Bir çöp gelen bir köpek yavrusu nasıl seçilir

Çok fazla müzakereden sonra, nihayet ailenize yeni, tüylü bir üye ekleme zamanına karar verdiniz. Köpek ırklarına, yaşam tarzınıza uygun birini bulmak için araştırma yaptınız ve saygın bir üretici buldunuz = “#_ note-1”> bir sürü yeni yavru ile. Şimdi çöp arasından doğru yavru seçmelisin, köpeği bulman için son adım. Çöp türünü bulmak için mükemmel bir “köpek yavrusu testi” olmadığını unutmayın. Bunun yerine, sizin ve aileniz için doğru köpeği bulmaya odaklanın.

Bir evcil hayvan mağazası yerine bir yetiştiriciden bir köpek yavrusu almaya çalışın.

Bir evcil hayvan mağazası yerine bir yetiştiriciden bir köpek yavrusu almaya çalışın.

Sevimli yavruları bir evcil hayvan mağazası penceresinde büyütmek cazip gelse de, yavruları bu şekilde satın almak riskli olabilir. Evcil hayvan dükkanlarının çoğu, küçük bir cam kafeste kendi başlarına durmaktadır. Böylece, yavruların çöp eşleriyle nasıl etkileşime girdiklerini görme fırsatınız olmayacak. Bu, öğrencinin kişiliğini ve tavrını değerlendirmeyi zorlaştıracaktır.

Evcil hayvan dükkanlarındaki köpek yavrularının çoğu çok erken kestirilmiş olduğundan, annelerinden veya çöp arkadaşlarından nasıl davranacaklarını öğrenme şansı bulamamaktadır. Beş ya da altı haftada sütten kesilen ve bir evcil hayvan dükkânına gönderilen bir yavru, annelerinden ya da saygın bir yetiştiriciden rehberlik edemez. Bu rehberlik olmadan, bir erkeğin en iyi arkadaşı yerine, yavruların korkutucu ya da saldırgan olma ihtimalleri çok yüksektir.
Ayrıca, evcil hayvan dükkanlarında satılan köpek yavrularının, çoğu zaman köpek değirmenlerinde (yetişkin köpekler tüm yaşamlarında kafeslerde kalıyor!) Ve korkunç koşullarda doğduğunu da bilmelisiniz. Böyle korkunç uygulamalara son vermek istiyorsanız, bu yavruları satın almayın.

Yavrular doğduktan hemen sonra damızlık ile ziyaret zamanı ayarlayın.

Yavrular doğduktan hemen sonra damızlık ile ziyaret zamanı ayarlayın.

Altının ilk yarısının satılmış olduğu bir çöp alanından köpek yavrusu seçmek istemezsiniz. En iyi yavrular genellikle ilk önce satır, bu yüzden çöp doğduktan hemen sonra damızı ziyaret etmeyi deneyin. Damızlık yavrular 7-8 haftalık olana kadar yavruları ziyaret etmenize izin vermese de, ziyaret listesinin başında gelmek en iyisidir.

Ailenizin en pratik üyesini yanınızda veya güvendiğiniz bir arkadaşınıza getirin. Büyük bir yaşam kararı olduğu için birinin yavruları sizinle birlikte değerlendirmesini sağlamaya yardımcı olur.
Yavrular doğmadan önce damızlık ile temas halinde olun. Damızlık annenin nasıl yaptığını ve çöpün ne zaman doğmasını beklediğini size bildirmek için iletişimde kalmalıdır.

Yavruları orospu ilk çöpünden almayın

Yavruları orospu ilk çöpünden almayın

Damızlık hayvanına bu yavruyı, sürtük ya da yavruların annesi için sor. İdeal olarak, aynı yavru (veya baba) tarafından sürtüğün üçüncü çöpünden bir yavru almak istersiniz. Bu, annenin aynı baba ile daha önce sağlıklı yavrular üretmesini sağlayacaktır.

Yavru anne, çocuğunuzun sağlığı ve kişiliği üzerinde büyük bir etkiye sahip olacaktır. Zavallı bir orospu muhtemelen güçlü bir sekliyle veya babasıyla bile zayıf bir çöp üretecektir. Bu nedenle, yavru doğmadan önce yavruların annesiyle zaman geçirmek önemlidir ve ana köpeğin sağlığı hakkında damızlıkçı ile konuşuruz.

Çöp sağlığını damızlık ile tartışın.

Çöp sağlığını damızlık ile tartışın.

İyi bir damızlık, çöpün genel sağlığı ve tavrı hakkında bilgi sahibi olacaktır. Damız anne yavru sağlığı konusunda kendinden emin olmalıdır. Ayrıca ziyaretiniz sırasında hem ana yavru hem de yavru ile etkileşimde bulunmanıza izin vermelidirler.

Saygın bir damızlık arar ve tesislerinde zaman geçirirseniz, damızlık ile oldukça iyi bir ilişki kurmalısınız. Böylece, çöpteki seçimlerinizi daraltmanıza yardımcı olması için ona güvenebilirsiniz. Damız yavruların büyümesini izlemiştir. Böylece hangi yavruların baskın ya da bir avuç daha fazla, hangilerinin utangaç ya da yaramaz olduğunu bilecektir.
Ziyaretiniz sırasında, yetiştiricinin çöp hakkında görüşünü almaktan korkmayın. Ancak, köpek yavrularını sağlıklarını ve kişiliğini doğrulamak için kendi kontrollerinizi de yaptığınızdan emin olun.

Çöpleri bir bütün olarak gözlemleyin.

Çöpleri bir bütün olarak gözlemleyin.

Yavruların birbirleriyle nasıl etkileşime geçtiğine dikkat edin. Aktif, eğlenceli bir yavru köpek olmakla birlikte, aynı zamanda yavrularıyla baskın olan veya yavrularıyla utangaç bir yavrudan kaçınmak istersiniz.

Yavruların arkadaş canlısı, meraklı ve çöp arkadaşlarının etrafında ve senin etrafında güvendiklerinden emin ol. Ayağa kalkmalı, ayakkabı bağcığını bağlamalı, kucağında sürünmeli ve sana bakmalılar. Hatta sizinle oynamaya başlayabilir ve / veya birbirleriyle güreşmeye başlayabilirler.
Dört köpek yavrusu varsa ve bunlardan üçü size kaçıyorsa veya şüpheli şekilde havlıyorsa, bu çöpte sizin için doğru köpeği bulamayabilirsiniz. Dördüncü köpek yavrusu, agresif ya da korkutucu olmasa da, çok utangaç olabilir. Utangaçlık ve güvensizlik yavruların genlerinde olabilir ve bu yavru yavru bir yetişkin olduğunda anti-sosyal bir kişiliğe yol açabilir.
Damızlık yavruların utangaç veya saldırgan kişilikleriyle gülmelerine izin vermeyin. Yavrular çok agresif veya çok utangaç görünüyorsa, bu, yetiştiricinin onları yetiştirmek için iyi bir iş yapmadığının işareti olabilir. Damızlık yavruları sosyalleştirmeli, böylece insanlar etrafında rahat etsinler.
Çöpte en büyük veya en küçük köpek yavrusu almaktan kaçının. Bunun yerine, çöp boyutuna bakın – genellikle, çöp içinde ne kadar fazla köpek yavrusu olursa, o kadar sağlıklı olurlar.

Hangi köpek yavrusu kişilik tipinin sizin için uygun olduğunu belirleyin.

Hangi köpek yavrusu kişilik tipinin sizin için uygun olduğunu belirleyin.

Yeni köpeğinizde aradığınız kişilik tipini düşünün. Siz ve aileniz lütfen yavru köpek veya daha bağımsız bir yavru olmaktan hoşlanır mısınız? Çöpteki kişilik tiplerini damızlık ile tartışın. Yavrular için çeşitli kişilik tipleri vardır, bunlar:

Zorba: Zorba yavru ilk başta çok sosyal ve etkileşimli görünebilir. Fakat diğer köpek yavrularından oyuncak çalıp çalmadığını veya sert oynadığını fark edin. Ayrıca, muhafazayı ölçeklendirmeye veya çöp eşlerinin sırtlarına tırmanmaya çalışabilir. Bunlar kararlılığın belirtileridir, akıllılar ve irade gücüdür, ancak kabadayı kişilik ev hayatınıza uymayabilir. Bu köpeğe meydan okumak ve onunla ilgilenmek için çok zamana ihtiyacınız olacak. Yani, zamanınız için başka talepleriniz veya ev hayatınızdaki stresin çok fazla olması durumunda, kabadayı yavru sizin veya aileniz için olmayabilir.
Asi: Bu tür yavru hızlı düşünen, eğlenmeyi seven ve ilgi çekicidir. Bir kabadayı yavru gibi oynak ve enerjik olabilirler, ancak daha hassas ve daha az agresif olabilirler. Asi yavrular, müşfik olmadan, yakışıklı olacaklar. Bu nedenle aktif bir mülk sahibi veya daha büyük çocuklu bir aile için iyi bir eşleşmedir.
Bağımsız Düşünür: Bu tür yavrular etkileşimli ve eğlencelidir, aynı zamanda kendi başlarına bir oyuncakla oturup mutlu bir şekilde oynarlar. Bu yavrular, muhtemelen yaşlı sahipleri veya çocukları olmayan, istikrarlı ve sakin bir ev için idealdir.
Lütfen istekli: lütfen istekli yavru açık görünebilir. Sonuçta, kim istekli ve heyecanlı bir yavru istemiyor? Ancak, yavruları memnun etmek için istekli doğrudan ve sağlam bir sahibi olmanız gerekir. Bu kişilik türü için çok sayıda eğitim ve güçlendirme gerekli olacaktır. Ancak, iyi bir eğitim ve disiplin ile, memnun etmek isteyen bir öğrenci, size tam bir işbirliği gösterebilir. Bu yavrular bir aile için harika bir arkadaştır.
Rahat yavru: Bu kişilik tipi kardeşlerinden daha az akıllı olabilir, ancak oyun, etkileşimi ve iyi uyumu dengeler. Aynı zamanda rahat ve kolay giden sahipler için mükemmel bir seçim olacaktır. Eğer kişilikleri ırklarına uyuyorsa ve küçük bir çocukla bir ev ortamı yaratmayı istiyorsan, rahat bir yavru ara.
Timid yavru: utangaç yavru olarak da bilinir, bu adamlar güçlü bir benlik duygusuyla doğmazlar. Böylece, size yaptıkları karınlarını size doğru uzatabilir ya da toplam gönderimde sırtlarını kemerleyebilirler. Bu yavruların tatlı, çekingen doğası tarafından emilebilirsin. Fakat çekingen bir yavru, özgüvenlerini geliştirmek ve başkalarını rahat ettirmek için çok zaman ve sabra ihtiyaç duyacaktır. Çocuklu bir aileden ziyade, eğitim ve dikkat için çok fazla zamanı olan bekar sahipler için daha uygundurlar.
Köpeğin cinsinin genellikle kişilik özelliklerini ve türünü etkileyeceğini unutmayın. Irklarının kişilikleri ile nasıl uyuşup uyuşmadıklarını daha iyi anlamak için yavruların kişilerini yetiştiriciyle tartışın.

Çöpteki bireysel yavruları izleyin.

Çöpteki bireysel yavruları izleyin.

Enerjik olmayan ama çok utangaç olmayan bir yavru bulmaya odaklanın. Aklında belirli bir kişilik tipine sahip olsanız da, çoğu aile ne patronu ne de itaatkâr olmayan bir öğrenciyle en iyisini yapar. Büyümeye ya da ısırmayacak iyi huylu, yol yavrularının ortasında arayın. Kulaklarınız yüksek tutulurken ve kuyrukları heyecanla sallanırken size ve ailenize ayak basan kendinden emin bir yavru istiyorum.

Kendinizi, utangaç bir köpeği kabuğundan çıkarabileceğinize ikna etmeye çalışmayın. Eğer utangaçlık kendi genlerine bağlanırsa, utangaç bir yavru utangaç bir yetişkine dönüşür. Utangaç bir yetişkin köpeğin yanında yaşamak zor olabilir ve ürküyor ya da rahatsız olduğunda bile size takılabilir.

Yavrularla tek tek etkileşimde bulunun.

Yavrularla tek tek etkileşimde bulunun.

Aramanızı istediğiniz birkaç yavru ile daralttıktan sonra, yetiştiriciye onlarla tek tek etkileşimde bulunup bulunamayacağını sorun.

Her bir köpeği al, kucakla ve kucakla. Gıcırdayarak ve kıpırdayarak tepki verirse, bu iyi bir işaret değildir. Alınması konusunda sert ve utangaç bir yavru ile davranışsal sorunlarınız olabilir. Fakat önce küçük bir mücadele, ardından hızlı bir şekilde yerleşme ve size bakma daha iyi bir işarettir.
Tepkilerini ölçmek için pençelere, ağızlara ve kulaklara yavrulara dokunun. Küçük yaşta ele alınan bir köpek yavrusu, bu alanlarda onlara dokunmanızı önemsemez.
Oturun ya da diz çökün ve köpek yavrusu size söyleyin. Köpek yavrularının dikkatini çekmek için parmaklarınızı çekin veya zemini patlatın. Size hızlı bir şekilde gelirse, insanlara güçlü bir bağlılığı olabilir.
Yavruların dikkati dağılırsa ve hemen size gelmezse, bağımsız bir kişilik tipine sahip olabilir. Size hiç gelmediyse, insanlarla bağ kurmakta zorluk çekebilir.

Her köpek yavrusu görsel kontrolünde bir kez yapın.

Her köpek yavrusu görsel kontrolünde bir kez yapın.

Güzel ve yuvarlak olmalı, şişman olmamalı ve kesinlikle sıska olmamalıdır. Greyhounds ve Whippets gibi ince bir cins bile dört ay kadar küçük olan yavrulardır.

Yavruların gözlerini, kulaklarını, diş etlerini, dişlerini ve arka ucunu kontrol edin.

Yavruların gözlerini, kulaklarını, diş etlerini, dişlerini ve arka ucunu kontrol edin.

Sağlıklı bir köpek yavrusu, kabuğu veya akıntısı olmayan net ve parlak gözlere sahip olmalıdır. Ayrıca temiz kulakları ve temiz diş etleri ve dişleri olmalıdır.

Yavrular aynı zamanda parlak, parlak bir paltoya sahip olmalı ve bedenlerinde veya arka uçlarında kir veya kalıntı belirtisi olmamalıdır.
Genital bölgelerinde irin veya dışkı bulunmamalıdır.

Bir işitme ve görme testi yapın.

Bir işitme ve görme testi yapın.

Aramanızı istediğiniz bir iki yavruya daralttıktan sonra, işitmelerinin ve görüşlerinin sağlam olduğundan emin olmak için iki test yapın.

Bir işitme testi yapmak için, tepki verdiklerinden emin olmak için ellerinizi yavru başının arkasına çırpın. Veya ayaklarınızı arkalarına damgalayın veya yanlarına bir dizi anahtar bırakın. Sağır bir köpek yavrusu almak, diğer köpeklerle dolu bir kalemden zorlaşır. Bu yüzden yavru kendi başlarına ya da çöplerden uzaktayken bu testi yapmayı deneyin.
Bir vizyon testi yapmak için, kedinin alanı ve vizyonunun içine bir top atın ve yaklaşıp onunla oynayarak tepki gösterip göstermediğine dikkat edin.

Yavruların nefes alıp verdiğine dikkat edin.

Yavruların nefes alıp verdiğine dikkat edin.

Sağlıklı bir yavru öksürmeden veya hapşırmadan sessizce nefes alacaktır. Ayrıca yavru burun deliklerinin etrafında kabuk veya akıntı olmamalıdır.

Yavruların sıkışmadan ya da boğazlanmadan sıkışmadan veya normal görünmeden normal şekilde yürüdüğünü ve çalıştığını kontrol etmek de önemlidir. Bu, yetişkinliğe girdiklerinde daha kötü bir şeye dönüşebilecek herhangi bir kalça veya eklem sorunu yaşamamalarını sağlayacaktır.

Yavruların çene kontrolünü test edin.

Yavruların çene kontrolünü test edin.

Bunu, yavru köpeğin ellerinizin ağzını açmasına izin vererek yapın. Yavru köpek güçlü bir kıstırmaya çalışırken, çok eğimli bir “Ouch!” İle cevap verin. Ardından, köpeğin tepkisini gözlemleyin. Yavru heyecanlıysa, bu testi tekrarlamanız gerekebilir. Acı yanıtınıza cevap verirse ve heyecandan ziyade korku veya endişe ile tepki verirse dikkat edin.

Yavru reaksiyonunuzu not ederse, bir süreliğine titremeyi durdurur ve ardından parmaklarınızı kesmeye başlarsa çok endişe etme. Bu yavru için normal bir tepkidir.
Acı gösterdikleri zaman insanlara ve köpeklere uygun şekilde cevap veren yavruların, çeneleri üzerinde iyi kontrol sahibi yetişkin köpekler haline gelme olasılıkları daha yüksektir. Çene kontrolünün iyi olması, köpeğinizin başka bir köpeğe zarar vermeden oyuna girebileceği anlamına gelir. Bu aynı zamanda insanların ellerinden yiyecek alırken veya insanlarla oynarken onları daha da yumuşak yapar.
Ağrınıza tepki gösteren köpek yavruları, sahipleri olarak da size daha itaatkar olacaklar.

Yeni yavru köpeğini eve getirdikten birkaç gün sonra veterinere götür.

Yeni yavru köpeğini eve getirdikten birkaç gün sonra veterinere götür.

Kedinin aşı ve kurtucu sicilinin bir kopyasını ve ayrıca yavru için diğer tıbbi sicilleri de getirin. Yavru satın almadan önce damızlık bunları size sağlamalıdır.

Veteriner ile köpek bakımı ve bakımı hakkında konuşun.

Yeni yavru bebeğinizi kısa ziyaretler dışında, 12-16 haftalık olana kadar evde tutmayı planlayın.

Yeni yavru bebeğinizi kısa ziyaretler dışında, 12-16 haftalık olana kadar evde tutmayı planlayın.

Yavrular hastalığa karşı bağışıklıklarını annelerinden alır, ancak yavru büyüdükçe, bütün bu çekim ve aşıları alana kadar bağışıklıkta bir boşluk vardır. Bu nedenle, 16 haftalık olana kadar veterinere kısa yolculuklarla maruz kalmasını sınırlandırarak köpek yavrularınızı sağlıklı tutun.

Categories:   Evcil ve Hayvanlar

Comments