Sağlıklı bir köpek yavrusu nasıl seçilir

Aileniz için yeni bir köpek yavrusu almak heyecan verici bir olaydır. Ailenize eklemek için bir köpek yavrusu ararken, bazı genel köpek yavrusu sağlığı hususlarını aklınızda tutmanız gerekir. Bu sayede, ailenizle birlikte olacak sağlıklı ve mutlu bir köpek yavrusu elde edebilirsiniz.

Doğru yaşta bir tane alın.

Doğru yaşta bir tane alın.

Genel olarak, yavru köpekler, anneleriyle birlikte yaşamlarının en azından ilk 8 haftasında tutulmalıdır. Köpek ırkı bir Yorkshire terrier gibi küçükse, yavru köpeklerin yavrularıyla ya da ebeveynleriyle ilk 12 hafta boyunca yaşaması daha iyidir, böylece diğer insanlarla ve hayvanlarla yaşayabilecek kadar olgunlaşabilir.

8 haftadan daha küçük yavruları satan bir damızlık bulursanız, o da çok küçük olduğu için damızı sorun.

Köpeğin temizliğini kontrol edin.

Köpeğin temizliğini kontrol edin.

Bir köpek yavrusu ararken, köpeğin ne kadar temiz olduğuna bakmalısınız. Bu köpek yavrusu sağlığının iyi bir göstergesidir. Yeni bir köpekle karşılaştığınızda, temizliği arayın:

Kulaklar. Kirli yavru kulaklar kulak enfeksiyonlarına neden olabilir veya kulak akarlarını gösterebilir. Kızarıklık veya kötü kokulara neden olan yavrulardan kaçının.
Burun. Burun akıntısı olmamalı ve yavru bolca hapşırmamalı veya öksürmemelidir. Akıntının sadece tükürük olduğunu düşünmeyin, çünkü burun yalamadan ıslanmış olabilir.
Gözler. Yavru köpeğin gözünde akıntı olmamalıdır. Parlak ve uyanık olmalılar.

Ceketini inceleyin.

Ceketini inceleyin.

Yeni bir köpek yavrusu alırken, kürk taze ve temiz olmalıdır. Aynı zamanda parlak ve dolu olmalıdır. Kel yamalar veya cilt sorunları olan köpeklerden kaçının. Köpek yavrusu diğer hayvanlarla dışarıda oynuyorsa, biraz tozlu veya hafif kirli olabilir, ancak kolayca temizlenmesi gerekir.

Yavru köpekle oynadığınızda, kürkünü parçalayın ve cilde bakın. Aynı zamanda temiz ve pürüzsüz olmalıdır. Pirelerin olmadığından ve köpek yavrusu kendini çizmediğinden emin olun.

Güçlü bir gövde olup olmadığını kontrol edin.

Güçlü bir gövde olup olmadığını kontrol edin.

Yavru köpeği kaldırdığınızda, bacakların ve kolların kas tanımını kontrol edin. Köpek küçük bir cins olsa bile, tüm köpek gövdeleri güçlü olmalıdır. Çıkıntılı bir göbekle ince olmadığından emin olun.

Bu, tedavi edilmemiş bir solucan istilasının işareti veya kalp sorunu gibi ciddi bir sağlık sorunu olabilir.

Dışkıyı inceleyin.

Dışkıyı inceleyin.

Şansınız varsa, köpek yavrusu taburesinin nasıl göründüğünü inceleyin. Sert olmalı. Gevşek dışkı veya dağınık bir dip, daha büyük sağlık sorunlarının bir işareti olan ishali belirtebilir. Ayrıca, diğer yavruların hiçbirinin hasta olmadığından emin olmak için çöpteki diğer yavruların banyoya nereye gittiğini de kontrol etmelisiniz.

Ayrıca yavru köpeğin genital bölgesini çok fazla yalayıp yaramadığını görmek için izleyin. Bu idrar yolu enfeksiyonu belirtisi olabilir.

Enerji seviyesine dikkat et.

Enerji seviyesine dikkat et.

Fiziksel semptomlara ek olarak, yavru köpeğin genel enerji seviyesini de değerlendirmelisiniz. Diğer yavrularla olan etkileşimini izleyin ve sizinle nasıl etkileşim kurduğunu görün.

Yavru köpeğin size ve ailenize ısınması biraz zaman alabilir, ancak sonunda olur. Otur ve ziyaret ettiğinde onunla oynamak için zaman ayır. Sağlıklı kuklalar meraklıdır ve uyanıklarsa oynamak isterler.

Geçmiş veteriner kayıtları isteyin.

Geçmiş veteriner kayıtları isteyin.

Mümkünse, barınağınızdan veya besleyiciden, köpeğinizin geçmiş veteriner kayıtlarını görmesini isteyin. Bu, aşılanmış olmasını sağlayacak ve yavru köpeklerin tamir edilip edilmediğini size bildirecektir.

Damızlık veya satıcı size geçmiş veteriner kayıtlarını vermeyecek veya veremezse, o köpeği almayı tekrar düşünün. Bu bir şeyin yanlış olabileceğinin bir işaretidir.

Sosyalleşme hakkında sorun.

Sosyalleşme hakkında sorun.

Yavru köpeğinizin sağlığı onun zihinsel sağlığını içerir ve bu onun sosyalleşmesi gerektiği anlamına gelir. Yavru köpeğin diğer insanlarla nasıl bir bağlantısı olduğunu ve köpek yavrularının nerede tutulduğunu (dış ortamdan ziyade ev ortamı) sorun. Sosyalleşmemiş bir yavru köpek, yolda önemli davranış problemleri yaşayabilir.

Sağlığın neden önemli olduğunu öğrenin.

Sağlığın neden önemli olduğunu öğrenin.

Bunu aldıktan hemen sonra hastalanan bir köpek yavrusu edinmek çok zor olabilir. Özellikle genç yaşta olan hastalık, yavru büyümeniz ve sürekli bakım alabilen hastalıklar gibi köpekler için birçok kalıcı sağlık sorununa neden olabilir. Bu sadece yavru köpeğiniz için zor değil, aileniz için de zor.

Yavru evlat edinmeden önce bu sağlık sorunlarını fark etmezseniz, bu sizin için çok pahalı olabilir. Örneğin, sağlıklı bir yavru köpek yaşamının ilk yılı veterinerlik masrafları için 700 ile 2.000 $ arasında olabilir. Yavru köpeğiniz hasta ise, bu miktar iki ya da üç katına çıkabilir.

Barınaklara bak.

Barınaklara bak.

Bir köpek yavrusu aramak için harika bir yer bir sığınaktır. Ne tür köpek yavrularına sahip olduklarını görmek için bölgenizdeki Humane Society veya hayvan kurtarma topluluğu ile görüşün. Bu kuruluşlar barınakta oldukları hayvanlara çok iyi bakıyorlar, bu yüzden onlardan gördüğünüz köpek yavruları muhtemelen sağlık açısından en iyi durumda olacak.

Bu yerlerdeki yavru köpekler tam bir muayeneye tabi tutulur ve aşılarına bir veteriner hekim tarafından verilir.

Bu kuruluşlar bilerek size hasta bir köpek yavrusu sunmayacaklar, ancak hastalıklı davranış arayışı içinde olmak her zaman iyidir.

Bir damızlık kontrol edin.

Bir damızlık kontrol edin.

Belirli bir köpek yavrusu istediğinizi biliyorsanız, bir sığınak yerine bir damızlığa bakmak isteyebilirsiniz. Evlat edinmeden önce, yetiştiricinin tesisini ziyaret ederek, yetiştiriciyi, kuklaların ebeveynlerini ve köpek yavrularını tanıyın.

Damızlık sahip olduğu çevrenin türünü değerlendirmek önemlidir. Ayrıca yavru köpekle oynamak ve ebeveynlerin mizacının yanı sıra genel mizacını da belirlemek isteyeceksiniz. Bu, yavru köpeğin size ve ailenize uygun olup olmadığını belirlemenize yardımcı olacaktır.
Amerika Birleşik Devletleri İnsani Topluluğu, damızı değerlendirmek için kullanabileceğiniz çevrimiçi bir internete sahiptir. Bu kontrol listesi, ne tür yetiştirici köpek cinslerinin sayısı ve köpeklerin tutulduğu koşulların durumu gibi size ne aramanız gerektiğini söyler. Damızlık ayrıca yerel veterinerlerle güçlü bir ilişkiye sahip olmalı ve eve götürdükten sonra köpek yavrusu ile nasıl ilgileneceğiniz konusunda size talimat vermelidir.
Damızlık ile görüşmeye başladığınızda saygın bir kaynaktan yavru köpek aldığınızdan emin olmak için kontrol listesini yanınıza alın. İstediğiniz kadar soru sormaktan çekinmeyin. Sorumlu üreticiler, aynı zamanda sorumlu sahipleriyle de bağlantı kurmak istediklerinden anlarlar.

Hala safkan bir hayvan için barınak düşünebilirsiniz. Barınaklardaki hayvanların yaklaşık% 25’i saf hayvanlardır.

Yavru değirmencilerin tehlikelerinin farkında olun.

Yavru değirmencilerin tehlikelerinin farkında olun.

Köpek fabrikaları, büyük miktarlarda köpek yavruları yetiştiren ve onları kulübelerde barındıran işletmelerdir. Bu köpek yavruları genellikle hasta ve kötü sosyalleşir. Köpekler köpek kulübelerine yerleştirildiğinde, zihinsel olarak sağlıklı köpekler olmalarını sağlayan kritik bir sosyalleşme dönemini kaçırmaktadırlar.

Sadece bu değil, yavrular ve ebeveynleri çoğu zaman sağlıksız ve kalabalık koşullarda barındırılır, uygun veterinerlik bakımı yapılmaz ve yetiştirilen köpeklerin davranış veya sağlık sorunları olabilir.

Saygın yetiştiriciler evcil hayvan dükkanlarına satmazlar. Bir köpek yavrusu çevrimiçi satın almaktan kaçının, çünkü köpek yavrusu nereden geldiğine dair hiçbir düzenleme yoktur ve satın almadan önce köpek yavrusu veya ebeveynlerini kontrol edemezsiniz.

Yeni yavru köpeğini muayene için al.

Yeni yavru köpeğini muayene için al.

Yeni yavru köpeğini evlat edindikten 48 saat sonra veterinere götürmelisin. Çoğu yetiştiricinin, barınağın ve kurtarmanın, yavru sağlığını güvence altına aldıklarında küçük bir penceresi vardır; bu nedenle, yanlış bir şey olması durumunda, bu süre içinde kontrol ettirmek en iyisidir. Garantisi olmasa bile, bu süre zarfında köpek yavrusu kontrol ettirmelisiniz, böylece olası sağlık sorunlarını en kısa sürede yakalayabilirsiniz.

Veterineriniz gerekli aşıları, beslenme gereksinimlerini ve solucan ve parazitler gibi yavru köpeğinizin karşılaştığı diğer sağlık sorunlarını açıklayacaktır.
Veterinerinize, sahip olduğunuz belirli cinslere sahip olmak ya da genel olarak yavru köpeklerle ilgili sorularınız için sormaktan çekinmeyin.

Doğru yemeği al.

Doğru yemeği al.

Yavru köpeğinizi evlat edindiğinizde, damızlık, sığınak isteyin ya da orada yaşarken yavrularını ne yediklerini kurtarın. Bu köpek yavrusu üzerinde geçişi kolaylaştırmaya yardımcı olacaktır. Yavru köpek çoktan stresli olacak çünkü çevresini değiştiriyor ve ailesini terk ediyor, bu nedenle yiyeceklerinin sabit kalmasını sağlamak, yaşadığı her türlü mide sorununu daha iyi hale getirmeye yardımcı olacak.

En azından köpek yavrusu daha önce alıştığı yemeğe başlamaya çalış. Yiyeceklerini değiştirmek istiyorsanız, diğer yiyeceklerden uzaklaştırarak ve olmasını istediğiniz yiyecekleri daha fazla besleyerek bunu yavaş yavaş yapın. Sadece yetişkin köpek maması yerine köpek maması beslediğinizden emin olun.
Yavruda ishal varsa, ancak sağlıklı görünüyorsa, endişelenmeyin. Bu strese verilen yaygın bir cevaptır. Ancak, ishal 24 saatten fazla sürerse veya köpek yavrusu iyi görünmüyorsa, köpek yavrusu bir veterinere götürülür.

Hastalık için dikkat edin.

Hastalık için dikkat edin.

Yavrularda, parvo, distemper, köpek kulübesi öksürüğü ve gastrointestinal sorunlar gibi sık görülen bazı hastalıklar vardır. Parvo ve distemper gibi daha ağır koşullar, kendilerine karşı mücadele eden aşıları vardır. Bu, yavru köpeğinizi mümkün olan en kısa sürede aşılatmanızın zorunlu olduğu anlamına gelir.

Diğer konular sağlıklı ve dengeli bir diyetle birleştirilebilir. Bu, yavru köpeklerin bağışıklık sistemlerini yüksek tutmaya yardımcı olur ve bu da böyle genç yaşlarda saldırabilecek olası herhangi bir hastalıkla savaşmasına yardımcı olur.
Davranışta herhangi bir değişiklik, genel bir halsizlik veya aşırı ishal veya kusma olduğunu fark ederseniz, köpek yavrusu derhal veterinere götürün. Hastalığı ne kadar erken yakalarsanız, köpek yavrusu şansı o kadar iyi olur.

Categories:   Evcil ve Hayvanlar

Comments