Kreg Jig Nasıl Kullanılır

Kreg Jig ahşabı birleştirmek için kullanılan bir alet türüdür. Kreg Jigs, vidaların açılı olarak yerleştirilmesine izin veren delikler olarak bilinenleri delmenize yardımcı olabilir. Vidalar, ahşabın içinden geçmekten ziyade ahşabın içinden geçtiğinden, bağlantı çok daha güçlü ve daha emniyetli olacaktır. İlk kez iş yapanlar için karmaşık görünseler bile, Kreg Jig kullanmak şaşırtıcı derecede basittir. Yapmanız gereken tek şey ahşabınızı ölçmek, Kreg Jig’i uygun genişliğe ayarlamak ve mükemmel delikler açmak için kılavuzlu yarıkları kullanmak.

Kullanmakta olduğunuz ahşabı ölçün.

Kullanmakta olduğunuz ahşabı ölçün.

Delmeye başlamadan önce, çalışacağınız panoların genişliğini ölçmek önemlidir. Kalınlık burada ölçmek istediğiniz şeydir. Tahtanın tam kalınlığını bilmek, cep deliklerini tam olarak doğru açmanıza olanak sağlayacaktır.

Etikette verilen özelliklerden bağımsız olarak daima ahşabı ölçün. Ahşabın büzülmesi veya bir panelin genişliğinin, kesin ölçümlerden ziyade ortalamalara dayalı olması mümkündür.
Bir inçlik kısmın farkı potansiyel olarak tüm projenizi mahvedebilir.

Matkap ucu yakanızı doğru derinliğe ayarlayın.

Matkap ucu yakanızı doğru derinliğe ayarlayın.

Cep delikli matkap ucunu, mastarın üzerinde belirtilen özelliklere göre hizalayın. Basamak (bir noktaya daraldığı bitin yeri) tahtanızın kalınlığına karşılık gelen çentik ile aynı olmalıdır. Derinlik bileziğini uygun yüksekliğe kaydırın ve bir Allen anahtarı kullanarak sıkın.

Derinlik bileziği, kılavuzun kılavuz deliklerinden biraz daha geniştir ve ahşabın çok uzağında delmenizi önler.
Yeni Kreg Jig’inizle birlikte özel bir cep delikli matkap ucu dahil edilmelidir.

Aparatın yerleşimini değiştirin.

Aparatın yerleşimini değiştirin.

Aynı ölçümleri kullanarak, mastarın yüksekliğini uygun konuma ayarlayın. Bunu yapmak için, kılavuz delik parçasını serbestçe kaldırabilmeniz veya indirebilmeniz için parmak vidasını arkadan gevşetin. Pergel istediğiniz yere geldiğinde, tespit etmek için kelebek vidayı sıkın.

Kantarı kaldırmak ve indirmek, çeşitli genişlikteki levhalar için uygun olmalarını sağlamak için kılavuz deliklerin açısını hafifçe değiştirir.
Farklı boyutta bir tahtayı deldiğinizde kılavuz delik parçasını sıfırlamayı unutmayın.

Jig’i çalışma tezgahına sabitleyin.

Jig’i sıkıca yerine oturması için kelepçeleyin. Bu, siz delme yaparken ahşabın gevşemesini önleyecektir. Tezgahın kılavuz deliklerinin tezgah üzerinde size doğru baktığından emin olun.

Tahtanın arka tarafına delik açacaksınız, bu da parça tamamlandığında görünmeyecek.

Ahşabı pergelin içine tutturun.

Ahşabı pergelin içine tutturun.

Ahşap tahtanın bir ucunu, mastarın karşı tarafındaki kıskaç desteğine karşı dikey olarak yerleştirin, ardından kıskacı sıkıca bastırmak için kolu çekin. Kaymadığından emin olmak için tahtayı test edin.

Kelepçe tamamen uzatıldıktan sonra kelepçe kolu yerine kilitlenmelidir.

Matkap ucunu, kılavuzdaki kılavuz deliklerine yerleştirin.

Matkap ucunu, kılavuzdaki kılavuz deliklerine yerleştirin.

Kılavuz delikleri, matkap ucunu rahatça alabilecek kadar büyük olmalıdır. Çoğu standart Kreg Jig modelinde en az üç kılavuz deliği bulunur, böylece bağlantıyı desteklemek için gerektiği kadar delik delebilirsiniz.

Daha fazla hassasiyet ve güvenlik için cep deliklerinizi eşit mesafelerde tutun.
Jig’in izin verdiğinden daha fazla cep deliğine ihtiyacınız olursa, ilk setinizi deldikten sonra ahşabı kelepçenin içinde aşağı kaydırarak yer açabilirsiniz.

İstediğiniz sayıda cep deliği açın.

İstediğiniz sayıda cep deliği açın.

Derinlik bileziği duruncaya kadar sabit bir basınç kullanarak kılavuz deliklerine delik açmaya başlayın. Gevşek ağaç yongalarının kılavuz deliklerini serbest bırakmak için çalışma sırasında matkabı geri çekin. Projenizin amaçlarına uyacak güçlü bir eklem oluşturmak için ihtiyacınız olan sayıda delik açın, sonra tahtayı ters çevirin ve işlemi diğer ucunda tekrarlayın.

Jig ayarlarının doğru olduğunu onaylamak için önce bir tahta parçasını delmeyi deneyin.
En az iki adet cep deliği açmanız gerekecek, aksi takdirde panolar tek bir vidanın etrafında dönecektir.

Jig, ahşabın içine sığ bir açıyla matkap yapmanıza izin verecek, bu da düz bir şekilde deldiğinizden daha yapısal olarak sağlam bir bağlantıya neden olacaktır.

Bir ahşap oluşturmak için ahşap parçalarını birbirine bastırın.

Bir ahşap oluşturmak için ahşap parçalarını birbirine bastırın.

Artık panoları deldiğinize göre, bitmiş projede gidecekleri şekilde düzenleyin. Kenarların eşit olarak hizalandığından emin olun. İsterseniz, panoları daha kolay yönetmelerini sağlamak için yerine sabitleyebilirsiniz.

Pahalı bir hata yapmaktan kaçınmak için panoları dikkatlice hizalayın.
Daha küçük bir kelepçe kullanıyorsanız, her iki odun parçasını dikiş masasında sabitleyin.

Ek güvenlik için ek yerinin kenarlarını birbirine yapıştırın.

Ek güvenlik için ek yerinin kenarlarını birbirine yapıştırın.

Bağlandıkları levhaların kenarlarına ince bir ahşap yapıştırıcı tabakası sürün. Bu, mafsalı daha da güçlendirecek ve levhaları tuttururken ayrılmasını önleyecektir.

Yapıştırıcıyı delme sırasında daha sağlam hale getirmek için yapıştırıcıya birkaç dakika verin.
Geleneksel bir kelepçeye ek olarak ahşap tutkalı kullanıyorsanız, tahtaların kenarlarını hizalamadan önce tutkalı uygulayın.

Vidaları yerine oturtun.

Vidaları yerine oturtun.

Vidaları, bitişik tahtanın gövdesine gelecek şekilde cep deliklerine yerleştirin. Vidaları, cep deliğinin içinde kaybolana kadar derinlemesine sürün. Cep deliği biti matkap ucunda rahatça kendi dişini sıkar, bu nedenle vidaları tutması konusunda sorun yaşamazsınız.

Daha yumuşak ahşaplar için iri iplikli vidalar kullanın. İnce iplikler sert, yoğun akçaağaç ve meşe gibi ahşap türleri için ayrılmalıdır.
Spesifikasyonlar ve kullandığınız ahşabın türü için doğru vida tipini seçin.

Cep deliklerini tahta tapa veya yapıştırıcı ile gizleyin.

Cep deliklerini tahta tapa veya yapıştırıcı ile gizleyin.

Tamamladığınızda, cep deliklerinin açıklıklarında geride kalan sığ çöküntüleri görebilirsiniz. Bunlar kolayca bir küre macun veya ahşap tutkalı ile doldurulabilir. Düzgün, pürüzsüz bir yüzey elde etmek için kaydırılması için özel olarak inceltilmiş bir dizi Kreg ahşap tapaya da yatırım yapabilirsiniz.

Cep deliklerini tıkamak sadece kozmetik bir seçimdir ve eklemin gücünü hiçbir şekilde etkilemez.
Panellerin arkasına veya alt tarafına delik açacağınız için, bitmiş parçadaki cep boşlukları gizlemek için adımlar atmasanız bile görünmemelidir.

Categories:   Ev ve Bahçe

Comments