Leopar Gecko Bakım Nasıl

Yeni bir evcil hayvan olarak leopar gekoyu almaya karar vermişseniz, sürüngen arkadaşınızı satın almadan ve onlarla ilgilenmeden önce bilmeniz gereken birkaç şey var. “Komple kitler” bile, genel olarak evcil hayvan mağazalarında uygun olmayan kum veya parlak aydınlatma kullanımı yaygın olduğundan, iyileştirme kullanabilir. Leopard gecko’lar kolay evcil hayvan olarak ün kazanabilir, ancak uzun yıllar yaşadıklarını ve dikkatlice kontrol edilen bir çevre ve diyet gerektirdiklerini unutmayın.

Bir 20 galon (75.7 L) uzun tank veya ekran kapağı ile daha büyük satın alın.

Bir 20 galon (75.7 L) uzun tank veya ekran kapağı ile daha büyük satın alın.

Güvenli bir şekilde tutturulmuş ekran kapağı da dahil olmak üzere leopar kertenkelenizi barındırmak için evcil hayvan mağazasından bir cam, tahta veya plastik kap satın alın. Özellikle bir kediniz veya köpeğiniz varsa güvenli bir kapak önemlidir. Bunları satılan akvaryum, vivarium veya teraryum olarak bulabilirsiniz. Kertenkeleniz için zaten bir eviniz varsa, evcil hayvanınızın ihtiyaçlarını karşıladığından emin olmak için bu bölüme göz atın. Leopar kertenkeleler karasal olduğu için tank, boyundan daha geniş olmalıdır. Yetişkinler için büyüklük sınırı yoktur, ancak daha büyük tanklarda, çok fazla saklanmalı, böylece strese girmemelidir.

Ekran kapağı yerine önde sürgülü kapaklı bir tank da alabilirsiniz. Bu tank, kertenkeleni evcilleştirmeyi kolaylaştıracak.
Bir 20 galon (75.7 L) tankta bir tane leopar geckosu bulunur. Bu sürüngenler aşırı strese maruz kaldıklarından ve birlikte barındırıldıklarında savaştıklarından, ayrı ayrı kertenkeleler barındırmak en iyisidir. Boyları birbirine benzeyen kadınlar bile beraber yaşayamaz ve beraber büyüdüğü halde savaşabilir. Çiftleşme sonrasında bir üreme çifti bile ayrılmalıdır.

Kabı hizalayın.

Kabı hizalayın.

Kabın tabanını dokulu karo veya kuru Eco toprağı ile kaplayın. Sürüngen halı da bir seçenektir, ancak bakterileri hapsedebilir ve gecko’nun pençeleri içine girebilir. Böceklerin alt tabakanın altına girmediğinden emin olun. Bunun yerine kağıt havlu veya gazete kullanabilirsiniz, ancak kirlendiklerinde veya parçalandıkları zaman düzenli olarak değiştirdiğinizden emin olun. Cırcır böcekleri de bunun altına girebilir. Asla kum kullanmayın, özellikle kalsiyum kumu kullanmayın. Kertenkeleni satın almadan önce kumda yaşıyorsa, hastalık belirtilerini dikkatle izle veya veterinerine götür.

Taş veya başka bir ağır alt tabaka kullanıyorsanız, kırılma ve ufalanma riskini azaltmak için zemin ile taş arasına birkaç kat kağıt havlu veya bir avuç kuru Eco Earth koymayı düşünün. Kum başka bir seçenektir, ancak kertenkele ulaşamadığından emin olun.
Asla sedir ağacı yongaları veya başka reçineli ağaç kullanmayın, bunlar leopar kertenkeleleri için toksik olabilir. Ayrıca kertenkelenin guletini deldiği bilinmektedir.

Depoyu ısıtın.

Depoyu ısıtın.

Tankı yaklaşık 90F’ye ısıtmak için özel olarak sürüngen tankları veya “tank ısıtıcısı altında” için bir ısıtma pedi / mat kullanın. Leopar kertenkelelerine duyarlı gözlere zarar verdikleri ve yalnızca göbeklerinden ısı emdikleri için ısı lambaları kullanmayın. Sıcaklığı takip etmek için kafesin her bir tarafında termometreler kullanın. En doğru termometreler sıcaklık Gina ve problu dijital termometrelerdir. UTH’nin aşırı ısınmasını önlemek ve sıcaklığı düzenlemek için bir termostat gerekir. Gece boyunca sıcaklık 80F’den (21ºC) daha düşük olmamalıdır. Kışın ekstra ısıya ihtiyaç duyulursa, bir CHE (seramik ısı yayıcı) ekstra ısı sağlayabilir.

Bir ısıtma yastığı / paspası kullanıyorsanız, kertlenizin dokunamadığından ya da yanıklardan muzdarip olabileceğinden emin olun.

Bir gündüz / gece ışık döngüsü sağlayın.

Bir gündüz / gece ışık döngüsü sağlayın.

Leopard gecko’ları kremlidir, yani en çok şafak ve alacakaranlıkta aktif olurlar, ancak yine de günde 14 saat güneş ışığı alan bölgelerde veya kışın 12 saat boyunca yaşamaya adapte olurlar. Bunu sağlamanın en kolay yolu, bir pencereden dolaylı güneş ışığı almaktır. Bir ışık sadece bir pencere mevcut değilse gereklidir. Yaygın bir yanılgı, Leoların kırmızı ışığı göremediği yönündedir. Rengi göremeseler de ışığı hala görebilirler, bu yüzden kullanmamak en iyisidir. İnce UV aydınlatması, tamamen gerekli olmamakla birlikte, faydalıdır ve bir d3 ekinin yerini alabilir. Aslanlar bu ışıktan aldıkları d3’te aşırı doz alamazlar.

Kafesine gecko başına üç barınak ekle.

Kafesine gecko başına üç barınak ekle.

Kertenkelenin altına saklanabilecek kadar büyük bir evcil hayvan dükkanından kaya mağaraları, kütükler veya herhangi bir sürüngen barınağı satın alın. Alternatif olarak, bu sığınakları kendinizi düzgün zımparalanmış PVC borulardan veya diğer malzemelerden yapın, ancak dışarıda olan nesnelerden ve keskin kenarlı nesnelerden kaçının. Leopar gecko’nun ihtiyaçlarını karşılamak için barınakları üç farklı yere yerleştirin:

Deponun ılık tarafına iki sığınak yerleştirin ve altını nemli kağıt havlular, Eco toprağı veya sphagnum yosunu ile kaplayın. Buna “nemli deri” adı verilir ve kertenkelenin kolayca akması için zeminin düzenli olarak nemlendirilmesi gerekir. (Solunum yolu enfeksiyonu riski nedeniyle bunu soğuk tarafta tutmak önerilmez.)
Deponun daha serin tarafına üçüncü bir sığınak yerleştirin ve kuru tutun.

Tanka bir tabak kalsiyum koyun.

Tanka bir tabak kalsiyum koyun.

Bir süt şişesi kapağı toz halindeki kalsiyumun içine koymak için harikadır, böylece kertenkeleniz kalsiyum ihtiyacı duyuyorsa gider ve biraz yalar. D3 vitaminine sahip olmadığından emin olun, aksi halde doz aşımına neden olabilir.

Leopar gecko’nuzu güvenilir bir kaynaktan edinin.

Leopar kertenkelenizi mümkünse sertifikalı bir hayvan yetiştiricisinde veya sağlıklı, bakımlı hayvanlara sahip bir evcil hayvan dükkanında bulun. Parlak, temiz gözleri ve yağ kuyruğu olan bir hayvan seçin. Ağız çevresindeki eksik ayak parmakları ve huysuz malzeme hastalık belirtileridir veya tutulan sundurmadır. Eğer rehabilite etmeye hazır değilseniz, sağlıksız bir leopar gekoyu satın almayın.

Hasta görünen bir kertenkeleniz varsa, üremesine izin vermeyin. Sağlıksız yavrular üretebilir.

Sığ bir su kabı sağlayın.

Sığ bir su kabı sağlayın.

Gecko’nun önemli bir boğulma riski olmadan içmesini ve yıkanmasını sağlamak için geniş, sığ bir su kabı en iyisidir. Bunu tankın daha serin tarafında saklayın. Her gün doldurun ve gerektiğinde temizleyin, tipik olarak diğer her gün. Şişelenmiş su, 24 saat süre ile kalan musluk suyu ya da evcil hayvan mağazasından satın alınan reptisafe ile arıtılmış su kullanın.

Ayrı bir canlı böcek kabı bulundurun.

Ayrı bir canlı böcek kabı bulundurun.

Canlı cırcır böcekleri, leopar gecko hayvanları için en yaygın besin kaynağıdır, ancak bunun yerine, evcil hayvan dükkanlarından veya çevrimiçi olarak satın alınan canlı dubia roachlarını kullanabilirsiniz. Diğer seçenekler süper solucanlar (en sağlıklı olmayanlar), korna kurtları ve ipekböcekleri (çok miktarda alınmaması, kornalar muamele olarak mükemmeldir) ve çekirgelerdir (başka bir temel lifli diyet). Leo meyvesini veya yabani böcekleri asla beslemeyin. Tereyağı solucanları ve balmumu solucanlar seçeneklerdir, ancak yüksek yağ içeriğinden dolayı, bunları ana yemek yerine çeşitlilik için arada bir ek olarak kullanmak isteyebilirsiniz. Balmumu solucanları kertenkelelere bağımlılık yapabilir ve aşırı beslenmek kertenkelenizin diğer yiyecekleri reddetmesine neden olabilir. Leopar kertenkeleler nadiren ölü böcekleri yiyeceğinden, böcekleri canlı tutmak için kapakta açılan delikli plastik bir kaba ihtiyacınız olacaktır. Ölü böcekler ayrıca stimülasyon sağlamaz ve çok daha az besleyicidir. Evcil hayvan dükkanlarından gerektiği gibi böcek satın alabilir veya üreyecek kadar böcek içeren daha büyük bir kap muhafaza edebilirsiniz.

Cırcır böceği kullanıyorsanız, yumurta kartonlarını kabın içine koyun.
Güvenli ve çekici yiyecekler yapmak için böceklerin kertenkelenin gözleri arasındaki boşluktan biraz daha küçük olması gerekir.
Solucanlar kısa süreli kalıyorsa, buzdolabında saklayın. Onları yetiştiriyorsanız, oda sıcaklığında tutun, böylece bazıları böceklere dönüşür.

Böceklere vitamin ekleyin.

Böceklere vitamin ekleyin.

Toz haline getirilmiş “D3 içermeyen kalsiyum” ve genellikle “toz haline getirme tozu” adı verilen sürüngenler için D3 tozu içeren vitamin satın alın. Böcekleri gekoya beslemeden önce, onları bu tozla birlikte plastik bir torbaya koyun ve böcekler tamamen beyaz toz ile kaplanana kadar torbayı sallayın. Bunları, aşağıda açıklandığı gibi hemen gekolara besleyin.

Genellikle, her beslenmede kalsiyum tozu kullanır ve her üç beslemede de multivitamin olur. Bu, kertenkelenizin yaşına ve diyetine göre değişebilir, bu yüzden bir uzmandan tavsiye isteyebilirsiniz.

Böceklere daha fazla besin maddesi ekleyin.

Böceklere daha fazla besin maddesi ekleyin.

Geko’nun diyetine besin eklemek için bir başka mükemmel yol da böceklere “bağırsak doldurmak”. Bu amaç için özel bir formül kullanın ya da böcek kabına geknoya yemeden önce 12 ila 24 saat boyunca meyve ve / veya sebzeleri sağlayın. Havuç, yeşillik, patates ve elma iyi çalışıyor. Narenciye, gecelik, muz, lahana, marul, ıspanak, yulaf, brokoli ve karpuzdan kaçının. Çok önemli bir şey, vitamin ve kalsiyumu asla karıştırmamak, sadece sizin için kolaylaştırmak için. Bunu denemeye karar verirseniz, bunu yedek olarak değil, yukarıda açıklanan toz tozunu kullanmaya ek olarak yapın.

Gekoyu haftada 2 - 3 kez besleyin.

Gekoyu haftada 2 – 3 kez besleyin.

Altı ayın altındaki leopar geckoları günlük beslenmeye ihtiyaç duyar, 6-12 aylık Aslanlar her gün beslenmeye ihtiyaç duyar ve bir yaşındaki Aslanlar her 3-4 günde bir beslenebilir. Genel olarak konuşursak, her gecko 10-15 dakika içinde veya yaklaşık 7-10 cırcır böceği yiyecek kadar beslenmelidir. Leopar gecko’nun derisine saldırabilecek veya zarar verebileceklerinden veya geckoların dışkısını yiyebildiklerinden 15-20 dakika sonra kafesteki tüm böcekleri çıkarın.

Kertenkeleniz yavaş yiyen biri veya obez görünüyorsa, tavsiye için sağlık problemleri bölümüne bakın.

Depoyu düzenli olarak temizleyin.

Depoyu düzenli olarak temizleyin.

Hastalık riskini azaltmak ve zararlı böcekleri çekmek için leopar gecko tankınızdaki dışkıları, ölü böcekleri ve diğer kalıntıları günlük olarak temizleyin. Yaklaşık haftada bir kez, tüm muhafazayı ılık suyla ve güvenli sürüngen dezenfektanla yıkayın, leopar gecko tankına geri gönderilmeden önce dezenfektanı durulayın. Alt tabakayı, genellikle ayda bir kez, belirgin bir koku almaya başladığında değiştirin. Kuru Eko toprağın sadece altı ayda bir değiştirilmesi gerekir. Biyoaktif substratın asla temizlenmesi veya değiştirilmesi gerekmez.

Fayans veya benzeri, tek kullanımlık olmayan bir alt tabaka kullanıyorsanız, bunları geçici olarak tanktan çıkarın ve bir koku fark ettiğinizde altındaki zemini temizleyin.

Leopar geckoyu güvenli bir şekilde nasıl kullanacağınızı öğrenin.

Leopar geckoyu güvenli bir şekilde nasıl kullanacağınızı öğrenin.

Hastalığın size veya hayvana yayılmasını önlemek için, bir sürüngen kullanmadan önce ellerinizi ılık sabunlu suyla yıkayın. Leopar sürüsünü elinize gecko sürün veya vücudunuz tarafından yavaşça toplayın, yeterli destek sağlamak için elinizde tutun. Hayvanı asla kuyruğundan tutmayın, çünkü kuyruğunu yırtıcı hayvanlara karşı tepkimeye sokabilir.

Kuyruk ayrılırsa, onu atın ve kuyruğunda enfeksiyon oluşmasını önlemek için iyileşene ve yeni bir kuyruk büyümeye başlayana kadar depoyu günlük olarak temizleyin.
Kertenkelenizle aynı odada sigara içmeyin ve özellikle tutarken kullanmayın.

Cilt dökülmesini anlayın.

Cilt dökülmesini anlayın.

Genç leopar geckolar ayda yaklaşık bir kez ciltlerini döktüler. Yetişkin leopar kertenkeleleri de derilerini döken, ancak daha az sıklıkla. Deri dökülme başlamadan bir veya iki gün önce gri veya beyaz olur. Eski cilt başarılı bir şekilde çıkarıldığı ve genellikle kertenkeleler tarafından yenildiği sürece, bu zararsız bir işlemdir ve endişelenecek bir şey yoktur.

Deri parmak uçlarının etrafına sıkışırsa, hafif nemli bir Q ucu ile hafifçe silin. Kertiliğin muhtemelen bundan hoşlanmayacak, ama bırakılırsa kertenkele bir parmağını kaybedebilir.
Eski cilt, kertenkelenin diğer bölgelerine yapışırsa, göz sorunlarına neden olabileceğinden, gözlerin yakınında olmadıkça, açık bırakmak en iyisidir.
Cildiniz aynı anda tüm cildini dökmek yerine yamalar halinde dökülebilir.

Dehidrasyon belirtileri olup olmadığını kontrol edin.

Dehidrasyon belirtileri olup olmadığını kontrol edin.

“Nemli post” barınağını nemli, kurulum bölümünde açıklandığı gibi tutarsanız, yetişkin leopar kertenkeleleri genellikle kendi cilt nemlerini düzenleyebilir. Ancak, kertenkele batık gözler, kabızlık veya yavaş dökülme (yeniye yapışan eski, beyaz ten) gelişirse, ciddi bir sağlık sorunu olabilir. Kertenkelenin derisini günde bir veya iki kez nazikçe buğulanmayı düşünebilirsiniz, ancak çok fazla nemin tehlikeli cilt sorunlarına ve solunum yolu enfeksiyonuna neden olabileceğini unutmayın. Kertenkeleyi bir veterinere götürmek daha güvenli olabilir.

Bir ayın altındaki leopar geckoları buğulandığında “çığlık atabilir”, ancak bu bir zarar işareti değildir.

Kertenkeleyi aşırı nemli ortamlardan koruyun.

Kertenkeleyi aşırı nemli ortamlardan koruyun.

Spektrumun diğer tarafında, kertenkelenin bulunduğu bölgede hava çok nemliyse, tanktaki nemi izlemek için bir higrometre satın almayı düşünün. % 40’ın üzerine çıkarsa, tankın üzerine bir fan işaretleyin veya su tabağını daha küçük bir tane ile değiştirin.

Bir obez gecko için yiyecekleri azaltın.

Bir obez gecko için yiyecekleri azaltın.

Leopard kertenkeleleri kuyruklarında yağ depolar, bu nedenle geniş, yağ görünümünde olmaları gerekir. Bununla birlikte, kertenkelenin kuyruğu vücuttan daha genişse ve / veya uzuvların çevresinde yağ birikintileri oluşmuşsa, beslenmedeki yiyecek miktarını azaltın.

Diğer problemler için hayvanınızı bir veterinere götürün.

Diğer problemler için hayvanınızı bir veterinere götürün.

Kertenkele dokunuşunuza veya yemeğinize tepki vermiyorsa veya seğirmeye, kuyrukta kilo kaybına, kanamaya veya diğer ciddi sağlık sorunlarına dikkat ederseniz, acil veteriner hekime başvurun. İshal, kabızlık, kabuklu malzeme veya koyu, renksiz bir ayak veya kuyruk ucu oluşumu fark ederseniz 24 saat içinde bir veteriner hekime danışın. Yemek tercihlerinde veya uyku programında davranışsal değişiklikler yaşla birlikte doğal olarak oluşabilir, ancak bunlar hakkında bir veterinerle veya sürüngen uzmanıyla konuşmanız önerilir.

Geko’nun mahremiyetine saygı gösterin.

Küçük adam taşındıktan sonra, ilk başta gergin olabilir. Yerleşene kadar onu tutmaya çalışmayın. Eğer onu daha önce tutmaya çalışırsanız, kertenkeleyi korkutabilir ve yemek yemesine neden olarak tıbbi sorunlara yol açabilecek şekilde strese sokabilir.

Categories:   Evcil ve Hayvanlar

Comments