı olur.

Categories:   Work World

Comments