Enfekte Kulak Piercing Nasıl Temizlenir

Enfekte kulak piercingleri, özellikle yeni piercinglerde yaygındır. Çoğu bir ila iki hafta sonra geçer, günde iki kez temizlerseniz. Enfeksiyonu temizlemek için bir tuzlu su çözeltisine veya antimikrobiyal sabunla ıslatılmış bir pamuk top veya bez kullanın, ardından alanı tek kullanımlık bir kağıt havluyla kurulayın. Bu maddeler iyileşmeyi engelleyeceğinden, alkol ve hidrojen peroksit kullanmaktan kaçının. Enfeksiyon yayılırsa, iki gün içinde iyileşmezse veya ateşiniz varsa doktorunuza görünün. Piercinglerinize dokunmadan önce daima ellerinizi yıkayın ve yüzmekten ve cep telefonunuzu sterilize etmekten kaçının.

Piercing’e dokunmadan önce ellerinizi yıkayınız.

Bir piercing’e dokunmadan önce, özellikle de yeni veya enfekte olmuşsa, ellerinizi daima iyice yıkayın. Antimikrobiyal sabun ve ılık su kullanın. Küpelerinizi karıştırmaktan kaçının ve sadece temizlemeniz gerektiğinde onlara dokunun.

Yeni bir kulak delicisini çıkarmayın.

Yeni bir kulak delicisini çıkarmayın.

Piercinginiz yeniyse, enfekte olsa bile en az altı hafta yerinde tutunuz. Yeni bir lob piercing döndürmek gerekirken, bir ila iki hafta boyunca enfekte olursa döndürmeyi bırakın.

Enfekte piercinginiz kalıcıysa veya altı aydan daha eskiyse, enfeksiyonla uğraşırken kulaklığı çıkarın.

Deliciyi, tuzlu veya sabunlu batırılmış bir pamuk topuyla temizleyin.

Deliciyi, tuzlu veya sabunlu batırılmış bir pamuk topuyla temizleyin.

Bir pamuk topunu ya da serum fizyolojik çözeltisini veya hafif bir antimikrobiyal sabun ekleyin. Islatılmış bilye vurun veya enfekte olmuş alanın etrafına sürün. Ardından alanı tek kullanımlık kağıt havlularla kurulayın.

Kulağınızı deldirdiğiniz dükkanda bir tuzlu su çözeltisi varsa, kulaklarınızı temizlemek için kullanın. Ayrıca 2 çay kaşığı tuzu bir litre ılık su ile karıştırarak önceden hazırlanmış bir ürün satın alabilir veya bir tuz çözeltisi hazırlayabilirsiniz.
Sabun kullanıyorsanız, alkol içermeyen bir koku içermeyen marka ile gidin.
Günde iki kez enfekte olmuş kulak delicisini temizleyin. Küpeleri bu sırada salin solüsyonundan veya sabundan hala nemliyken döndürebilirsiniz.

Bir antibiyotik merhem uygulayın.

Bir antibiyotik merhem uygulayın.

Piercingi temizledikten ve kuruttuktan sonra, iyileşmeyi teşvik etmek için antibakteriyel bir merhem uygulayabilirsiniz. Küçük bir merhem miktarını pamuklu bir yüzeye sürün ve enfekte olmuş bölgeye ince bir kaplama yapın.

Enfeksiyon ağlıyorsa veya bir akıntı yayıyorsa, merhem kullanmaktan kaçının.

Alkol ve hidrojen peroksit ovmaktan kaçının.

Alkol ve hidrojen peroksit ovmaktan kaçının.

Alkol ve hidrojen peroksitin ovulması, enfekte olmuş alanı kurutur ve iyileşmek için gereken hücreleri öldürür. Enfekte olmuş bölge etrafındaki beyaz kan hücrelerini öldürmek enfeksiyonu daha da kötüleştirebilir. Enfeksiyona alkol veya hidrojen peroksit uygulamayın ve kullandığınız temizlik ürünlerinin alkolsüz olduğundan emin olun.

Enfeksiyon iki gün sonra iyileşmezse doktorunuza başvurun.

Enfeksiyon iki gün sonra iyileşmezse doktorunuza başvurun.

Evde enfeksiyonu günde iki kez temizleyerek başlayın. İki gün sonra, kızarıklık veya şişme gibi iyileşme belirtileri görmelisiniz. Enfeksiyon kötüleşir veya iyileşme belirtileri göstermezse, doktorunuzla bir randevu alın veya bir sağlık ocağını ziyaret edin.

Enfeksiyon yayılırsa veya ateş ederseniz doktora başvurun.

Enfeksiyon yayılırsa veya ateş ederseniz doktora başvurun.

İlk gün boyunca enfeksiyonu yakından izleyin. Enfeksiyon delici bölgenin dışına yayılmaya başlarsa veya ateş ederseniz doktora başvurun. Bunlar, antibiyotik tedavisi gerektirecek daha ciddi bir enfeksiyonu gösterebilir.

Bir doktorun enfekte bir kıkırdak piercingini incelemesini sağlayın.

Bir doktorun enfekte bir kıkırdak piercingini incelemesini sağlayın.

Enfekte bir kıkırdak delme ya da kulağın üst kısmındaki delme ile uğraşırken ekstra dikkatli olun. Güvenli tarafta olmanız ve bir doktora virüs bulaşmış kıkırdaktan daha erken değil bakmak için daha iyi olur. Enfekte kıkırdak piercing’lerinin yükselme olasılığı daha yüksektir ve kıkırdakların engebeli görünmesine neden olan “karnabahar kulağı” gibi uzun süreli deformasyonlara neden olabilirler.

Doktorla antibiyotik alma hakkında konuşun.

Doktorla antibiyotik alma hakkında konuşun.

Doktorunuzu ziyaret ettiğinizde, muhtemelen enfeksiyon bölgesi kültürünü ele geçirirler. Bu, enfeksiyona neden olan bakteri türlerini tanımlamalarına yardımcı olacaktır.

Doktora, “Bu enfeksiyon için herhangi bir antibiyotik tavsiye ediyor musunuz? Bu tip bakteriyel enfeksiyon için en etkili antibiyotik türü nedir? ”
Bir doktora görünmeden önce piercingi en az 24 saat boyunca yıkamayın veya temizlemeyin. Doktor, teşhis etmek için enfekte olmuş kulaktan bir bez almak isteyecektir ve temizlik ürünleri bu teste müdahale edebilir.

Alerji testi isteyin.

Alerji testi isteyin.

Kızarıklık, şişme, kaşıntı ve diğer enfeksiyon belirtileri alerjiye bağlı olabilir. Kültürler negatif çıkarsa, alerji testi yaptırmak için doktorunuzla konuşun.
Daha önce hiç piercing yapmadıysanız, metal alerjiniz olduğunu fark edebilirsiniz. Nikel içermeyen bir küpe alarak nikel en yaygın metalik alerjen olduğundan, piercing’e karşı alerjik reaksiyonları önleyebilirsiniz.
Doktorunuz, alerjinin ne olabileceğini belirlemek için daha uzmanlaşmış testler için sizi bir alerjiye yönlendirebilir.

Yeni bir piercing aldıktan sonra yüzmekten kaçının.

Yeni bir piercing aldıktan sonra yüzmekten kaçının.

Yeni bir piercing aldıktan sonra daima en az iki hafta yüzmekten kaçının. Bu süre zarfında havuzlardan, göllerden ve okyanus suyundan uzak durun ve duş aldıktan sonra piercingi tuzlu solüsyonla temizleyin.

Ayrıca enfekte bir kalıcı piercing uygularken yüzmekten de kaçınmalısınız.

Saçları kulak deliciden uzak tutun.

Saçları kulak deliciden uzak tutun.

Uzun saçlarınız varsa, yeni veya enfekte olmuş bir piercing’den uzak tutmak için tekrar bağlayın. Saçınızı normalde yaptığınızdan daha sık yıkayın.

Saçları fırçalarken saç spreyi veya jeli püskürmemesine veya kıvrılmamasına dikkat edin.

Cep telefonunuzu günlük dezenfekte edin.

Cep telefonunuzu günlük dezenfekte edin.

Cep telefonları enfeksiyonlara neden olabilecek bakteri ile kaplıdır, bu nedenle virüslü bir piercingle uğraşmasanız bile telefonunuzu düzenli olarak dezenfekte etmelisiniz. Telefonunuzun kasasını çıkarın ve hem kılıfı hem de telefonu, temizleme solüsyonu ile püskürtülmüş bir dezenfektan mendili veya kağıt havlu kullanarak temizleyin.

Ayrıca kullandığınız diğer telefonları da temizlemelisiniz.
İnsanları aradığında telefonunuzu hoparlöre de yerleştirebilirsiniz. Bu, kulağınıza ne kadar dokunduğunuzu en aza indirir.

Piercing kalıcı hale geldikten sonra küpe olmadan uyku.

Piercing kalıcı hale geldikten sonra küpe olmadan uyku.

Eğer piercinginiz yeniyse, ilk görevinizi altı hafta bekletmeli ve altı ay boyunca her zaman bir küpe takmalısınız. Altı ay sonra, piercinginiz kalıcı hale gelecektir. Kalıcı olduktan sonra, kanalları havalandırmak ve enfeksiyonu önlemek için gece küpelerinizi çıkarmalısınız.

Yeni piercingler için saygın klinikleri ziyaret edin.

Yeni piercingler için saygın klinikleri ziyaret edin.

Ziyaret ettiğiniz klinik ne kadar temiz olursa, yeni piercinginizin bulaşma olasılığı o kadar düşüktür. Ziyaret etmeden önce piercing klinikleri ve salonları hakkındaki yorumları okuyun. Salonun lisanslı olduğundan emin olun. Yeni bir kulak delme cihazı kullanmaya başladığınızda, personelin lateks eldiven giydiğini ve ekipmanlarını sterilize etmek için uygun makinelere sahip olup olmadıklarını sorun.

Tatildeyken gece pazarlarında veya yurtdışında delinmek iyi bir fikir değildir.
Ekipmanlarını uygun şekilde sterilize edemeyecekleri için, bir arkadaşın evde senin için kulaklarını delmemelisin.

Categories:   Sağlık

Comments