Barış Zambakları Nasıl Bakımı

Barış zambakları, ev bitkilerinin en popüler çeşitlerinden biridir. Bakımları kolaydır ve evinize hoş bir katkı sağlayabilirler. Barış zambaklarınızı uygun bir şekilde koruyarak, gelecek yıllar için güzel ev bitkilerine sahip olacaksınız.

Huzurunuz için bir yer seçin.

Huzurunuz için bir yer seçin.

Barış zambakları sıcak, nemli, gölgeli tropik yağmur ormanlarına özgüdür. Bu nedenle, ılıman iklimlerde, yıl boyunca dışarıda bırakılamazlar. Bununla birlikte, dış ortama kıyasla genellikle nispeten sıcak ve nemli olduğu yerlerde, bitki iyi yapabilir. Huzurlu zambak, dolaylı güneş ışığından faydalanacağı, evinizdeki sıcak bir odada, doğrudan bir pencerenin altında olmamalıdır. Kuzey ya da Batıya bakan pencereler, gün boyu doğrudan güneş ışığına izin vermediğinden en iyisidir. Bitkiyi soğuk havaya veya çok fazla güneşe maruz bırakmaktan kaçının, çünkü bunlar bitkilerin sağlıksız kalmasına ve kahverengi, buruşuk yapraklar gelişmesine neden olabilir.

İkliminize bağlı olarak, havanın sıcak ve nemli olduğu yerlerde huzurlu zambakınızı yılın bir bölümünde açık havada gölgeli bir verandada veya benzeri bir yerde bırakabilirsiniz. Bununla birlikte, tropikal bir yerde yaşıyorsanız, tesisinizi yıl boyunca güvenle bırakabilirsiniz.

Barış zambakını uygun şekilde sulayın.

Barış zambakını uygun şekilde sulayın.

Barış zambakınıza verebileceğiniz en iyi bakım onu ​​dikkatlice sulamaktır. Saksı toprağı kuruduğunda (ve yalnızca) ne zaman, onu nemli hale getirmek için yeterli su ekleyin, fakat durgun su oluşturacak kadar değil. Çok az su bitkinin solmasına ve ölmesine neden olur – aslında, bitkinizi sulamayı ihmal ederseniz, gözle görülür bir şekilde sarkma olduğunu görmeniz gerekir. Ancak, çok fazla su, bitki için ölümcül olabilen kök çürüklüğü durumuna neden olabilir. Toprak kuruduğunda, haftada yaklaşık bir kez su hedefleyin. Bazen her sulamadan önce bitkinin hiç bu kadar hafifçe solmaya başlamasını beklemek bile önerilir.

Yaprakları haftada birkaç kez sprey şişesiyle buğulayın.

Yaprakları haftada birkaç kez sprey şişesiyle buğulayın.

Barış zambakları tropiklerin yüksek nem seviyelerinde büyür, bu nedenle toprağı sulamanın yanı sıra, yağmur ormanlarının nemli havasını çoğaltmak için zambakınızı düzenli olarak bir sprey şişesiyle sisleyin. Yaz yetiştirme mevsiminde bitkinize daha sık buğulanın – çiçeklere ne kadar çok su verirseniz o kadar sağlıklı olur.

Bu bitki klorine karşı hassastır, bu yüzden klorsuz su kullanın. 24 saat boyunca oda suyunu oda sıcaklığında bırakarak klorsuz hale getirebilirsiniz.

Bitkideki sağlıksız yaprakları kesin.

Bitkideki sağlıksız yaprakları kesin.

Diğer bazı bitkilerle karşılaştırıldığında, barış zambaklarının çok sık budanması gerekmez. Ancak, hangi nedenle olursa olsun, zambakınızın uzuvlarından veya yapraklarından biri veya daha fazlası kahverengileşir veya solarsa, bitkinin ölmekte olan ekinde enerji harcamasını engellemek için yaprakları budamak isteyebilirsiniz. Sağlıksız veya ölü noktaları gidermek için temizlenmiş, keskin makas / budama makası kullanın – kesimlerinizi sağlıklı dokulara zarar vermeden temiz ve toprak seviyesinin yakınında tutun.

Solmuş ve kahverengi yapraklar, bitkinizi sulamayı unuttuğunuzun bir göstergesi olabilir, ancak daha ciddi bir sorunun belirtisi de olabilir. Zambakınıza uygun bakım yaparken bile budamaya sık sık ihtiyaç duyuyorsanız, daha ciddi bir problemin işaretlerini arayın (aşağıdaki “Barış Lily Maladies’i Çözme” konusuna bakın) ve kök nedenini tedavi etmeye çalışın.

Döllenirseniz, dikkatlice yapın.

Döllenirseniz, dikkatlice yapın.

Su ve dolaylı güneş ışığından ayrı olarak, tesisinizin fazla bakıma ihtiyacı olmayacak. Gübreler ve besin takviyeleri, sağlıklı, gelişen bir barış zambak yetiştirmek için gerekli olmamalıdır. Bununla birlikte, bunu yapmak istiyorsanız (örneğin, olağanüstü büyük, canlı çiçek açan bitkiler yetiştirmek istediğiniz için), aşırı verimli olmamaya özen gösterin, çünkü barış zambakları bir miktar hassas bitki olabilir. Bitkinin büyümesinin en aktif olduğu bahar ve yaz aylarında ayda yaklaşık bir kez önerilen güçlerini yarım veya dörtte bir oranında standart bir 20-20-20 ev bitkisi gübresi kullanın.

Yeşil çiçekler aşırı döllenme belirtisidir. Eğer bitkinizde bu belirti varsa, gübrelemeyi durdurun ve gübre dozunuzu gelecek büyüme mevsiminde yarıya düşürün.

Yeniden saklamanın gerekli olduğunu belirten işaretleri tanıyın.

Yeniden saklamanın gerekli olduğunu belirten işaretleri tanıyın.

Neredeyse tüm saksı bitkileri gibi, büyümesine izin verilirse, barış zambakları en sonunda orijinal kaplarında rahatça gelişemeyecek kadar büyür. Barış zambakınız saksağınız için çok büyüdüğünde, giderek sık sık sulanmaya ihtiyaç duyduğunu ve / veya yapraklarının belirgin bir sebep olmadan sararmaya başladığını fark edebilirsiniz. Köklerini toprağın yüzeyinde topladığını da görebilirsiniz. Genel olarak, barış zambakları her 1-2 yılda bir yeniden saklanmalıdır, bu nedenle bu süre kadar olsaydı ve yukarıdaki belirtilerden bazılarını fark ederseniz, tesisiniz yeniden çömlekçilik için muhtemel bir adaydır.

Uygun büyüklükte bir tencere kullanın.

Uygun büyüklükte bir tencere kullanın.

Bir barış zambakını yeniden diktiğinizde, daha önce kullandığınızdan daha büyük bir pot kullanmak isteyeceksiniz ki böylelikle bitkinizin köklerini yaymak ve büyümek için ek bir odaya sahip olacaksınız. Önceki kaptan yaklaşık 2 inç (5.1 cm) genişliğinde bir kap kullanın – saksı büyüklüğünde nispeten küçük bir artış, bir bitkinin birkaç yıl yetişmesi için yeterli alana sahip olabilir. Genel olarak, barış zambakının çapı asla 10 inç (25.4 cm) ‘den daha büyük saksılar gerektirmez, bu nedenle eğer kabınız bundan daha büyükse ve zambak hala rahatsız edici semptomlar sergiliyorsa, başka bir sorun olabilir.

Hemen hemen her çömlek malzemesi ince – seramik, plastik ve kil her şey yolunda gider.

Tencerenizin alt kısmında bir veya daha fazla drenaj deliği olduğundan emin olun. Suyun kabın içinden akması çok önemlidir – değilse, zambakınız kök çürüklüğü riski altında olabilir.

Uygun bir saksı karışımı kullanın.

Uygun bir saksı karışımı kullanın.

Yukarıda belirtildiği gibi, barış zambakları tropik yağmur ormanlarına özgüdür. Genellikle kalın, çok katmanlı bir orman gölgesi altında büyürler ve bu nedenle neredeyse sürekli çürüyen bitki maddeleriyle çevrilidirler. Saksı toprağı toplarken, bu kaliteyi koruyan birini seçin. Kum veya perlitle birlikte kabuklu kabuğu içeren turba bazlı saksı toprağı kullanın. İdeal olarak, toprağınız hafif ve yayla olmalıdır (uygun drenajı sağlamak için) ve kokusuzdur veya çok azdır.

Tesisinizi yeni konteynerine aktarın.

Tesisinizi yeni konteynerine aktarın.

Yeni saksıyı yeteri kadar sıkıştırılmış toprakla doldurarak hazırlayın, böylece bitki rahatça oturabilir. İdeal olarak, bitkinin etrafına, altına veya üstüne değil, yalnızca kir eklemeniz gerekir. Toprağınızı yavaşça aşağı indirin, böylece bitki aşağı doğru batmadan sıkıca desteklenir. Huzurlu zambakınızı kabından çıkarıp kazın ve yeni kabına toprağın üzerine yerleştirin. Bitkinin etrafındaki orijinal saksıdan toprağı yeni kaplarına ekleyin – tanıdık toprağı kullanarak bitkinin yeni evine geçişini kolaylaştırabilir. Bitkiyi sulayın ve su toprağı tencereye oturttuğunda daha fazla toprak ekleyin. Geçiş tamamlandığında, yeni kaptaki toprak, tencerenin kenarının yaklaşık 1/2 “ila 1” (1.3 ila 2.5 cm) altında olmalıdır.

Bitkiyi eski kabından kırmadan veya yırtmadan çıkarmakta zorluk çekiyorsanız, cömertçe sulayın ve bir saat bekletin.

Yeni tesisi desteklemek için bir kazık kullanmaya hazır olun.

Yeni tesisi desteklemek için bir kazık kullanmaya hazır olun.

Yeniden saklandıktan sonra, bitkinizin kökleri derhal yeni toprağında güçlü bir tutuşa sahip olmayacaktır. Bu, bitkinizin dik durmasını zorlaştırabilir. Tesisinizi dengelemek için zor zamanlar yaşıyorsanız, barış zambakının sapını tutmak için sağlam bir tahta kazık veya dübel kullanın. Saksı toprağa kazığı gömün (bitkinin köklerine zarar vermemeye dikkat ederek) ve sapı kazığa bağlamak için bir tel kullanın. Bitki köklerini kurduğunda ve kendi başına ayakta durabildiği zaman tehlikeyi ortadan kaldırın.

İki ayrı bitki oluşturmak için, eski bitkiden bir "taç" saklayın.

İki ayrı bitki oluşturmak için, eski bitkiden bir “taç” saklayın.

Eğer bitkinizi yeni bir tencereye taşımak yerine, başka bir tencerede tamamen yeni bir bitki yetiştirmek istiyorsanız, bitkinin taçlarından birini çıkarın ve bunu tüm zambak yerine yeni tencerede saklayın. Bir barış zambakının “taçları”, bitkinin ana bölümünden ayrı ve ayrı iki veya daha fazla yaprağın kümeleridir.

Bir kronu ana zambakınızdan ayırmak için ilk önce tüm bitkinin, kronların ve hepsinin kabından alın. Tacın tepesinden köklere doğru çalışın, tepenin köklerini ana bitkiden köklerinden ayırın. Bu biraz zaman alabilir ve yanlışlıkla kök kırılmalarına neden olabilir – bu yaygındır, ancak gerekenden daha fazla kök kırmamaya çalışın. Tacı ana bitkiden tamamen ayırdığınızda, normal bir huzur zambakında yapacağınız gibi kendi küçük kapına (çapı yaklaşık 6 inç’ten büyük olmamalıdır) yerleştirin.

Sulama ve aşırı sulama belirtilerini tanır.

Sulama ve aşırı sulama belirtilerini tanır.

Barış zambaklarının yetiştirilmesinde en sık karşılaşılan sorunlardan biri uygunsuz bir sulama rejimidir. Su altı ve su altı, bazen diğer barış zambak rahatsızlıkları ile örtüşen çeşitli spesifik olmayan semptomlara neden olabilir. Ancak, yanlış sulama da en kolay çözülmesi gereken sorunlardan biri olduğundan, daha sert bir çözüme geçmeden önce bu ilaçları kullanmayı deneyin.

Su altı sulama oldukça açık olmalıdır: solma, sararma yaprakları ve sarkık bir sap ile birlikte kuru toprak ölü bir hediyedir. Bunu daha düzenli olarak sulayarak ve buğulanarak düzeltin – her biri için en az haftada bir kez. Kaplarını açan bitkilerin, tipik bir sulama oturumundan ihtiyaç duydukları suyu emmekte zorlanacaklarına dikkat edin.
Aşırı sulamayı teşhis etmek biraz zor olabilir, ancak genellikle kahverengi yaprak uçları ile karakterize edilir. Aşırı sulamanın kök çürüklüğüne, ayrı ve çok daha ciddi bir duruma neden olabileceğine dikkat edin.

Kök çürüklüğü olan bir bitkiyi tekrarlayın.

Kök çürüklüğü olan bir bitkiyi tekrarlayın.

Kök çürüklüğü, herhangi bir saksı bitkisini yüzeyin altında kökleri ile etkileyebilecek ve bitkiyi kolayca öldürebilen ciddi bir durumdur. Genel olarak, kök çürüklüğü bir bitkinin aşırı sulanmasından veya zayıf drenajından muzdarip olduğunda ortaya çıkar. Kökler uzun süre ayakta suyla temas halinde tutulursa, doğru çalışması için ihtiyaç duydukları havanın elde edilmesi zorlaşır ve bunun sonucunda tam anlamıyla çürümeye başlarlar. Su küfleri adı verilen bazı mikroorganizma türleri, yeterli nem varsa, sporları kök çürüklüğünü başka bir bitkiye yayabilen yayılma çürümesine katkıda bulunur. Kök çürüklüğü genellikle ölümcüldür, ancak onu gidermeye çalışmak için, zambakınızı hemen kabından alın ve ölü, sümüksü veya çürümüş kök kısımlarını kesin. Bitki kuru toprak ve uygun drenaj ile yeni bir tencereye saklayın.

Kök çürümesi bitkinin yüzeyin altına bulaşmasına rağmen, bitkinin gözle görülür şekilde toprak üstünde ölmesine neden olur. Zambakınız uygun güneş ve sık sulanmalarda bile giderek soluyor görünüyorsa, kök çürüklüğü muhtemelen suçludur.
Alternatif olarak, bir çözelti olarak, kökleri çürüklükten etkilenmiyorsa zambak tepesini başka bir kaba tekrar kaplamayı tercih edebilirsiniz. Orijinal bitki ölebilir, ancak ikincisi birincinin genetik kopyası olacaktır.

Yaprak bitleri veya akarlar gibi zararlıları temizlemek için böcek ilacı sabunu kullanın.

Yaprak bitleri veya akarlar gibi zararlıları temizlemek için böcek ilacı sabunu kullanın.

Barış zambakları bazen yaprak bitleri, akarlar veya diğer küçük eklembacaklılardan kaynaklanan enfeksiyonlara karşı hassastır. Zambakınızın yapraklarının solmaya ya da ölmeye başladığını fark ederseniz, özellikle de gözle görülür haşereler, yapışkan, sümüklü bir akıntı veya beyaz dokuma mevcudiyetinin eşlik etmesi durumunda, bitkinizde bir haşere istilası oluşması muhtemeldir. Bitkinin zararlılarını patlatmak için güçlü bir su akışı kullanın, daha sonra geri dönmediklerinden emin olmak için güvenli bir böcek ilacı veya böcek ilacı sabunu için bu ev yapımı tarif kullanın:

1 yemek kaşığı birleştirin. (15 mi) bitkisel yağ, 3 yemek kaşığı (16 g) kırmızı biber ve 1 yemek kaşığı. (12 g) 1 litre (.95 litre) ılık suda doğal yağdan elde edilen sabun (sıvı bulaşık deterjanı değil). Bitkinize tam bir kaplama sağlamak için bir sprey şişesi kullanın, ancak bitkinin küçük bir kısmı üzerinde test etmeden ve sabunun herhangi bir hasara neden olmadığından emin olmak için bir gün boyunca yerinde bırakmadan önce kullanmayın.

Mantar bulaşmış bir bitkiyi temizleyin veya atın.

Mantar bulaşmış bir bitkiyi temizleyin veya atın.

Mantar enfeksiyonları zararsız ila potansiyel ölümcül olabilir. Toprağın yüzeyinde beyaz veya gri renkli bir büyüme görürseniz, bu mantarlar bitki için tehlike oluşturmadığından (bazı insanları, özellikle alerjilere duyarlı olanları tahriş edebilmesine rağmen) korkunç derecede endişelenmenize gerek yoktur. . Bu küçük mantar gelişimini temizlemek için mantarın üzerine tarçın serpmeyi (mantar önleyici özelliklere sahip) denemek isteyebilirsiniz. Bununla birlikte, zambak kendisi sapında koyu veya siyah bir kaplama geliştirirse veya belirgin bir sebep olmadan (donma hasarı vb.) Ayrılırsa, tesisinizde ciddi bir mantar enfeksiyonu vardır.

Tüm bitkinin atılması bu durumda her zaman uygulanabilir bir seçenektir, çünkü mantar sporları diğer bitkileri tekrar enfekte edebilecekleri toprakta ve çevresindeki alanda çok uzun süre kalıcı kalabilirler. Bununla birlikte, tesisi kurtarmaya çalışmak istiyorsanız, tesisin etkilenen tüm alanlarını dikkatlice kaldırın ve tehlike oluşturmayacakları bir yere atın. (çöpleriniz gibi). Ardından, bitkide toprakta kalan sporları öldürmeye çalışmak için doğal bir mantar ilacı olan kompost çayı ile sulayın.

Categories:   Ev ve Bahçe

Comments