İş Süreci Analisti Nasıl Olunur?

İş süreci analistleri, iş süreçlerini ve sistemlerini gözden geçirir ve inceler, verileri modelleştirir, etkinlikler düzenler ve iş stratejileri geliştirir. Başlıca sorumlulukları, bir işletmenin faaliyetlerindeki yetersizlikleri belirlemek, daha sonra mevcut yöntemleri değiştirmek veya belirlenen sorunları sınırlandırmak veya ortadan kaldırmak için yenilerini oluşturmaktır. Birçok iş süreci analisti pozisyonu için farklı eğitimsel ve teknik gereksinimler vardır, ancak çalışmakta olduğunuz şirkete fayda sağladığınızı düşündüğünüzde iş çok yerine getirilebilir!

Mevcut yetenek seviyenizi değerlendirin.

Mevcut yetenek seviyenizi değerlendirin.

Bir iş süreci analisti olmaya hazır olduğunuzu belirlemek için mevcut beceri setinizin ve niteliklerin pozisyonun gerekliliklerini karşılayıp karşılamadığını belirlemeniz gerekecektir.

İşletme problemlerini anlamak ve çözmek için güçlü analitik ve iletişim becerilerine sahip olmalısınız.
Farklı projeleri tamamlama seviyelerinde birden fazla projeyi sürdürmek için son derece organize olmanız gerekecektir.
Güçlü müzakere ve teknik becerilere sahip olmanız gerekecektir.

Eğitim gereksinimlerini karşılayıp karşılamadığınızı belirleyin.

Eğitim gereksinimlerini karşılayıp karşılamadığınızı belirleyin.

Bir lisans derecesi genellikle bir iş süreci analisti olarak bir kariyere devam etmek için bir gereklilik olarak kabul edilir. Süreç analizinde kariyere öncülük edebilecek bir dizi diploma programı vardır, ancak işletme ve matematikte güçlü bir temel gereklidir.

Bachelor’un işletme, ekonomi, istatistik ve muhasebe alanlarında lisans programları başlamak için harika yerlerdir.
Diğer derece programları, özellikle ek bir iş süreci analizi sertifikasyon programının tamamlanmasından sonra, süreç analizinde kariyere de yol açabilir.

Bir sertifikasyon programını tamamlamayı düşünün.

Bir sertifikasyon programını tamamlamayı düşünün.

İş süreçleri analizi ile ilgili bir alanda bir dereceye sahip olsanız bile, herhangi bir uzmanlık eğitimi almadan bir pozisyon bulmak zor olabilir. İş analizi alanına geçerek bir dereceyi tamamlamış olanlara yardım etmek için tasarlanmış birçok sertifika programı vardır.

Sertifika programları, bir iş süreci analisti olarak günlük işlemlerin belirli yönlerini öğrenmenize yardımcı olabilir ve başarılı olmanız için gereken araçları size donatır.
Örgün eğitiminize kariyeriniz boyunca devam etmenizi ve her zaman başarılı olmak için konumlandırılmanızı sağlayan giriş seviyesi, orta ve ileri seviye sertifika kursları vardır.
Sertifika kurslarında öğretilen bazı unsurlar örgütsel hazırlık değerlendirmeleri yapmayı, işinizin temel performans göstergelerini tanımlamayı ve performans ölçümlerini nasıl oluşturup izleyeceğinizi öğrenmeyi içerir.

Bir iş süreci analistinin sorumluluklarını tanımlayın.

Bir iş süreci analistinin sorumluluklarını tanımlayın.

Bir iş süreci analisti olarak başarılı olmak için çok çeşitli görevlerde uzmanlaşmanız gerekecektir. İçinde bulunduğunuz işin ve işlemlerin nasıl yürüdüğünün tam olarak anlaşılması gerekir.

Verimliliği sınırlayan organizasyonel sorunları tanımlamanız ve bunlar için veri odaklı çözümler geliştirmeniz gerekecektir.
İşletmenizdeki operasyonların istatistiksel analizlerini yapmanız gerekecektir.
Verimliliği artırmak için yeni yöntemler geliştirmek veya mevcut olanları değiştirmek için hazırlıklı olun.
Teknik personel ve yöneticiler arasında irtibat kurmanız gerekebilir.

Bir işletmeye getirdiğiniz değer hakkında net olun.

Bir işletmeye getirdiğiniz değer hakkında net olun.

İyi bir iş süreci analistine sahip olmak, işletme verimliliğini artırarak bir şirketin giderlerini önemli ölçüde azaltabilir. İşlemler hemen hemen her kuruluş için doğaldır ve bu süreçleri kolaylaştırarak karlılığı artırabilir ve maliyetleri azaltabilirsiniz.

Mevcut süreçlerdeki verimsizlikleri tespit ederek ve bunların üretim üzerindeki etkisini nasıl ölçeceğini bilerek, başarılı veya başarısız bir işletme arasındaki farkı ifade edebilecek metodolojide değişiklikler sağlayabilirsiniz.
Önemli hale gelmeden önce sorunları tanımlamak, ortaya çıktıklarında sorunları çözmek için harcanmadan önce tasarruf etme fırsatı sunar.

Teknik olarak mı yoksa iş fikirli mi olduğunuzu belirleyin.

Teknik olarak mı yoksa iş fikirli mi olduğunuzu belirleyin.

İş süreci analistleri, şirketlerine genellikle iki yoldan biriyle değer sağlar; bazıları süreçleri analiz etmek için teknik bilgilerini, bazıları ise işletme uzmanlıklarını kullanır.

Eğitim geçmişiniz, hangi yöntemi kullanacağınızı belirlemeye yardımcı olacaktır. Teknik bir arka plandan geliyorsanız, uzmanlığınız teknik süreçlerdeki verimsizlikleri ayrı ayrı belirlemenize yardımcı olabilir.
İş ve finans odaklı iş süreci analistleri daha büyük resme bakma ve gereksiz harcamaları veya para kazanmanın yollarını belirleme eğilimindedir.
Bazı şirketler, iş süreçleri analisti olarak çalışmak için son derece özel deneyime ihtiyaç duyarken, diğerleri daha genel iş ve finansal eğitimi tercih edebilir.

Sektörünüzü seçin.

Sektörünüzü seçin.

Önceden iş geçmişi veya eğitimi sayesinde zaten bir endüstride uzmansanız, deneyiminiz nedeniyle o sektörde bir iş süreci analisti olarak çalışmayı tercih edebilirsiniz. Aksi halde, hangi tür endüstrinin sizi ilgilendirdiğini seçmeniz gerekecektir.

Üretim tesisleri genellikle süreçlerini düzene koymak ve maliyetleri düşürmek için iş süreci analistlerini arar.
Bilgi Teknolojisi şirketleri ayrıca, üretim, hizmet ve operasyon planlamalarında yardımcı olmak için iş süreci analistlerini sıklıkla kullanırlar.
İlgilendiğiniz şirketlerdeki pozisyonlara başvurabilirsiniz. Şirketin tüm yönleriyle ve operasyonlarıyla ilgili kapsamlı bir anlayış geliştirmeniz gerekecek, bu nedenle tutkunuzun olması önemlidir.

Yüksek lisans derecesi almak.

Yüksek lisans derecesi almak.

Kariyerinizi bir iş süreci analisti olarak ilerletmek için örgün eğitiminize devam etmeniz gerekebilir. Birçok kişi, doğrudan kendi işleri veya endüstrisi ile ilgili bir alanda yüksek lisans derecesi seçmeyi seçer.

Birçok şirket, üst düzey iş süreci analistlerinden bir MBA (İşletme Muhasebe Yüksek Lisansı) tercih eder.
Diğer lisansüstü programlar Bilgi Teknolojisi veya İletişimi içerebilir.

Ek kimlik bilgileri kazanın.

Ek kimlik bilgileri kazanın.

Bir iş süreci analisti olarak, maliyetleri azaltmak veya ortak işlemlerin verimliliğini artırmak için fırsatları belirlemeniz beklenir. Verimlilik konusunda uzmanlaşmış birçok sertifika ve eğitim programı vardır.

İşletim süreçlerinin iyileştirilmesi hakkında daha fazla bilgi edinmek için Altı Sigma eğitiminin takibi.
Altı Sigma Dışı “yalın” eğitim de mevcuttur ve süreçlerdeki hataları ve yetersizlikleri gidermede benzer bir eğitim seviyesi sunar.

Sertifikalı bir İş Analizi Uzmanı (CBAP) Olun.

Sertifikalı bir İş Analizi Uzmanı (CBAP) Olun.

Uluslararası İş Analizi Enstitüsü (IIBA), iş süreci analistlerinin metodolojisini geliştirmeye adanmış bir organizasyondur. Sektördeki en çok rağbet gören profesyoneller arasında sertifika almaları.

CBAP’nizi kazanmak, sizi Uluslararası Endüstri Analizi Enstitüsü tarafından sağlanan kaynaklara erişim sağlamanın yanı sıra, endüstride çok daha rekabetçi hale getirecektir.
Bu sertifikayı almaya hak kazanmadan önce birkaç yıldan beri bir iş süreci analisti olarak çalışmış olmalısınız.

Categories:   Work World

Comments