Olumsuz Yorumlarını Duyduktan Sonra Kendinizi Neşelendirin

Büyük olasılıkla bir noktada kendiniz hakkında olumsuz bir şey duymuşsunuzdur. Olumsuz bir yorumu duymak, özellikle de hassas olduğunuz bir şey hakkında yıkıcı olabilir. Arkadaş, aile üyesi, meslektaşı veya yabancı biri olsun, olumsuz yorumlar gününüzü mahvetmek zorunda değildir. Olumsuz yorumdan vazgeçip olumlu özelliklerinizi tekrar onaylamak, hakkınızda ne söylenirse söylensin geri dönmenize yardımcı olabilir.

Duygusal bir tepkiden kaçının.

Duygusal bir tepkiden kaçının.

Muhtemelen bir dizi duygu hissediyorsunuzdur, bu nedenle bir an için geri adım atmaya ve duyacağınıza cevap verme yöntemlerini değerlendirmeye değer olabilir; pişmanım. Yapmak istediğiniz en son şey, öfkenizi kaybederek durumu daha da kötüleştirmektir.

Öfke ile reaksiyona girmekten kaçının. Bu, size hakaret eden kişiyi onaylar ve çok dengesiz kalırsanız başınızı derde sokabilir.
Kimsenin seni üzgün veya incindiğini görmesine izin verme. Duygusal tepkiniz, insulter ile çalışmak için daha fazla yakıt verecektir ve muhtemelen daha olumsuz yorumlar yapacaktır.

Yapıcı bir cevap planlayın.

Yapıcı bir cevap planlayın.

Olumsuz bir yorumu dinlemenin en iyi cevabı, sizi kavgaya sokmadan iznini etkisiz hale getirmektir. Bu, gergin bir durumu etkisiz hale getirmeye yardımcı olabilir ve hatta izleyicilerden (varsa) tarafınıza çekebilir.

Mizah, birinin hakaretini etkisiz hale getirmenin harika bir yoludur. İyi hazırlanmış bir şaka ya da alaycı bir tepki, olumsuz yorumu zayıflatmaya yardımcı olabilir, ancak hızlı düşünmeyi ve hızlı bir şekilde teslim edilmesini gerektirir.
Hakkınızda söylenenleri görmezden gelmek, sizi rahatsız ettiğinizi görme konusundaki memnuniyetini ortadan kaldırır. Aynı zamanda bu kişiye, görüşlerinin sizin için hiçbir şey ifade etmediğini ifade eder.
Doğru olanı kabul etmek zorunda değilsiniz, ancak genel anlamda kabul etmek (durumu olduğu gibi kabul etmek gibi), söylenenlere rahatsız etmekten kaçınmanıza yardımcı olur.

Doğru kelimeleri seç.

Doğru kelimeleri seç.

İnsana geri hakaret etmek, bir anlığına küçük bir zafer hissetmenize neden olabilir, ancak neredeyse kesinlikle diğer kişiden gelen hakaretlerde etkili olacaktır. Ayrıca, gerilimlerin fiziksel bir değişime yükselmesine neden olabilir.

Küfür veya başka herhangi bir öfkeli söz / ton kullanma dürtüsüne dayan.
Kızgın ya da incinmiş / üzgün görünmeden sert olmaya çalışın. Alternatif olarak, arkanı dönmesine izin verebilir ve komik bir yanıt verebilirsiniz.
Bir yanıt seçerken çevrenizi ve içinde bulunduğunuz koşulları değerlendirmeniz gerekir. Dikkatli olun, çünkü işte ya da halka açık yerlerde davranmak sizi belaya sokabilir.

Kişisel olarak almamaya çalışın.

Kişisel olarak almamaya çalışın.

Muhtemelen bir noktada zorbaların yaptıkları gibi davrandıklarını duymuşsunuzdur, çünkü kendi hayatlarından memnun değillerdir. Aynısı yetişkin kabadayıları için de geçerlidir. Başka birinin hakaretlerinin tipik olarak sizinle ilgisi olmadığını unutmayın. Bu birey kendi hayatında büyük olasılıkla mutsuzdur.

Kişisel olarak alma konusunda sorun yaşıyorsanız, diğer kişinin günlük yaşamlarında ne kadar sefil olması gerektiğini düşünün.
Birini başka biri hakkında olumsuz şeyler söylemeye zorlayan şeyleri düşündüğünüzde, içgüdüleriniz için üzücü bir his hissedebilirsiniz.
Unutmayın ki diğer kişi sizi veya yaşamınızı tanımlamaz. Herkes hayatında sinir bozucu insanlarla karşılaşır; amaç olumsuzu görmezden gelmek ve olumluya odaklanmaktır.

Yorum için gerçeği değerlendirin.

Yorum için gerçeği değerlendirin.

Başkalarının sizinle ilgili söylediklerini kontrol edemezsiniz, ancak olumsuz yorumların size ulaşmasına izin verip vermeyeceğinizi kontrol edebilirsiniz. En sonunda, bu kişinin fikrinin gerçekten önemli olmadığını unutmayın. Yakın olduğun biri olsa bile, senin hakkında olumsuz şeyler söylüyorlarsa düşünceleri senin için önemli olmamalı.

Diğer insanlar tarafından sevilmeye çok fazla vurgu yapmamaya çalışın. Aileniz ve arkadaşlarınızın sizi sevdiğini ve başkalarının olumsuz görüşlerinin bu aşka dayanmayacağını unutmayın.
Hayatında “gerekir” veya “yapması gereken” kavramlarını bırak. Başkasının bakış açısına dayanan belirli bir yol olmak için “ihtiyaç duyduğunuz” fikrine abone olmak, sizi kendi mutluluğunuzla etkili bir şekilde çalmaktadır.
Söylenen şey yanlış ise, söylenenlere daha fazla düşünme. Kaybeden birinin talimatlarını izlemeyeceksin, öyleyse neden kalbe yanlış bir ifade aldın?
Olumsuz yorumda bazı gerçekler varsa (güvensizliklerinizin veya güvenlik açıklarınızın ötesinde), kendinizi yenmeden değişimin gerekliliğini kabul edebilirsiniz. Değişiklik yapma sözü ver ama kendine iyi davran.

Gününle devam et.

Gününle devam et.

Sizin hakkınızda olumsuz yönde konuşan kişi borcunuzdan beri sizi düşünmedi, peki neden bu kişiyi düşünmekle zaman harcıyorsunuz? Kendinizi neşelendirmeden önce, olumsuz yorumu atlamanız gerekir, böylece mutluluğunuz öfke, üzüntü veya kıtlık duygularıyla azaltılamaz.

“Yapmanız gereken” hakkında ne söyleyeceğinize dair düşünmeye istekli olun. Sahip olduğunuz etkileşimi değiştiremezsiniz, bu yüzden sadece üstünden geçin ve gitmesine izin verin.
Olumsuz yorum, bunu söyleyen kişi veya farklı şekilde yapabilecekleriniz hakkında düşünürken kendinizi ne zaman yakalarsanız, daha olumlu bir şey düşünmek için bilinçli bir çaba gösterin.

Olumsuz düşünceleri tanıyarak ve onları daha olumlu düşüncelerle değiştirerek, sonunda sizi uzun süreli kötü bir ruh halinde tutabilecek düşünce modelini kırabilirsiniz.

Olumsuz inançlarına meydan oku.

Olumsuz inançlarına meydan oku.

Kendiniz hakkında olumsuz bir yorum duyduysanız, şok, öfke, üzüntü veya yukarıdakilerin tümü ile tepki göstermiş olabilirsiniz. Eleştiriye en büyük tepki, hakkınızda söylenenlere inandığınız zamandır. Bu olumsuz tepkiden kurtulmanın bir yolu, bir başkasının sizin hakkınızda söylediklerini duyduğunuz şeylere aktif olarak meydan okumaktır.

Ne söylendiğini ve neden olduğunu düşün. Ayrıca olumsuz yorumu kimin söylediğini düşünmeli ve kendinize o kişiyi bir uzman olarak nitelendiren şeyi sormalısınız.
Hakkınızda söylenenleri çürüten deliller arayın. Duyduklarınıza pasifca inanmak yerine, bu düşüncelere aktif olarak meydan okumaya çalışın ve söylenenlerin bir temeli olmadığını hemen anlayın.
Duyduklarınızı çürüten güçlü niteliklerinizin bir listesini tutmaya çalışın. Bunları yazmak, gelecekte kendinizi hissetmeniz durumunda hatırlamayı kolaylaştırabilir.
Örneğin, eğer biri size aptal diyorsa, ilginç ve karmaşık konuşmalar yapma yeteneğinizi, akademik geçmişinizi veya yaşamınız boyunca okuduğunuz kitap sayısını düşünün.

İyi olduğun yerde stok al.

İyi olduğun yerde stok al.

Birinden olumsuz bir yorum duyduktan sonra, muhtemelen kendiniz için oldukça iyi hissedeceksiniz. Ancak, bu olumsuz düşüncelere alışmayı bırakmanın kolay bir yolu kendinize iyi olduğunuz her şeyi hatırlatmaktır.

Yemek pişirmek, müzik dinlemek, oyun oynamak ya da iyi bir arkadaş ya da partner olmak istemeniz, bunların hepsi kabul edilmesi ve kutlanması gereken inanılmaz derecede olumlu becerilerdir.
Yetenekli şeyler yapmak için biraz zaman harcayın. Bu, kendinizi daha mutlu hissetmenize yardımcı olacaktır (muhtemelen bu şeyleri yapmaktan zevk aldığınızdan dolayı) ve ayrıca, ne kadar yetenekli olduğunuzu anlamak için özgüveninizi artırabilir.

Sizi takdir eden insanlarla zaman geçirin.

Sizi takdir eden insanlarla zaman geçirin.

Şirketinize değer veren pozitif insanlarla zaman geçirmek ruh halinizi ve özgüveninizi önemli ölçüde etkileyebilir.

 Kendinizi her zaman gülümseten ve iyi hissetmenizi sağlayan bir arkadaşınız veya akrabanız varsa, o kişiyle birlikte olmak için biraz zaman ayırın. Sadece kahve içmek için kısaca tanışsanız bile, kendiniz ve durumunuz hakkında daha iyi hissedeceksiniz.

Ruh halinizi artıracak faaliyetlerde bulunmaya çalışın. Birçok insan, yürüyüş ya da yürüyüş gibi fiziksel aktivitelerin ruh halini artırabileceğini ve bu şeyleri arkadaşlarla yapmanın onları daha eğlenceli hale getireceğini fark eder.
Önemli bir kişiyle zaman geçirin (varsa). Eşiniz kendiniz hakkında nasıl daha iyi hissetmenizi ve bir hakaret duyma stresiyle ilgili düşüncelerinizi gidermenizi bilir.
Arkadaşlarla takıl ve eğlenceli bir şeyler yap. Masa oyunları oynamak, bir yolculuğa çıkmak veya yeni bir kafeye ya da restorana çıkmak bile, duyduğunuz olumsuz yorumu dinlenmek ve unutmak için eğlenceli bir yol olabilir.

Kendine karşı nazik olmaya çalış.

Kendine karşı nazik olmaya çalış.

Birçok insan, arkadaşlarına ve akrabalarına kendilerine göre daha nazik davrandıklarını fark eder. Kendiniz hakkında olumsuz bir yorum duyduysanız, yetenekleriniz ve hatta kendinize olan değeriniz hakkında gerçekten üzülmüş olabilirsiniz. Ancak, eğer bir arkadaşınız sizin durumunuzdaysa, muhtemelen onlara harika bir insan ve değerli bir arkadaş olduklarını söylerdiniz. Öyleyse kendinize daha iyi hissetmeyi hak ettiğinizi de hatırlatmaya çalışın.

Her olumsuz ya da kendinden şüphe duyan her düşüncede, kendinize bu şeyleri bir başkasına söyleyip söylemediğinizi sorun.
Arkadaşınıza “O kişi _____ derken haklıydı” demediyseniz, neden kendiniz hakkında söylenenlere inanmanıza izin verdiniz?

İyi bir antrenman yap.

İyi bir antrenman yap.

Egzersiz, ruh halinizi arttırmanın en iyi yollarından biridir. Düşük yoğunluklu egzersizler bile refah duygunuzu artırabilir ve kendinizi ve durumunuzu daha iyi hissetmenizi sağlar.

Ağırlık kaldırma, ruh halinizi iyileştirmek ve özgüven duygunuzu geliştirmek için mükemmel bir yoldur.
Koşma veya bisiklete binme gibi aerobik aktiviteler stresi azaltmanıza ve daha iyi hissetmenizi sağlamak için endorfin salınımına yardımcı olabilir.
Spor salonuna gitmek için zamanınız yoksa, öğle tatilinde uzun bir yürüyüş yapın. 30 dakika boyunca bile hızlı bir yürüyüş yapmak ruh halinizi ve görünümünüzü önemli ölçüde artırabilir.

Olanlar üzerinde durma dürtüsüne diren.

Olanlar üzerinde durma dürtüsüne diren.

Kendinizi içgüdüsel olarak insulterin söylediklerini söylemenin ne kadar kaba olduğunu düşünerek bulabilirsiniz. Belki de olaydan sonraki günlerde ne söyleyebileceğinizi / ne söyleyebileceğinizi düşünürsünüz. Ancak, bu tepkilerin hiçbiri sizin hakkınızda söylenenleri geri almayacak. En iyi eylem şekli, onu aklınızdan mümkün olduğunca çıkarmaktır.

Kendin hakkında ne söylendiğine bakarken kendini yakaladığında, başka bir şey düşünmeye zorla.
Yardım etmek için bileğinizin etrafına lastik bir bant takmayı deneyebilirsiniz. Olumsuz yorum hakkında her düşündüğünüzde, düşünce şeklinizi değiştirmek için lastik bandı bileğinize doğru fiziksel bir hatırlatıcı olarak oturtun.

Kendini söylenenden ayır.

Kendini söylenenden ayır.

Hakkınızda söylenenlerin kim olduğunuzun gerçek bir yansıması olduğunu hissetmek çok kolay olabilir. Ancak, sizin hakkınızda söylenenlerin gerçeği olsa bile, yaptığınız şeyler tarafından tanımlanmadığınızı hatırlamak önemlidir.

Bir sanatçı veya müzisyen olarak yetenekleriniz hakkında eleştiri alırsanız, herkesin farklı zevklere sahip olduğunu unutmayın. Sırf birinin işinden hoşlanmadığı için, bu işini daha az geçerli ya da anlamlı kılmaz.
Birisi size fiziksel görünümünüz hakkında olumsuz yorumlar verirse, görünüşün öznel olduğunu da unutmayın. Muhtemelen hayatında senin çok çekici olduğunu düşünen biri vardır.

Güveninizi arttırın.

Güveninizi arttırın.

Gelecekte olumsuz yorumlar duymaktan kaçınamazsınız, ancak kendiniz hakkında daha iyi hissetmenin yollarını bulabilirsiniz. Güveninizi artırarak, gelecekteki olumsuz yorumlardan aldırmamak veya en azından geri dönme konusunda daha donanımlı olacaksınız.

Elde ettiğiniz şeyleri ve kendiniz hakkında hayran olduğunuz şeyleri kabul edin. Bunları bir listeye yazın ve her gün göreceğiniz bir yere asın.

Bu tarz ne olursa olsun, kendinizi iyi hissetmenizi sağlayacak kıyafetler ve saç stilleri giyin. Kişisel hijyen ve tımar için de biraz fazla zaman harcayın.
Besleyici yiyecekler yiyerek, düzenli olarak egzersiz yaparak ve her gece yeterli uyku çekerek sağlıklı bir yaşam tarzı yaşamayı deneyin.
Hoşunuza giden şeyleri yapmak için zaman ayırın ve yeni bir şey denemek için kendinizi zorlayın. Bir sınıfa katılın, bir zanaat ya da hobiye katılın ya da kendinizi sanatsal olarak ifade etmenin yeni bir yolunu bulun.

Negatif bir arkadaşla anlaş.

Negatif bir arkadaşla anlaş.

Herkes zaman zaman arkadaşları ile sinirli oluyor. Arkadaşınız sürekli olarak olumsuz biriyse, yaşamınızda hasara neden olan zehirli bir arkadaş olabilirler.

 Hayatınızdaki toksik arkadaşları kesin, fakat başka iyi bir arkadaşın olumsuzluğuna nezaketle davranın.

Bir veya iki kere olumsuz bir şey söyleyen iyi bir arkadaş sana yardım etmeye çalışıyor olabilir. Pek çok insan yakın arkadaşlarından zor gerçekleri duymayı daha kolay buluyor, bu yüzden arkadaşın sana kötü haberi keserek aklındaki en iyi çıkarlara sahip olabilir.
Eğer arkadaşınız kusurlarınızı göstermekten sürekli memnun görünüyorsa veya her zaman yumurta kabuğu üzerinde yürüyormuş gibi hissetmenizi sağlıyorsa, kendinizi (en azından geçici olarak) o arkadaştan uzaklaştırmak en iyisi olabilir.
Davranış kalıpları, her yönden toksik bir arkadaştan olumsuz bir şey söyleyen iyi bir arkadaşı ayırt etmenin en iyi yolu gibi görünmektedir.
Dikkatli hareket edin, arkadaşlarınıza şüphe avantajını sunmaya çalışın ve aşırı sonuçlara atlamayın.

Olumsuz bir aile üyesi ile başa çıkmak.

Olumsuz bir aile üyesi ile başa çıkmak.

Olumsuz aile üyelerinin kaçınılması zor (imkansız değilse) olabilir. Aile partilerinde ve tatillerde birbirinizi görmek zorunda kalacaksınız ve eğer yakın bir akrabaysanız, birbirinizi günlük olarak görmek zorunda kalabilirsiniz. Olumsuz bir aile üyesi ile baş etmenin en iyi yolu, o bireyle etkileşimlerinizi sınırlandırmak ve mümkün olduğunca az zaman harcamaktır.

Birlikte zaman geçirmek zorundaysanız, hoş sohbet konuları açmaya çalışın.
Birlikte vakit geçirmek zorunda kaldığınızda o akraba ile konuşmaktan kaçınmak isteyebilirsiniz.
Olumsuz aile üyeleriyle zaman geçirirken düşünce kalıplarınıza çok dikkat edin.
Olumsuz düşünceler üzerinde dururken kendinizi yakalamaya çalışın ve birlikte olduğunuz bir akrabanızı yakalamak gibi enerjinizi daha olumlu şeylere odaklayın.

Eleştiriyi patronundan hallet.

Eleştiriyi patronundan hallet.

Gelecekte olumsuz yorumlar duymaktan gerçekten endişe duyuyorsanız, bu durumdan kaçınmanın bir yolu da zaman içinde kendi gelişmelerinizi yapmaktır. İşinizde daha yetkin olmaya çalışın, daha güçlü beceriler geliştirinceye kadar pratik yapın ve daha iyi bir çalışan olmaya odaklanın.

İşyerinde performans gösterme şekliniz hakkında eleştiri alırsanız, işinizin olmadığını unutmayın – bundan çok daha fazlasısınız.
Patronunuzdan, eleştiri yerine yapıcı geri bildirim vermesini isteyin. Örneğin, “Bu raporda çok korkunç bir iş yaptınız” denmek yerine, patronunuzdan bir dahaki sefere ne farklı şekilde yapabileceğinizi size söylemesini isteyin.
İşten ayrıldıktan sonra işinizden ayrılmaya çalışın. Bazı insanlar için zor olabilir, ancak işten sonra meslektaşlarınızla içki içmek veya akşamları aileniz ya da arkadaşlarınızla vakit geçirmek gibi, kendi zamanınız boyunca işte çalışmayı bırakabilirsiniz.

Categories:   Sağlık

Comments