Yeni veya Sıkı Parantezli Yiyecekler Nasıl Yenilir?

Diş telleri yeni aldıysanız veya sıkılaştırdıysanız, ilk birkaç gün dişleriniz için sert ve çok acı verici olabilir. Bu acı birkaç gün sonra kaybolma eğilimindedir, ancak bu sırada bilinçli yiyecek seçimleri yapmak gerçekten önemlidir. Sert veya yapışkan yiyecekler, tellerinize zarar verebilir ve tellerin kurulumunu veya ayarını takip eden günlerde ağrıya neden olabilir. Yeni veya sıkılmış diş telleriyle nasıl yemek yiyebileceğinizi öğrenmek için aşağıdan başlayın. Ne yiyeceğinizi ve bu yiyeceği nasıl yiyeceğinizi öğrenmek, yeni veya gerilmiş diş tellerinizi kolayca ayarlamanıza yardımcı olabilir.

Yumuşak yiyecekler seçin.

Yumuşak yiyecekler seçin.

Yumuşak, çiğnenmeyen yiyecekler diş telleri için en iyi yiyeceklerdir. Yalnızca diş tellerinize zarar vermesi daha az olası değildir, aynı zamanda hassas dişlerde ağrıya neden olma olasılığı da düşüktür. Sert sebzeler gibi bazı yiyecekler hala yenebilir, ancak yumuşak ve ısırmaları kolay olana kadar buğulaması gerekir. Hassas dişleri kızdırmayacak diş telleri dostu yiyecekler şunlardır:

yumuşak peynirler
yoğurt
çorba
Kemiksiz, yumuşak, yumuşak pişmiş etler (tavuk, hindi, köfte, şarküteri vb.)
Kemiksiz yumuşak deniz ürünleri yemekleri (balık, yengeç keki)
makarna / erişte
haşlanmış veya patates püresi
yumuşak pişmiş pirinç
yumurtalar
yumuşak pişirilmiş fasulye
Sert bir kabuk olmadan yumuşak ekmekler
yumuşak ekmeği
krep
bisküvi ve kek gibi yumuşak pişmiş ürünler
puding
elma püresi
muz
smoothies, dondurma veya milkshake
jöle

Sert yiyeceklerden kaçının.

Sert yiyeceklerden kaçının.

Sert besinler diş tellerinizi kırabilir ve diş tellerinin kurulumunu veya ayarını takip eden günlerde hafif şiddetli ağrıya neden olabilir. Özellikle ortodontik bir randevuyu takiben sert veya gevrek bir şeyden kaçının. Kaçınılması gereken yaygın gıdalar arasında, ancak bunlarla sınırlı değildir:

her çeşit fındık
Tahıl karışımından oluşan tatlı

Patlamış mısır

buz
sert ekmek kabukları
Simit
pizza kabuğu
cips (patates ve tortilla)
sert kabuklu tacos
çiğ havuç (çok küçük parçalar halinde kesilmediği sürece)
elmalar (küçük dilimler halinde kesilmediği sürece)
mısır (sadece çekirdekler değilse – koçanda mısır yemekten kaçının)

Yapışkan yiyecekleri kesin.

Yapışkan yiyecekleri kesin.

Yapışkan yiyecekler diş telleriniz için zararlıdır ve yeni diş telleriyle çiğnemeye çalışırsanız ağrıya neden olabilir. Şeker ve sakız en kötü yapışkan yiyeceklerdir ve diş tellerinden uzak durulmalıdır. Kaçınılması gereken bazı yapışkan yiyecekler şunlardır:

her türlü sakız
meyankökü
şekerleme
karamel
Yıldız patlaması
Şeker Babaları
çikolata
peynir

Yiyecekleri küçük parçalara ayırın.

Yiyecekleri küçük parçalara ayırın.

Parantezinizdeki braketlere zarar verebilecek en büyük risklerden biri, nasıl yediğinize bağlıdır. Yiyeceklere ömür boyu yemekten alıştığınız şekilde ısırmak parantezlerin dişlerinizden çıkmasına veya parçalanmasına neden olabilir. Bundan kaçınmanın bir yolu yemeğinizi daha küçük parçalara ayırmaktır. Bu, herhangi bir zamanda dişlerinizin ne kadar iş yaptığını yönetmenize yardımcı olabilir.

Mısır taneleri koçandan kesmek için bir bıçak kullanın. Mısır, yemesi güvenli olacak kadar yumuşaktır, ancak koçanı ısırmak dişlerinizi incitebilir veya diş telinize zarar verebilir veya çenenizde ağrıya neden olabilir.

Yemekten önce elmaları dilimler halinde kesin. Mısır gibi, çekirdeğe ısırmak ağrıya neden olabilir veya diş tellerinize zarar verebilir.

Diş teli dostu yiyecekler yiyorsanız bile, yiyeceklerinizi daha küçük parçalara ayırmak isteyebilirsiniz. Bu ağrıyı yönetmenize ve dişlerinizi hasar görmemesine yardımcı olabilir.

Sırt dişlerinizle çiğneyin.

Sırt dişlerinizle çiğneyin.

Çoğu insan, yiyeceklerini ısırmak ve çiğnemek için hangi dişleri kullandıkları hakkında fazla düşünmez. Ancak son zamanlarda diş teli taktığınızda veya ayarladıysanız, dişleriniz çok hassas olabilir. Yiyecekleri öğütmek için daha kalın ve daha iyi yapılma eğiliminde olan arka dişlerinizle çiğnemek, ön dişlerinizin hissedebileceği ağrıyı hafifletmeye yardımcı olabilir.

Çiğnerken, ön dişlerinizle yiyeceklerin yırtılmasını veya ayrılmasını önleyin. Bu, küçük ısırıkların yardımcı olabileceği bir başka nedendir.

Yiyecekleri ağzınızın arkasına fiziksel olarak koymak yararlı olabilir (ancak boğazınızdan uzağa, bu nedenle boğulmuyorsunuz).

Ağzınızın arkasında bir çatal kullanmaya alışkın değilseniz ve çatalı ısırmaktan endişe ediyorsanız, yiyecek parçalarını parmaklarınızla almayı ve yavaşça arka dişlerinizle çiğnemek için yerlerine yerleştirmeyi deneyin.

Yavaş ye.

Yavaş ye.

Çok acıkmış olsanız da, özellikle dişleriniz diş telinin ilk gününde yemek için çok acı çekiyorsa, yavaş yemek önemlidir. Çok hızlı yemek yemek, yemek yemeyi unutmana neden olabilir (küçük ısırıklar, arka dişlerinizle çiğnenmiş); Ayrıca tohumları, çukurları veya kemikleri ısırma riskini de alabilirsiniz. Çok çabuk çiğniyorsanız, dişlerde ağrı ve yanma da olabilir. Bunun nedeni, ağzınızdaki dişleri destekleyen kemiklerin ve bağların zaten dişlerinizi düzelten kuvvetlerle çalışmasından dolayı zayıflamış olmasıdır.

Yemek yerken bol su için. Bu, çiğnemekte zorlanıyorsanız, yutmayı kolaylaştırır. İçme suyu ayrıca diş tellerine takılabilecek yiyecek artıklarının durulanmasına da yardımcı olur.

Tuzlu suyla durulayın.

Tuzlu suyla durulayın.

Diş telleri takıldıktan veya ayarlandıktan sonra dişleriniz, diş etleriniz, dudaklarınız, diliniz ve yanaklarınız birkaç gün boyunca ağrılı olabilir. Bu normaldir ve çeşitli şekillerde yönetilebilir. Ağzınızdaki iltihabı azaltmanın en kolay yolu, bir tuzlu su ile durulama suyudur.

Bir çay kaşığı tuzun sekiz onsluk temiz ve ılık suyla karıştırılır. Çok sıcak yapmayın, çünkü ağzınızı yakma riskini almak istemezsiniz.

Tuz tamamen eriyene kadar karıştırın.

Salin karışımı ile gün boyunca, özellikle bir kurulum veya ayardan sonraki ilk hafta boyunca, gerektiği kadar durulayın ve terleyin. İşiniz bittiğinde durulayın.

Keskin tellerde cila kullanın.

Keskin tellerde cila kullanın.

Diş telleri olan birçok kişi dudak, yanak ve dil metal diş tellerine karşı fırçalamaya alışınca acı çeker. Diğer diş telleri kullanıcıları zaman zaman başıboş bir dürtme teli ile karşılaşabilir. Bunların her ikisi de oldukça normal deneyimlerdir ve ağrıyla baş etmenin en iyi yolu, ağrı ve rahatsızlığa neden olan braketlere veya tellere ortodontik balmumu uygulamaktır. Ağzınız, yeni cihazların dişlerinizde olmasını ayarladığı için veya ortodontistinize tamirat için gelene kadar geçici bir çözüm olarak yararlı olabilir. Bununla birlikte, eğer kırılmış bir braketiniz veya alay teliniz varsa, ortodontistinizi sorunu çözmek için en kısa sürede görmek en iyisidir.

Ortodontik balmumu yalnızca diş tellerinizde kullanın. Ortodontistinizden yanınıza alması için bir balmumu tedariki isteyin veya ortodontik balmumu için yerel eczanenizi kontrol edin.

Balmumu uygulamaya devam ederseniz ve düşmeye devam ederse, ortodontistinizden az miktarda gutta perka ısıtmasını isteyin ve telinize uygulayın. Yaklaşık 40 saniye sonra soğur ve normal balmumundan daha uzun bir süre açık kalır.

İlaç almak.

İlaç almak.

Diş tellerinizi taktıktan veya ayarladıktan sonra ciddi bir ağrı yaşıyorsanız, ağrıyı yönetmenize yardımcı olmak için ilaç almayı düşünebilirsiniz. Asetaminofen (Tylenol) veya ibuprofen (Advil) gibi reçetesiz satılan ilaçlar ağrıyı hafifletmek için faydalıdır.

Eğer bir çocuğa veya ergene ilaç veriyorsanız, çocuklar ve ergenlerdeki Reye sendromu riski nedeniyle aspirin vermekten kaçınmalısınız. Reye sendromu gençlerde aspirinle ilişkili potansiyel ölümcül bir durumdur.

Düzenli olarak diş ipi kullanın.

Düzenli olarak diş ipi kullanın.

Diş telleriyle diş ipi kullanmak zor olabilir, ancak diş telleri takarken hiç olmadığı kadar önemli. Yiyecekler dişlerinizin arasına veya desteklerin etrafına sıkışarak rahatsızlığa neden olabilir ve enfeksiyon riskini artırabilir. Floss Threaders veya Superfloss gibi bazı dental ürünler, diş ipi diş tellerinin ve çubukların etrafındaki diş ipini geçirmeyi kolaylaştırır.

Telin altından diş ipi kullanın, sonra ipi her diş seti arasına telin üzerinden geçirin.

Tüm artıkları temizlediğinizden emin olmak için diş ipi kullanırken her dişe karşı bir C şekli oluşturun.

Her yemekten sonra dişlerinizi fırçalayın.

Her yemekten sonra dişlerinizi fırçalayın.

Diş telleriniz varsa fırçalama önemlidir ve diş telleriniz yeni veya yakın zamanda sıkıldığında özellikle yararlı olabilir. Yiyecek artıkları hassas dişlere ve diş etlerine ağrılı olabilir ve her yemekten sonra ve yatmadan önce fırçalamak bu döküntüleri gidermeye yardımcı olabilir.

Dişleriniz ve diş etleriniz ağrılıyken fırçalama ağrısını azaltmak için yumuşak kıllı bir diş fırçası kullanın.

Destekler ve teller arasında temizlik yapmak için diş arası fırçası kullanmayı düşünün.

Yiyecek artıklarının düzgün şekilde alındığından emin olmak için dilinize doğru fırçalayın. Bu, üst dişlerinizde aşağı doğru vuruşları ve alt dişlerinizde yukarı doğru vuruşları kullanmak anlamına gelir.

Acele etmeyin. Her bir dişin her yüzeyini kapladığınızdan emin olmak için her fırçaladığınızda iki ila üç dakika harcamayı planlayın.

Fırçalama işlemini tekrarlamanız ve eskisinden daha sık durulama yapmanız gerekebilir. Şimdi, plakınız şimdi daha geniş bir yüzeye (dişleriniz ve diş telleriniz) yayılıyor.

Talimatlara uygun lastik bantlar kullanın.

Talimatlara uygun lastik bantlar kullanın.

Lastik bantlar genellikle dişler arasındaki yanlış hizalamayı düzeltmek için tavsiye edilir. Parantezlerin kendisi dişlerin düzeltilmesine yardımcı olacaktır, ancak yanlış hizalama varsa (bir overbite veya underbite gibi), ortodontistiniz özel ortodontik lastik bantlar kullanmanızı önerebilir. Bantlar, her bir ucu iki eşleşen braketteki özel bir kanca etrafında dolaştırmak suretiyle giyilir (genellikle bir tanesi öne, biri arkaya, biri her bir tarafta yukarıdan aşağıya doğru).

Ortodontistiniz size söyleyene kadar lastik bantlar haftada yedi gün, günde 24 saat kullanılmalıdır.

Lastik bantlarınızı yalnızca dişlerinizi yemek veya fırçalamak için çıkarmanız gerekir. Aksi takdirde, uyurken de dahil olmak üzere her zaman giyilmelidir.

Her ayardan sonra birkaç gün boyunca lastik bant takmayı ihmal etmenize rağmen, ortodontistinizin özel tavsiyelerine uyursanız dişleriniz için en iyisidir.

Randevu planınızı takip edin.

Randevu planınızı takip edin.

Ortodontistiniz büyük olasılıkla aylık kontroller ve sıkılaştırmalar düzenleyecektir. Ortodontistinizin diş tellerinin çalıştığından ve dişlerinizin iyi durumda olduğundan emin olmak için önerdiği programı takip etmek önemlidir. Sıkılaştırmalardan kaçınmak, yalnızca diş teli takmanız gereken süreyi uzatır. Ayrıca, dişlerinizin sağlıklı ve güçlü olmasını sağlamak ve ayrıca ağız hijyeninize ayak uydurabilmek için düzenli diş hekiminizi en az altı ayda bir görmelisiniz.

Categories:   Sağlık

Comments