Bir Kabartma Soda Hava Spreyi Nasıl Yapılır

Kabartma tozu evin etrafında birçok kullanım alanı vardır, ancak muhtemelen bir koku emici olarak çok etkilidir. Bu nedenle sağlıklı, çevre dostu, bütçeye uygun oda spreyleri için ideal bir bileşendir. Tüm ev için sprey hava spreyi, belirli bir oda için bir masa spreyi veya kokulu bir halı için hava spreyi isteyip istemediğiniz, kabartma tozu işini yapabilir. Yararlarını en üst düzeye çıkarmak için sadece doğru malzemelerle karıştırmanız gerekir.

Kabartma tozu ve uçucu yağı birleştirin.

Kabartma tozu ve uçucu yağı birleştirin.

Küçük bir kaseye veya kaba 1 çorba kaşığı (14 g) kabartma tozu ekleyin. Kabartma tozu içine 5-6 damla esans yağı damlatıp iyice birleşene kadar bir kaşıkla karıştırın.

Oda spreyine bir uçucu yağ eklemeniz gerekmez. Kabartma tozu, havayı kendi kendine yenilemek için kokuları emer. Bununla birlikte, uçucu yağın eklenmesi, temizleyicinin de hoş bir koku vermesini sağlar.
Oda spreyi kokusunu almak için favori uçucu yağınızı kullanın. Yaratıcı olmak istiyorsanız, özel bir koku oluşturmak için iki veya daha fazla yağ karıştırabilirsiniz. Lavanta, papatya, nane, limon, okaliptüs ve biberiye esansiyel yağlarının hepsi iyi seçeneklerdir.

Kabartma tozu karışımını boş bir sprey şişesine dökün.

Kabartma tozu karışımını boş bir sprey şişesine dökün.

Kabartma tozu ve yağ iyice karıştığında, karışımı temiz, boş bir sprey şişesine aktarın. Yine de doğrudan kaseden dökmeyi denemeyin, aksi takdirde karışıklık yaratabilirsiniz. Tozu şişeye dikkatlice eklemek için bir kaşık kullanın.

Küçük bir hununuz varsa, kabartma tozu karışımını şişeye dökmek için kullanabilirsiniz. Karışımı dökünce her yere uçmasını önler.

Şişeyi doldurmak için kabartma tozu içine yeterince su ekleyin ve iyice sallayın.

Şişeyi doldurmak için kabartma tozu içine yeterince su ekleyin ve iyice sallayın.

Kabartma tozu karışımını sprey şişesine aktardıktan sonra, şişeyi doldurmak için yeterli su ekleyin. Suyu ve kabartma tozu karışımını tamamen birleştirmek için şişeyi iyice çalkalayın.

Oda spreyi için saf su kullandığınızdan emin olun.

Oda spreyi, istediğiniz yere püskürtün.

Oda spreyi, istediğiniz yere püskürtün.

Tüm malzemeleri tamamen karıştırmak için şişeyi salladıktan sonra, oda spreyini kullanmaya hazırsınız. Havayı tazelemek için tüm odanın her yerine püskürtün ya da kanepeniz veya bir çift spor ayakkabı gibi belirli eşyaları hedefleyin.

Kabartma tozu ve uçucu yağı bir kavanoza karıştırın.

Kabartma tozu ve uçucu yağı bir kavanoza karıştırın.

Küçük bir cam konserve kabına ½ fincan (90 g) kabartma tozu ve 15 ila 25 damla esans yağı ekleyin. İkisini bir araya getirene kadar dikkatlice karıştırmak için bir kaşık kullanın.

Oda spreyi için daha güçlü bir koku istiyorsanız, uçucu yağın daha fazlasını karıştırabilirsiniz.

Kapağı kavanozun üzerine sabitleyin.

Kapağı kavanozun üzerine sabitleyin.

Kabartma tozu ve uçucu yağ karıştırıldıktan sonra, kapağı ve kavanozun üzerini örten bir kağıt veya bez yerleştirin. Kaplamanın tam olarak yerine oturduğundan emin olmak için kapağı iyice çevirin.

Tülbent, pamuk veya keten gibi kâğıt veya kumaştan yapılmış bir kavanoz kapağının kullanılması önemlidir. Bu malzemeler kabartma tozunun dökülmesini önler ancak yine de kokunun kavanozdan çıkmasına izin verir. Kabartma tozunun kokuları emmesini ve uçucu yağların kokularını vermesini engelleyecek metal veya plastik bir kaplama kullanmayın.

Oda spreyi ihtiyacınız olan yere yerleştirin.

Oda spreyi ihtiyacınız olan yere yerleştirin.

Kapak ve kapak kavanozun üzerine sabitlendiğinde, oda spreyi kullanıma hazırdır. Havayı tazelemek istediğiniz yerde bir masaya veya tezgahın üzerine yerleştirin. Mutfak ve banyo ideal mekanlardır ancak yatak odanıza, oturma odanıza veya aile odanıza da yerleştirebilirsiniz.

Oda spreyi kokusunu kaybetmiş görünüyorsa, kavanozu sallayın. Bu, kokuyu yeniden dağıtır ve tazeler.

Otları öğüt.

Otları öğüt.

Oda spreyi içerisindeki esansiyel yağlar halınıza hoş bir koku verirken, yağları tamamlayan şifalı bitkiler ilavesi etkisini arttırabilir. Kurutulmuş otların 2 ila 3 dalını bir kahve değirmeni veya karıştırıcıda öğüterek başlayın. Böylece kabartma tozu ile karışacak kadar ince olurlar.

İstediğiniz bitkileri kullanabilirsiniz, ancak esansiyel yağa uygun olanları seçmek için yardımcı olur. Örneğin, lavanta esansiyel yağı kullanıyorsanız, en yoğun lavanta kokusu için kurutulmuş lavanta kullanın. Ayrıca kurutulmuş biberiyeyi biberiye esansiyel yağıyla veya kuru nane nane esansiyel yağı ile eşleştirebilirsiniz.
İsterseniz esansiyel yağ ve bitki kombinasyonlarınızla yaratıcı olabilirsiniz. Örneğin, benzersiz bir koku için lavanta esansiyel yağını kurutulmuş biberiye ile eşleştirmeyi deneyin. Kurutulmuş adaçayı da limon esansiyel yağı ile iyi bir şekilde eşleşirken, kurutulmuş nane ve yabani portakal esansiyel yağı iyi bir kombinasyondur.

Tüm malzemeleri bir kapta bir kavanozda birleştirin.

Tüm malzemeleri bir kapta bir kavanozda birleştirin.

Otları öğütdükten sonra, 1 bardak (180 g) kabartma tozu ve 30-40 damla esansiyel yağı bir kapaklı bir cam kavanoza ekleyin. Kapağı kavanozun üzerine yerleştirin ve malzemeleri iyice karıştırmak için iyice sallayın.

İstediğiniz esansiyel yağları kullanabilirsiniz, ancak evcil hayvanınız varsa çay ağacı yağından kaçınmalısınız. Hayvanlar için toksik olabilir.
Narenciye esansiyel yağları kokularını çabuk kaybeder, bu nedenle halı için uzun süre kalıcı bir koku istiyorsanız onlardan kaçınmalısınız.
Halı spreyi içinde antimikrobiyal veya antibakteriyel esansiyel yağ kullanmak isteyebilirsiniz. Kekik yağı, tarçın yağı ve kekik yağı iyi seçeneklerdir.

Karışımın gece boyunca oturmasına izin verin.

Karışımın gece boyunca oturmasına izin verin.

Oda spreyi bileşenleri karıştırıldığında bile, hemen kullanmamak en iyisidir. Karışımın, kabartma tozunun esans yağlarının kokusunu tamamen emmesini sağlamak için kavanozun içinde bir gece bekletin.

Spreyi halıya serpin ve oturmasına izin verin.

Spreyi halıya serpin ve oturmasına izin verin.

Karışımın gece boyunca oturmasına izin verdikten sonra, halı spreyi kullanabilirsiniz. Tazelemek istediğiniz halının üzerine hafifçe serpin ve yaklaşık 15 dakika bekleyin.

Oda spreyi serpmek için bir kaşık kullanabilir veya kavanozun üzerine bir çalkalayıcı kapağı yerleştirerek doğrudan kabın üzerine serpebilirsiniz.

Spreyi temizleyin.

Spreyi temizleyin.

Halı spreyi halıya birkaç dakika oturduktan sonra, halıyı normalde yaptığınız gibi süpürünüz. Halıyı gerçekten tazelemek için tüm kabartma tozu karışımını vakumladığınızdan emin olun.

Halı temizleyiciyi kullanmadan önce, kabartma tozunun cihaza zarar vermeyeceğinden veya filtreleri tıkamadığından emin olmak için elektrikli süpürgenizin kullanım kılavuzuna bakın.

Categories:   Sağlık

Comments