Gine Domuzlarında Topaklar Nasıl Teşhis Edilir

Gine domuzunuzun vücudunda bir yumru var mı? Öyleyse, bu şişkinlik birkaç şeyden biri olabilir: bir apse (büyük bir irin cebi), bir lipom (yağ hücreleriyle dolu bir tümör), bir deri tümörü veya bir kist (sıvı dolu yumru). = “_ ref-1” class = “reference” aria-label = “Referans 1’e Bağlantı” “> Sizin için muhtemelen zor olmayacak götürü görmek için, ancak yalnızca veterineriniz götürü neyin ortaya çıkmasına neden olduğunu belirleyebilecektir. Gine domuzunuzda garip bir topak olduğunu fark ettiğinizde, tanı koymak için gine domuzu veterinerinize götürün.

Baş ve boyunda apse olup olmadığına bakın.

Baş ve boyunda apse olup olmadığına bakın.

Derinin altındaki apseler kobaylarda çok yaygındır. Vücudun bir enfeksiyondan “kurtulma” girişimi ve yayılmasını önlüyorlar. Apseler, başka bir gine domuzu ısırmasından sonra veya deriden sert ve keskin bir şey (örneğin saman) geçerse oluşabilir. Gine domuzunun vücudunda herhangi bir yerde oluşabilirler, ancak en yaygın yerler baş ve boyundur.

Boyunda bir apse, o bölgedeki lenf bezinin şişmesi olabilir. Lenf bezleri, vücudun enfeksiyonla savaşmasına yardımcı olan küçük bezlerdir.
Bir apse sağlam veya yumuşak hissedebilir.

Gine domuzu ağzında ve çenesinde apse tespit edin.

Gine domuzu ağzında ve çenesinde apse tespit edin.

Apinler ayrıca bir kobay ağzında veya çenesinde de oluşabilir. Bu bölgelerdeki apseler çok çabuk büyüyebilir. Gine domuzu bir günde iyi görünebilir, sonra ertesi gün büyük bir apse alabilir.

Gine domuzunuzu tutarken, apse görmek için ağzını yavaşça açın. Apse çenede ise, gine domuzu çeneli boyunca büyük bir yumru göreceksiniz.

Gine domuzu kistleri için geri döndü.

Gine domuzu kistleri için geri döndü.

Gine domuzları en çok sebasöz kist olmak üzere çeşitli tiplerde kistler alabilir. Sebasöz kistler, yağ üreten deri bezlerinden (sebasöz bezler) yağ içerir. Sebasöz kistler tipik olarak gine domuzu sırtında ve yumruda bulunur, ancak başka yerlerde de oluşabilir. Çok büyük olmalarına rağmen, kistler genellikle bir bezelye büyüklüğündedir.

Kistler büyürlerse sorun olurlar.

Kuyruk ve göğüste tümör olup olmadığını kontrol edin.

Kuyruk ve göğüste tümör olup olmadığını kontrol edin.

Tümörler ayrıca topaklar oluşturabilir. Örneğin, gine domuzunuzun kuyruğundaki şişlik, trichofolliculoma adlı bir deri tümörünü gösterebilir. Göğüste şişlik, lenfosarkom adı verilen başka bir kanser türünü gösterebilir.

Dişi bir gine domuzu, göbek üzerinde bir yumru olarak göreceğiniz bir meme tümörü geliştirebilir.

Lipomlar, yağ hücrelerinden oluşan tümörlerdir. Gine domuzu üzerinde bir lipom arayacağınız belirli bir yer yok. Gine domuzu bir kerede birkaç lipom içerebilir.

İştah azalması tespit edin.

İştah azalması tespit edin.

Bazen, bir topak, bir gine domuzu yemek istemediği kadar kötü hissettirebilir. Örneğin, eskiden şiling şimdi domuzunuz yemeklerini yemiyorsa ve lezzetli yiyecekler istemiyorsa, ağzını apse için kontrol edin. Gine domuzunuz yemek yemek istese bile, ağzındaki veya çenesindeki apsenin büyüklüğü yiyeceklerin çiğnenmesini zorlaştırabilir.

Bazen, bir gine domuzu, apse yırtılmadan hemen önce yemeyi kesebilir (apse bazen kendi kendine yırtılabilir).

Gine domuzunun nefesini kokla.

Gine domuzunun nefesini kokla.

Gine domuzu tutarken, nefesini hızlıca koklayın. Gine domuzunuzun ağız apsesi varsa, nefesi oldukça nahoş bir koku alacaktır. Hoş olmayan koku enfeksiyondan kaynaklanıyor olabilir. Ağız kokusu ile birlikte, ayrıca sarkma fark edebilirsiniz.

Davranıştaki değişiklikleri gözlemleyin.

Davranıştaki değişiklikleri gözlemleyin.

Bir apse, bir gine domuzu için çok rahatsız edici olabilir. Gine domuzu aldığınızda acı çekiyorsa, gerçekten yorgun görünüyorsa veya sizinle oynamak istemiyorsa, apse olabilir. Ayrıca, gine domuzu apse bölgesini çok fazla örttüğünü fark edebilirsiniz.

Gine domuzunu veterinere götür.

Gine domuzunu veterinere götür.

Gine domuzunuzun vücudunda bir yumru görürseniz, veterinerinizle bir randevu alın. Veterineriniz yumruğun nedenini belirlemek için farklı testler yapar. Gine domuzu veterinere götürmeyi geciktirmeyin – götürü apse ise, gine domuzunuzun kötü bakterilere karşı doğal savunmasını bastırarak gine domuzunuzu çok hasta edebilir.

Gine domuzunuzun tarihini açıklayın.

Gine domuzunuzun tarihini açıklayın.

Randevunuz sırasında, veterinerinize kobay hakkında mümkün olduğunca fazla bilgi verin. Örneğin, eskiden şiling şimdi domuzunuzun genel sağlığından ve yumruğu ilk gördüğünüz zaman konuşun. Ayrıca, eskiden şiling şimdi domuzunuzun diyeti, yaşam ortamı ve pıhtılaşması varsa bilgi verin.

Veterineriniz, tanı koymak için verdiğiniz bilgileri kullanacaktır. Bu nedenle, ne kadar çok bilgi verirseniz o kadar iyidir.

Veteriner hekimin kobayını incelemesine izin ver.

Veteriner hekimin kobayını incelemesine izin ver.

Fizik muayenesi veterinerinize, topağın şekillenmesinde neyin önemli olduğuna dair ipuçlarını verecektir. Veterineriniz gine domuzu tartılacak, baştan ayağa bakacak ve kalbi ve ciğerlerini dinleyecek. Veterineriniz götürü bölgeye özellikle dikkat edecektir.

Veterinerinizin ilave testler yapmasına izin verin.

Veterinerinizin ilave testler yapmasına izin verin.

Veterineriniz, şişkinliğin teşhisini doğrulamak için bazı ekstra testler yapmak isteyebilir. Bir test türüne, veterinerinizin yumrudan bir sıvı numunesini çekmek için küçük bir iğne kullanacağı ince iğne aspirasyonu (FNA) adı verilir. Veterineriniz farklı hücre tiplerini (örneğin yağ hücreleri, beyaz kan hücreleri) tespit etmek için bu sıvıya mikroskop altında bakacaktır. Diğer bir test türü, veterinerinizin bir tümör teşhis etmesine yardımcı olacak bir biyopsidir.

Veteriner hekiminizin GNA’nıza ya da bir biyopsi için yatıştırması ya da uyuşturması gerekir.
Yumrudan bir sıvı numunesi bakterileri tanımlamak için yararlı olabilir. Bakterileri belirleme testine “kültür” denir.

Categories:   Evcil ve Hayvanlar

Comments