Fundal Yüksekliğini Ölçme

Bir kadın hamileyken, onun ve doktorunun hamileliğin normal bir şekilde ilerlemekte olup olmadığını kontrol etme yöntemlerinden biri uterusun büyümesini belirlemektir. Bu, 3 yoldan biriyle yapılabilir: bir sonogram vasıtasıyla, uterusu palpe ederek ve “fundal yükseklik” olarak adlandırılan bir şeyi ölçerek – esasen pubik kemik ile uterusun tepesi arasındaki mesafe ölçülerek yapılabilir. Fundal yüksekliğinizi nasıl ölçeceğinizi (veya bunu kendiniz nasıl yapacağınızı) öğrenmek için, başlamak için aşağıdaki 1. Adım’a bakın!

Doktorunuzla veya sağlık uzmanınızla randevu alın.

Doktorunuzla veya sağlık uzmanınızla randevu alın.

Fundal yüksekliğinizi ölçmek uzun sürmese de, genellikle ofis ziyareti gerektirir.

Doktor ofisinde olmak ayrıca, sıra dışı bir şey bulunursa, fundal yükseklik testinin sonuçlarını doktorunuzla hemen görüşebilmenin avantajını da sağlar.

Ölçümden önce mesanenizi boşaltın.

Ölçümden önce mesanenizi boşaltın.

Hamileliğiniz boyunca ne kadar süre geçirdiğinize bağlı olarak doktorunuz mesanenizi boşaltmanızı isteyebilir.

Bunun nedeni, 17 hafta civarında başlayan tam bir mesanenin, fundal yükseklik ölçümünün santimetre cinsinden kesilmesine neden olabilmesidir.

Hastane elbisesiyle değiştir.

Hastane elbisesiyle değiştir.

Fundal yükseklik ölçümleri oldukça kesindir – sadece bir veya iki santim tutarsızlığı “normal” bir ölçüm ile “anormal” arasında bir fark yaratabilir.

Kıyafetler, kayışlar vb. Fundal boyunuzda küçük farklılıklar yaratabilir, bu yüzden tipik olarak ölçümden önce çıkarılırlar. Bir hastane elbisesine geçmek, yanlış sonuç olasılığını en aza indirir ve ayrıca doktorunuza iyi bir fundal yükseklik ölçümü için gereken tüm alanlara kolayca erişebilmesini sağlar.

Muayene masasına yatırın.

Muayene masasına yatırın.

Doktorunuz sizden yarı yaslanmış bir pozisyonda durmanızı isteyecektir (bu sadece başınızı hafifçe kaldırarak sırt üstü yatırmanızdır). Yarı yaslanmış pozisyon, dokuyu göbek deliğinizin yakınında palpe ederek doktorun rahminizi hissetmesini kolaylaştırır.

Doktor rahminizi palpe ettiğinde durun ve normal bir şekilde nefes alın.

Doktor rahminizi palpe ettiğinde durun ve normal bir şekilde nefes alın.

Gerçek ölçüm yapılmadan önce doktorunuz veya hemşiresi veya ebesi bebeğinizin büyüklüğünü, bebeğin pozisyonunu ve bebeğin sunumunu belirlemek için hamile rahminizi palpe eder.

Doktor, hemşire ve / veya ebe de amniyotik sıvının hacmini kontrol eder ve ayrıca uterusun “ustus” un üst kısmının hissedilebileceği nokta olan mide noktasını belirlemeye çalışır.

Doktorun fundal boyunuzu ölçmesine izin verin.

Doktorun fundal boyunuzu ölçmesine izin verin.

Palpasyondan sonra, doktor uterusun (veya fundusun) üstünde bir metrik bazlı ölçüm bandı tutacak ve hamile uterusunuzun üst kısmı boyunca uzatacak, uzunlamasına eksen boyunca ölçecektir.

Bu, doktorun uterusunuzun en yüksek noktasından sempatiz pubisinin (kasık kemiğinizin başladığı göbek düğmesinin altında kalan alan) üstüne kadar ölçeceği anlamına gelir. Doktor fundal yükseklik ölçümünüzü santimetre cinsinden kaydeder ve grafiğinize girer.
Çok genel bir kural olarak, bir kadının fundal yüksekliği, haftalar içinde bebeğin gebelik yaşının 1 ila 3 santimetresi arasında olmalıdır. Örneğin, 20 haftadan beri hamile olan bir kadın için, yaklaşık 17-23 cm’lik bir fundal yükseklik beklenmektedir.

Giyin ve sonuçlarını doktorunla tartış.

Giyin ve sonuçlarını doktorunla tartış.

Giyinme şansını verdikten sonra doktorun geri gelip seninle konuşacak. Bu noktada, fundal yükseklik ölçümünüz anormal ise, muhtemelen ek testlerin olasılığını tartışırsınız.

Fundal yükseklik ölçümünüz anormal ise, bir takip planlayın.

Fundal yükseklik ölçümünüz anormal ise, bir takip planlayın.

Ölçümleriniz, öngörülen son tarihiniz için normal parametrelere uymuyorsa, bu her zaman endişelenmeniz için bir neden değildir. Ancak, doktorunuz muhtemelen ölçümünüzün normal değer aralığının dışında olduğunu bulmak için bir sonogram ile takip etmenizi isteyecektir.

Bu, çeşitli nedenlerden dolayı olabilir – bazıları tamamen zararsızdır, bazıları endişelenmeye neden olur (ama hiçbir şekilde felaket değildir).
Aşağıda anormal bir fundal yükseklik için birçok neden var:

Özellikle uzun boylu ve ince veya kısa ve ağır olmak
Dolu mesaneye sahip olmak
İkizler, üçüzler vb.
Anormal yavaş veya hızlı fetal büyüme
Çok az veya çok fazla amniyotik sıvı
Rahim fibroidleri
Makat veya başka bir olağandışı uterus pozisyonuna yerleşmiş bir çocuğa sahip olmak

Mesanenizi boşaltın ve elbisenizi çıkarın.

Mesanenizi boşaltın ve elbisenizi çıkarın.

Fundal boyunuzu kendi başınıza ölçmek hiç zor değil. Başlamak için, mesanenizi boşaltın ve giysilerinizi doktorun ofisinde yüksek yükseklik ölçümü için hazırladığınız gibi dökün. İsterseniz, bir hastane elbisesini taklit etmek için bol elbise veya benzeri bir giysi (çok büyük tişört gibi) giymeyi tercih edebilirsiniz.

Birçok meslekten olmayan kişi, fundal yüksekliklerini ölçme prosedüründe tıbbi olarak eğitilmediğinden ve yukarıda belirtildiği gibi, anormal bir fundal yüksekliğinin çok çeşitli nedenlere sahip olabileceğinden, bir sonucun sonucuna dayanarak herhangi bir tıbbi karar vermemeyi hatırlamak önemlidir. kendi kendine yapılan fundal yükseklik testi. Anormal bir sonuç alırsanız, onay için eğitimli bir doktor, hemşire veya ebe ile devam edin.

Bir ölçüm bandı al.

Bir ölçüm bandı al.

Yumuşak, esnek dikiş tarzı ölçüm aletleri, daha doğru bir ölçüm için midenizin eğrisine uygun olabileceğinden en iyi şekilde çalışır. Ancak, bir tutam, bir cetvel veya parmaklarınız bile bir ölçüm aracı olarak çalışabilir. Tipik olarak, temel yükseklikler santimetre cinsinden ölçülür, ancak elinizdeki tüm inç cinsinden araç varsa, dönüştürme faktörü 1 inç = 2,54 cm kullanın.

Arkanı kolla.

Arkanı kolla.

Sert yüzeyler (zemin gibi) en iyi şekilde çalışır – yumuşak yüzeyler (bazı şilteler gibi) duruşunuzun yüzeye “batmasına” izin verebilir. İsterseniz, başınızın altına bir yastık yerleştirmekten çekinmeyin.

Kasık kemiğini bul.

Kasık kemiğini bul.

Sempiz pubisi (kasık kemiği), kasık alanının hemen üstünde, vücudun önündeki küçük, sırt benzeri bir kemiktir. Midenizin alt kısmının hemen altındaki kasık kemiğinin tepesini hissedin – genellikle bu kasık kıllarınızın doğal olarak uzadığı yere yakındır. Kasık kemiği çoğu zaman bulmayı biraz zorlaştıracak bir deri altı yağ tabakası ile kaplıdır – hissetmek için cildinize hafifçe bastırmanız gerekebilir.

Fundusunu bul.

Fundusunu bul.

Ardından, göbeğinizi yakın hissederek fundusunuzu (uterusunuzun üst kısmı) bulun. Karın düğmenizin altındaki ve üstündeki bölgeye nazikçe masaj yaparken mide kaslarınızı gevşetin. Derinin altında belirsiz bir “sırt” hissedin – bu sizin fundusunuz.

Genellikle, gebeliğin 20. haftasından önce, fundus göbek deliğinin altında, 20. haftanın sonunda ise bunun üstünde olacaktır.

Kasık kemiğinizden fundus ölçün.

Kasık kemiğinizden fundus ölçün.

Hem kasık kemiğinizi hem de fundusunuzu bulduğunuzda, ölçmenin zamanı geldi. Mezuramızın “0” ucunu kasık kemiğinizin üst kısmına doğru tutun ve dikkatlice pubislerinize, karnınızın üst kısmına ve bacağınıza ve fundusunuza doğru gerin. Bu ölçümü kaydedin (cm cinsinden). Genellikle, fundal boyları, haftalar içinde bebeğin gebelik yaşı 1-4 cm arasında olmalıdır. Örneğin, 20 haftalık bir hamilelik, yaklaşık 16-24 cm’lik bir yüksekliğe sahip olmalıdır.

Ölçüm bandı veya kullanışlı bir cetveliniz yoksa, parmaklarınızı kullanmanın eski, geleneksel yöntemini kullanın. Fundal yükseklikte bir parmağın genişliği kabaca bir haftalık gebelik süresine eşittir. Bu nedenle, 15 haftalık bir hamilelik için kabaca 15 parmak genişliğinde fundal yüksekliği beklemelisiniz.

Fundal boyunuz anormal görünüyorsa, doktorunuza danışın.

Fundal boyunuz anormal görünüyorsa, doktorunuza danışın.

Yukarıda belirtildiği gibi, bir kadının fundal yüksekliğinin, bebeğin gebelik haftasındaki beklenen 1-4 cm aralığında olmamasının pek çok nedeni vardır. Bu nedenlerin bazıları zararsızdır, bazıları ise hafif kaygılara neden olur. Beklediğiniz aralığın dışındaki fundal yükseklik ölçümlerini alıyorsanız, kesin fundal yükseklik ölçümü ve gerekirse takip testleri için bir doktora başvurun.

Categories:   Sağlık

Comments