Mobilya kapalı kediler tutmak nasıl

Kedileri mobilyadan uzak tutmaya çalışmak, kanepelerin, yatakların, masaların ve diğer değerli mobilyaların pençe izlerinden, çiziklerden ve kedi kıllarından korunmasına yardımcı olur. Mobilyalardaki kedileri spreyler ve hoş olmayan dokularla kovabilirsiniz. Ayrıca kedinizi, işaretten aşağı inmek üzere eğitmek için tıklama eğitimini kullanabilirsiniz. Bazen kediler mobilyada can sıkıntısı yüzünden oynuyorlar. Kedinizin çok eğlendiğinden emin olun, böylece mobilyalara el koymaya başvurmazlar.

Mobilyaları daha az çekici hale getirin.

Mobilyaları daha az çekici hale getirin.

Kediler mobilyaya çeşitli nedenlerden dolayı çekilir. Bir kedi pencerenin yakınındaki bir kanepeye atlayabilir ya da yiyecek bulmak için mutfak tezgahına oturabilir. Mobilyalarınıza tırmanarak aradığınız ödülleri ortadan kaldırarak mobilyalarınızı daha az çekici hale getirin.

Pencerelerin yakınında mobilyalar varsa perdeleri kapalı tutun. Bu şekilde, kediler güneşlenmek veya camlara bakmak için mobilyalara çekilmeyeceklerdir.
Kullanılmadığı zamanlarda fazla döşemeleri mobilyadan çıkarın. Örneğin, bir filmi izlemek için koltuğunuzda uzanmanız bittikten sonra, kullandığınız battaniyeleri veya yastıkları çıkarın.
Mutfaktaki yüzeyleri yiyeceklerden ve kedilerin çizileceği diğer kalıntılardan uzak tutun.

Folyo ile satır mobilya.

Folyo ile satır mobilya.

Kediler kaygan yüzeylerden hoşlanmazlar. Kullanılmadığı zaman, mobilyayı folyo ile döşeyin. Bu, kedinizin etrafta kaymaktan hoşlanmadığı için mobilyaların üzerine zıplamasını önleyecektir.

Bu, sehpalar gibi küçük mobilya parçalarıyla en iyi şekilde çalışma eğilimindedir.

Çift taraflı yapışkan bandı deneyin.

Çift taraflı yapışkan bandı deneyin.

Kumaş olmayan yüzeyler için sehpalar, mandallar ve mutfak tezgahları gibi şeylerin üzerine çift taraflı yapışkan bandı şeritler halinde veya çapraz desenlerde yerleştirin. Kediniz bir mobilya parçasına atladıktan sonra ayaklarının yapışkanlaştığını tespit ederse, bu mobilyalardan uzak durmaları daha olasıdır.

Deri mobilyanın üzerine çift taraflı yapışkan bant koymayın. Çıkması zor olan kalıntıları geride bırakacaktır.

Bir sprey kullan.

Bir sprey kullan.

Kovucu spreyler genellikle kumaş yüzeyleri için harika çalışır. Kedinizin bir koltuktan veya bir sandalyeden çıkmasını istiyorsanız, o yüzeye ticari bir kedi itici sprey ile püskürtün. Ticari spreyler kedilere zarar vermez, ancak yağları ve mobilyalardan uzak tutan diğer kokuları içerir. Bir sprey şişesinin üzerindeki talimatları izleyin ve kedileri tutmamak için mobilyalarınıza uygulayın.

Her zaman ilk olarak küçük, farkedilmeyen bir mobilya yaması üzerine bir sprey testi yapın. Tüm mobilyanıza uygulamadan önce yüzeye zarar vermemesine veya renk bozulmasına neden olmadığından emin olun.

Mobilya üzerine plastik paspaslar döşeyin.

Mobilya üzerine plastik paspaslar döşeyin.

Plastik paspaslar ters çevrilebilir ve kullanılmadığında mobilyaların üzerine döşenebilir. Yer paspaslarının altında, kedinin ayaklarını tahriş eden küçük topuzlar bulunur. Bu düğmeler kedilere zarar vermeyecek, ancak kedinizin mobilya üzerine atlamaktan caydırılması konusunda rahatsız edici olacaktır.

Hareketle çalışan bir gürültü kesici kullanın.

Hareketle çalışan bir gürültü kesici kullanın.

Kedinizin devam etmesini istemediğiniz mobilyayı yakınında ses şemsiyesini ayarlayın. Sonra, kediniz mobilya üzerine atladığında, ses yapıcı kedilere hoş olmayan yüksek ses çıkaran bir ses çıkarır. Zamanla, kediniz mobilyaları rahatsız edici seslerle ilişkilendirir.

Yerleşik ceza oluşturun.

Yerleşik ceza oluşturun.

Kediler, yerleşik cezaya daha iyi yanıt verir. Kedinizi mobilyaya çarptıktan sonra cezalandırmak yerine, kedinizi şaşırtacak bir şey bırakın. Bazı hafif çerez yapraklarını, örneğin kenara yakın dengeli bir şekilde koltuk veya sandalyenin kenarına yerleştirin. Kediniz sıçradığında, tepsilere inecek ve ürkecekler. Zamanla, bu kedinizin tezgahlara girmesini engelleyebilir.

Bir tıklama ve hedef çubuğu alın.

Bir tıklama ve hedef çubuğu alın.

Kedi eğitimi, tıklama eğitimi ve bir hedef çubuğu kullanarak komuta geçmek için eğitilebilir. Yerel bir evcil hayvan dükkanında eğitim almak için bir tıklama satın alabilirsiniz. Hedef çubuğu, kedinizi açık ve kapalı yüzeylere yönlendirmek için kullandığınız uzun bir çubuktur. Bir el sanatları mağazasından alacağınız tahta çubuk gibi istediğiniz herhangi bir uzun çubuğu kullanabilirsiniz.

Sopa takip etmek için kedi öğretin.

Sopa takip etmek için kedi öğretin.

Başlamak için, kedinizin çubuğu takip etmeyi öğrenmesini istersiniz. Hedef çubuğu kedinin burnunun yanına yerleştirin. Çubuğu koklamaya başlar başlamaz, çubuğu hareket ettirin. Kedi sopayı burnu ile takip ediyorsa klikleyiciyi tıklayın. Kedinize küçük bir muamele gibi bir ödül verin. Bu kedi ödüllendirmek için tıklama çubuğunu izlemesi gerektiğini öğretecektir.

Birkaç gün boyunca kedinize çubuğu takip etmeyi öğreterek kısa bir süre egzersiz yapın. Kediniz çubuğu sürekli takip ettiğinde, kedinizi mobilyadan uzak durması için eğitebilirsiniz.

Bir komut seç.

Bir komut seç.

Kedinizi mobilyadan çıkarmak için kullanmak için bir komut seçin. Komut “Hayır” veya “Kalk” gibi bir şey olabilir. Kedinizin sonunda bu komuta yanıt olarak mobilyadan atlamasını istiyorsunuz.

Komutu söylerken kediyi yönlendirin.

Komutu söylerken kediyi yönlendirin.

Kedinizi mobilyada her gördüğünüzde, eğitim çubuğunuzu alın. Kedinize mobilyadan rehberlik ederken emrinizi söyleyin. Kedinize itaat ettiklerinde küçük bir muamele ile ödüllendirin.

Kedinize her koltukta veya tezgahta oturduğunda mobilyalarınızdan sürekli olarak rehberlik yaparsanız, en sonunda, tedaviye veya bir eğitim çubuğuna yardım etmeden komuta yanıt vereceklerdir.

Sprey şişelerinden uzak durun.

Sprey şişelerinden uzak durun.

Birçok işletme sahibi, mobilyaya bindiğinde kediyi cezalandırmak için bir sprey şişesi kullanır. Bununla birlikte, kedinizi çalıştırırken sprey şişelerinin çok yardımcı olma olasılığı yoktur. Kedinizin ceza ile davranış arasındaki bağlantıyı kurması pek mümkün değildir. Bir sprey şişesi aynı zamanda sadece kedinizi strese sokmada başarılı olur. Antrenman aracı olarak sprey şişelerinden uzak durun.

Kedinizin tırmalama direği olduğundan emin olun.

Kedinizin tırmalama direği olduğundan emin olun.

Kedilerin tırnaklarını kesmek için kaşımaları gerekir. İstenmeyen kaşıma ve pençe sık sık rahatsız edici derecede uzun pençelerin veya tırnakların sonucudur. Evinizde tırmalama direği bulundurun. Bu, kedinize çizilmemesi ve mobilyalardan uzak durması için bir çıkış sağlayacaktır.

Oynamak için kedi odanı ver.

Oynamak için kedi odanı ver.

Kendinize ait alan yoksa, kediler mobilya gibi alanları ele geçirebilir. Evinizde bir oda veya kedinizin oyuncaklarını, yemeklerini ve yataklarını sakladığınız odalardan birinde bir köşe bulundurun. Kedinizle oynadığınızda bu alanda oynayın. Kediniz kendine ait bir alana sahip olduğunu hissederse, sizinkini istila etme olasılığı daha düşüktür.

Kedinizin en çok hangi tür oyuncakları sevdiğini düşünün ve oyun alanını onlarla doldurun. Kedinize alanı ne kadar uyarlarsanız, kedinizin içinde zaman geçirmesi de o kadar olasıdır.

Kedinizi cezalandırma.

Kedinizi cezalandırma.

Kedileri cezalandırmak nadiren mobilyadan uzak durmanın etkili bir yoludur. Kedinize bağırmak, ya da yaramazlık yaparken kafesine koymak sadece kedinizi strese sokar. Kedinize mobilyadan indiklerinde bir ceza vermek yerine pozitif bir güçlendirme yap.

Kedinizin iyi davranışını ödüllendirmezseniz, yaramazlık devam etmesi daha olasıdır.

Kedinizle günlük oynayın.

Kedinizle günlük oynayın.

Kediler bazen can sıkıntısı gibi davranırlar. Kedinizle oynamak için her gün zaman ayırın ve aktif kalmasını sağlayın. Kediniz ne kadar sıkılmıyorsa, dikkat çekmek için mobilyalara tırmanma olasılığınız o kadar düşüktür.

Yerel evcil hayvan dükkanından kedi oyuncakları al. Kediler, etrafta dolaşması kolay nesnelerin tadını çıkarır. Ayrıca gürültüden etkilenme eğilimindedirler. İçlerinde çan olan toplar gibi jingle gibi şeyler yapan oyuncaklar alın.
Bir oyuncuyu zeminden sürükleyerek bir ipe bağlayabilirsiniz. Ayrıca kedinizin peşinden koşmak için eşyalar da atabilirsiniz.

Categories:   Evcil ve Hayvanlar

Comments