Radyolog Nasıl Olunur?

Radyologlar, hastaları değerlendirmek ve tedavi etmek için teşhis makineleri ve prosedürleri kullanan tıp doktorlarıdır. CAT taramaları, PET taramaları, MRI’lar ve röntgenler gibi görüntüleme testleri yapıyorlar ve sonuçları okuyorlar. Bazı radyologlar nadiren doğrudan hastalara danışabilir, ancak birçoğu hastalar ve doktor ekibi ile etkileşime girer. Radyolog olmak için, tıp fakültesine git, tüm sınavlarını geç ve ikametini tamamla.

Lisedeki kariyerinize hazırlanmak için ders alın.

Lisedeki kariyerinize hazırlanmak için ders alın.

Kariyerinizi düşünmeye başlamak için asla erken değildir. Bir radyolog olmak istersen, lisede dersleri almaya hazırlan. Fen ve matematik dersleri dersleri size yardımcı olacaktır. Mümkünse AP ve üst seviye dersleri alın. Yüksek not ortalaması, iyi bir lisans programına girmenize yardımcı olacaktır.

İnsanları ve insan doğasını öğrenmenize yardımcı olacak psikoloji dersleri deneyin. Beşeri Bilimler dersleri, iletişim becerilerinizde size yardımcı olabilir.
Lise boyunca sağlık klinikleri veya bakımevlerinde gönüllü çalışmak da size iyi bir deneyim sunmanıza yardımcı olabilir.

Önlisans veya bilim lisans derecesini alın.

Önlisans veya bilim lisans derecesini alın.

Amacınız radyolog olmak olduğundan, bir lisans öğrencisi olarak yaptığınız şey çok önemlidir. Seçtiğiniz sınıflarla bu hedefe doğru çalışmaya başlayın. Derecenizi biyoloji, kimya veya ön tıp gibi bir bilim dalında tamamlayın.

Akredite bir kolej seçtiğinizden emin olun. Hangi okulların, tıp fakültesi hedefinizle size yardımcı olacağını bulmak için araştırma yapın.
Tıp fakültesi çok rekabetçi olduğundan, yüksek not ortalaması almaya odaklanın. Onur kazanmak, zor araştırma projelerini tamamlamak ve ödüller kazanmak, tıp fakültesine kabul edilmenize yardımcı olacaktır.

Gönüllü ol veya tıbbi staj için başvur.

Gönüllü ol veya tıbbi staj için başvur.

Gönüllülük ve staj, deneyim kazanmanın harika yollarıdır Bu fırsatlar size kariyerinizi öğretecek ve tıp fakültesi başvurunuzda iyi görünecek bir deneyim sunmanıza yardımcı olacaktır.

Örneğin, sağlık kliniklerinde veya hastanelerde gönüllü olmayı deneyin. Ayrıca bakım evlerine bakmak isteyebilirsiniz.
Tıbbi staj başvurusu yapmak da isteyebilirsiniz. Profesörlerinizle, danışmanlarınızla veya yerel sağlık uzmanlarıyla fırsatlar hakkında konuşun.

Tıp fakültesine devam et.

Tıp fakültesine devam et.

MCAT’ı geçtikten sonra tıbbi programlara başvuracaksınız. Alabileceğiniz iki farklı yol var. Kas iskelet sistemi üzerine odaklanan tıbbi bir derece (MD) veya bir osteopatik tıp doktoru (DO) alabilirsiniz. Med okulu dört yıl sürer.

Tıp fakültesi sırasında, birkaç yıl boyunca kursları tamamlayacaksınız ve ardından sağlık profesyonelleriyle çalışarak deneyim kazanacakları klinikler yapmaya başlayacaksınız.

Tıp Fakültesi Kabul Sınavına (MCAT) katılın.

Tıp Fakültesi Kabul Sınavına (MCAT) katılın.

MCAT, tıp fakültesine girmek için gereken standart bir sınavdır. Çoktan seçmeli bir biçimdedir ve dört buçuk saatten fazla verilir. Bu testten alınan iyi bir puan, rekabetçi tıp okullarına kabul edilme ihtimalinizi artıracaktır.

MCAT 300 ile 400 dolar arasındadır. Daha düşük gelir seviyesine sahipseniz, Amerikan Tıp Kolejleri Birliği, sınavın maliyetine yardımcı olmak için başvurabileceğiniz bir ücret destek programı sunar.

Biyolojik ve biyokimyasal kavramların çeşitli yönleriyle, eleştirel analiz ve problem çözme ile test edilecek.
Çoğu tıp fakültesi, başvurunuzda bir MCAT puanı talep eder.

Lisans sınavlarını geçin.

Lisans sınavlarını geçin.

Tıp fakültesinin bitimine yakın, sizi mezuniyet ve kariyeriniz için ayarlayacak zor sınavlarla mücadele etmeye hazır olun. Skorlar ayrıca radyoloji konutları için yarışmanıza yardımcı olacaktır. Yapacağınız sınav MD veya DO almanıza bağlı olarak değişecektir. [

ABD’de radyologların çoğu Amerika Birleşik Devletleri Tıbbi Lisans Sınavına (USMLE) girmektedir. USMLE’de tamamlamanız gereken üç adım vardır. Bu aynı zamanda çoğu tıp doktorunun aldığı tıbbi lisans sınavıdır.
Bazı okullar bunun yerine Kapsamlı Osteopatik Tıbbi Lisanslama Sınavı (COMLEX) verecektir. Bu DO (radyologlar için) (osteopatik ilaç doktoru) içindir.

Tıp uygulamak için bir lisans başvurusu yapın.

Tıp uygulamak için bir lisans başvurusu yapın.

Nerede pratik yapmak istediğinize karar verdikten sonra bir lisans başvurusunda bulunmanız gerekir. Lisansınızı almadan önce ek bir eyalet veya ülkeye özgü sınava girmeniz gerekebilir.

Bu sınavlar yazılı veya klinik olabilir.

Radyoloji sertifikaları için başvurun.

Radyoloji sertifikaları için başvurun.

Profesyonel bir radyoloji kuruluşu tarafından sertifikalandırılmak isteyebilirsiniz. Birçok radyolog, ek sertifikalar için tanınmış bir profesyonel grup tarafından sertifikalandırılmak üzere yazılı ve sözlü sınavlara girer.

Örneğin, ABD’de Amerikan Osteopatik Radyoloji Kurulu (AOBR) veya Amerikan Radyoloji Kurulu (ABR) aracılığıyla sınavlara girersiniz.
Profesyonel bir kuruluştan sertifika almak, ekstra bir referans niteliğindedir ve sizi profesyonel çalışanlarla temasa geçirir.

Klinik bir staj başlatmak.

Klinik bir staj başlatmak.

Tıp fakültesinden mezun olduktan sonra, uygulamalı eğitim klinik stajına başlayacaksınız. Bunu, ikametinizin ilk yılında tamamlayacaksınız. Bu süre zarfında, genel tıp veya cerrahi pratik yapacaksınız.

İkametinizi tamamlayın.

İkametinizi tamamlayın.

Radyolog olmak için dört yıl boyunca bir radyoloji evinde kalacaksınız. Bu genellikle tanısal radyoloji ve radyasyon onkolojisinde ikamet eden bir eğitim hastanesi aracılığıyla yapılır. Pratik, lisanslı bir radyolog tarafından denetleneceksiniz.

Radyolojinin farklı alanlarını ve farklı görüntüleme tekniklerini öğreneceksiniz.
Bu süre zarfında size ödeme yapılacaktır.

Uzman olmak istiyorsanız, burs başvurusunda bulunun.

Uzman olmak istiyorsanız, burs başvurusunda bulunun.

İkametinizi tamamladıktan sonra bir burs başvurusunda bulunabilirsiniz. Belirli bir vücut bölümünün, belirli bir grubun veya belirli bir hastalığın görüntülenmesi konusunda uzmanlaşmak istiyorsanız bu yolu seçin. Bu işlemin tamamlanması bir ila iki yıl sürer.

Örneğin, meme veya beyin görüntülemede uzmanlaşmak veya yalnızca kansere odaklanmak istiyorsanız, bir burs yapabilirsiniz. Bunu, çocuklarla veya yaşlılarla çalışmak istiyorsanız da yapabilirsiniz.

Tıp kliniğinde veya hastanede radyolog olarak pratik yapın.

Tıp kliniğinde veya hastanede radyolog olarak pratik yapın.

Çoğu radyolog, radyoloji kariyeri boyunca teknisyenlerden ve diğer lisanslı profesyonellerden oluşan bir personeli yönetir. Bazıları kendi uygulamalarını açarken, diğerleri bir grup doktora katılır.

Doktorların çoğu, özellikle kariyerlerinin başında, diğer doktorlara katılmayı seçmektedir.
Birkaç yıl çalıştıktan sonra kendi uygulamanızı açmak isteyebilirsiniz.
Profesyonel kuruluşlar, iş listeleri veya tanıştığınız diğer profesyoneller aracılığıyla iş arayın.

Categories:   Sağlık

Comments