Nasıl Yapacağın Bir Hobi Nasıl Bulunur?

Bir hobi, aksama süresi boyunca meşgul kalmak için harika bir yoldur. Birçok insan hobileri rahatlatır ve gevşemek için harika bir yol bulur. Ancak, birçoğu bir kez hobilere ayak uydurma mücadelesi veriyor. Saklayacağınız bir hobi bulmak için pratik olarak düşünün. Zamanınız ve paranızın olduğu bir şey seçin. Ayrıca kişiliğinizi ve ilgi alanlarınızı da düşünmelisiniz. Hobinize başlarken, yavaş başlayın ve sabredin. Kademeli olarak rahatlarsanız bir hobiye sadık kalmanız daha olasıdır.

Bütçenizi değerlendirin.

Bütçenizi değerlendirin.

Bazı hobiler diğerlerinden daha pahalıdır. Bir hobi seçmeden önce kişisel bütçenizi düşünün. Makul olarak ne karşılayabilirsin?

Bazı hobiler çok fazla ekipman gerektirir. Hokey gibi bir spor yapmak istiyorsanız, koruyucu teçhizata, bir çubuğa, buz patenlerine vb. İhtiyacınız olacaktır. Bu hızlı bir şekilde pahalı olabilir, ancak paranız varsa ve gerçekten ilgileniyorsanız buna değer olabilir.
Bütçeniz varsa düşük maliyetli bir hobi arayın. Örme gibi bir şey, örneğin sadece iğneler, iplik ve bazı makaslar gibi temel malzemeleri gerektirir. Bu hobiye bir miktar para yatırmanız gerekecek olsa da, bu malzemelerin birçoğunu daha düşük maliyetle çevrimiçi olarak, bir mağazada veya bir el sanatları mağazasında bulabilirsiniz.

Zaman taahhüdünü düşün.

Zaman taahhüdünü düşün.

Çok yoğunsanız, inanılmaz derecede zaman alan bir hobi istemeyebilirsiniz. Ancak, elinizde çok fazla boş zamanınız varsa, çok fazla zaman gerektiren bir hobi meşgul olmanıza yardımcı olabilir.

Okuma, çizim veya bulmaca gibi şeyler küçük yedek anlarda yapılabilir. Bunları öğle tatilinde veya akşam yemeğinden sonra yapabilirsiniz. Çok fazla zaman gerektirmezler. Zaten meşgulseniz bunlar iyi olabilir.
Diğer hobiler çok fazla boş zaman gerektirir. Örneğin bahçecilik gibi bir şey, her gün belirli bir saat boyunca yapılmalıdır. Doldurmak için çok boş vaktiniz varsa, bunun gibi bir hobi tercih edin.

Ne kadar sosyal olduğunuzu tartışın.

Ne kadar sosyal olduğunuzu tartışın.

Sosyalleşme ihtiyacınız konusunda kendinize karşı dürüst olun. Doğası gereği daha sosyal bir kişiyseniz, yalnız bir hobi edinme ihtimaliniz yoktur. Yalnız vakit geçirmeyi tercih ediyorsanız, başkalarıyla yaptığınız bir hobi sizi ilgilendirmeyebilir.

Başkalarının motivasyonuna ihtiyacınız varsa, bir spor takımına veya bir kitap kulübüne katılmak sizi başkalarıyla etkileşime zorladığından mükemmel bir hobi olabilir.
Eğer daha içe dönük biriyseniz, yalnız okumak gibi, okuma gibi, daha iyi bir seçim olabilir.

Seni neyin heyecanlandırdığını düşün.

Seni neyin heyecanlandırdığını düşün.

Kendinizi coşkulu hissetmenizi sağlayacak bir hobi seçmek istiyorsunuz. Bir hobi eğlenceli olmak içindir, bu yüzden sadece diğer insanlar için yapmayın, kendiniz için yapmayın. Eğer hobinize heyecanlı gelmiyorsanız, ilginizi kaybedersiniz. Bir hobi seçerken büyüleyici ve teşvik edici bulduğunuz şeyleri düşünün.

Sahip olduğun her zaman hayalini kurduğun becerileri düşün. Bazen kendini yetenekli bir şarkıcı olarak hayal ettin mi? Boş zamanlarınızda kendinize şarkı söylemeyi öğretmek sizin için heyecan verici olabilir. Her zaman insanları sanatınla etkilemek mi istedin? Çizim yapmayı veya resim yapmayı deneyin.
Geçmişinizi gözden geçirmek yardımcı olabilir. Okulda hangi konuları sevdin? Liseden veya kolejden hangi ders dışı etkinlikler sizin için en heyecan verici idi? Bu, bir yetişkin olarak ne tür hobilerden hoşlanabileceğinizle ilgili ipuçları verebilir.

Doğal yetenek setinizi değerlendirin.

Doğal yetenek setinizi değerlendirin.

Bazı insanlar için, bir hobi zorlu olmaktan daha rahatlatıcı olmalıdır. Halen iyi olmadığınız bir şeyi seçmek, stresli ve istifa etmenize neden olabilir. Zayıf bir anahtar arıyorsanız, hangi becerilere sahip olduğunuzu bir düşünün.

Örneğin, belki de zaten her gece kendiniz için yemek yapmanın tadını çıkarıyorsunuz. Çok yetenekli değilsin, ama iyi bir aşçısın ve her zaman yeni tarifler için hazırsın.
Aşçılık dersi alabilirsin. Aşçılığın temellerini zaten bildiğiniz gibi, bu yeni hobi ile işlerin hızına girmek daha kolay olacaktır.

Bir meydan okuma isteyip istemediğinizi düşünün.

Bir meydan okuma isteyip istemediğinizi düşünün.

Bazı insanlar becerilerini geliştirmek konusunda sıkılıyorlar. Eğer zorluk çeken biriyseniz, sizi rahatınız için biraz zorlayan bir hobi bulmak isteyebilirsiniz.

Örneğin, belki de doğası gereği biraz hareketsizsiniz ve dışarı çıkmaya karşı biraz dirençlisiniz. Kaçmaya ve hareket etmeye zorladığınız koşu veya yürüyüş yapmayı deneyebilirsiniz.

Zaten sevdiğiniz şeylerin bir listesini yapın.

Zaten sevdiğiniz şeylerin bir listesini yapın.

Kişisel çıkarlarınızı yansıtan bir hobi seçmek önemlidir. Sizi ilgilendiren bir hobiye bağlı kalmanız çok daha olası. Aklınıza gelebilecek tüm çıkarların bir listesini yapın. Ardından listeyi inceleyin. Ne tür bir hobinin ilgilerinizle eşleşebileceğini düşünün.

Örneğin, kelimeler, kitaplar, dil, kültür, önemsiz şeyler, vb. Gibi şeyleri yazabilirsiniz. İyi bir hobi, bulmacalar hakkında mantıklı düşünmeye ve ipuçlarını deşifre etmek için trivia bilginizi kullanmaya zorlayacak bulmaca yapıyor olabilir.

Sizinle hobi yapmak için bir arkadaş bulun.

Sizinle hobi yapmak için bir arkadaş bulun.

Pek çok insan dostum sistemi bir hobiye başladığında çalıştığını fark eder. Siz ve bir arkadaşınız birlikte bir hobiye dahil olmayı kabul ederseniz, ikisini de dışarı çıkarmanız daha olasıdır. Birbirinizi sorumlu tutabileceksiniz.

Uyumlu ilgi alanlarına sahip bir arkadaş seçin. Aşırı spor yapan bir arkadaşınız varsa, bir kitapta kalmaktan hoşlanırken, ikiniz hobi olarak iyi bir eşleşme olmaz.
Bunun yerine, eşit derecede kitapçı bir arkadaş seçin. İkiniz birlikte yerel bir kitap kulübüne katılmayı deneyebilirsiniz.

Bir topluluk arayın.

Bir topluluk arayın.

Topluluk desteği varsa, çoğu insan bir hobiye bağlı kalmanın daha kolay olduğunu fark eder. Hobinizle ilgili bir sınıfa veya kulübe katılmayı deneyin. Örneğin şarkı söylemeyi seviyorsanız, yerel bir koroya katılın.

Daha yalnız olma eğilimindeyseniz, çevrimiçi olarak destek arayabilirsiniz. Örneğin, eğer bir örgücüyseniz, yeni örgü projeleri içeren tavsiye ve ilham isteyen forumlara yazı yazabilirsiniz.

Küçük başla.

Küçük başla.

Eğer bir hobiye çok hızlı bir şekilde atlarsanız, sabırsızlanıp bırakabilirsiniz. Tüm zamanınızı ve enerjinizi derhal bir hobiye bağlamak zorunda olduğunuzu düşünmeyin. Her gün bir kaç dakika boyunca hobinizi yaparak başlayın. Hobiye alışınca, bu sayıyı kademeli olarak arttır.

Örneğin koşmaya devam etmeye çalışıyorsanız, 5 ila 10 dakikalık koşularla başlamayı ve fiziksel olarak daha formda olduğunuzda uzunluğu yavaş yavaş arttırmayı deneyin.

Yeni bir şey denemek için biraz sabırlı olun.

Yeni bir şey denemek için biraz sabırlı olun.

Hobiniz daha önce hiç yapmadığınız bir şeyse, bu konuda hemen iyi olma ihtimaliniz çok düşük. Bir beceri geliştirmek zaman alır gibi biraz sabredin. Bu beceri setini oluşturmanın neden sizin için önemli olduğunu kendinize hatırlatmaya çalışın, böylece devam etmek için motivasyonunuz olacaktır.

Sevmediğiniz bir hobiye devam etmek için kendinizi zorlamayın.

Sevmediğiniz bir hobiye devam etmek için kendinizi zorlamayın.

Eğer denemezseniz bir şeye götürüp götürmeyeceğinizi asla bilemezsiniz. Bir hobiye sağlam bir vuruş yaparsanız ve bunun sizin için olmadığına karar verirseniz sorun değil. Bir hobi stres atmanıza ve düşmenize yardımcı olmak içindir. Tersini yapıyorsa, başka bir şey deneyin. Unutmayın, uzun vadede en çok bağlı kalabileceğiniz hobi, sevdiğinizdir.

Categories:   Hobiler ve El Sanatları

Comments