Akşamdan Kalma Nasıl Tedavi Edilir

Gittiğin en vahşi partiden sonraki sabah. Ne yazık ki, mideniz, dün gece masanın üstüne yaptığınız çılgın dans hareketlerini gerçekleştiriyor gibi hissediyor ve başınız muhtemelen herhangi bir anda patlayabilir veya patlayabilir – hangisini söyleyemezsiniz. Korkunç akşamdan kalma oldu. İçeride kal ve gün boyunca hayatta kalmak için bu yönergeleri takip et.

Su iç.

Su iç.

Tuvalete sarılırken çok basit bir şey saçma görünebilirken, akşamdan kalma durumunun üstesinden gelmek için kendinizi yeniden sulandırmak çok önemlidir. Sabah içtiğinizden sonra, yavaş yavaş 8 ila 10 bardak su içiniz. Alkol, böbreklerinizin içtiğinizden daha fazla su atmasını teşvik ederek vücudunuzun su kaybına neden olur ve dehidrasyona neden olur. Ne kadar çok alkol alırsanız, vücudunuzdan o kadar çok su akar.

Belirtileri baş dönmesi, baş ağrısı, bulantı, ağız kuruluğu ve halsizliktir. Bir akşamdan kalma, bir alkol metabolizması, dehidratasyon ve Vitamin A, B ve C tükenmesi kombinasyonundan kaynaklanır.

Bir ağrı kesici al.

Bir ağrı kesici al.

Kafanız zonklanıyor, çünkü alkol kan damarlarını genişletiyor ve beyin çevresindeki damarların genişlemesi bir migren baş ağrısında olduğu gibi genellikle ağrıya neden oluyor. Ağrı kesiciler sizi daha sağlıklı yapmazlarsa da, akşamdan kalmanızın acısını kısa bir süre için ortadan kaldıracaklardır.

Advil ve Ibuprofen gibi ağrı kesiciler, beyninizi karıştırıp giden acıları tekmelemek için iyi çalışır. Tylenol gibi asetaminofillerden kaçının, bunlar karaciğerinizde sert, sisteminizdeki alkolle çalışmakla meşgul. Sisteminizde alkol varken asetaminofil alınması karaciğerde hasara neden olabilir.

Sade ve nişastalı yiyecekleri yiyin.

Sade ve nişastalı yiyecekleri yiyin.

Sade simitler, kızarmış ekmekler ve krakerlerin hepsi iyi bir karbonhidrattır ya da akşam yemeğinde yemek için “Karbonhidrat” dır. Atıştırmalıkların en lezzetli hali olmasalar da, büyük olasılıkla zaten fazla yemek istemezsiniz. Akşamdan kalmalar kan şekeri seviyelerinizin düşmesine neden olur – düz karbonhidratlar kan şekerinizi arttırmaya ve midenizi rahatlatmaya yardımcı olur.

Uykuya geri dön.

Uykuya geri dön.

Aşırı içtiğinizde ve sonra yatakta yattığınız zaman, vücudunuz genellikle R.E.M.’ye girme şansınız olmaz. (hızlı göz hareketi) uyku. R.e.m. Devlet vücudunuzun kendisini geri getirdiği ve en derin şekilde dinlendiğiniz durumdur. Yatağa dönün, kendinize ait en şık battaniyenin içine sarın, dinlendirici bir müzik koyun ve birkaç saat daha uyuyun.

Akşamdan kalmanızla başa çıkmak için çok fazla ise, hasta için okula ya da iş aramayı düşünebilirsiniz. Bunu yapmayı alışkanlık haline getirmemeniz gerekirken, ‘hasta’ bir gün almak vücudunuzun dün geceki vahşi aşırılıklardan kaynaklanan zararları onarabilmesine izin verir.

Yatıştırıcı yemek yiyin.

Yatıştırıcı yemek yiyin.

Mideniz muhtemelen gün boyu açık denizlerde olduğu gibi yuvarlanıyor olacak, ancak vitamin mağazalarınızı yenileyip midenizi yerleştiren yiyecekler yemek, iyi bir şey yapmaz.

Elmaları ve muzları yiyin.

Elmaları ve muzları yiyin.

Elmalar ve muzlar, baş ağrınızı giderecek ve vahşi gecenizde kaybedilen mineralleri geri kazandıracak besinler içerir. Özellikle, bu iki meyve potasyumun geri kazanılması için mükemmeldir.

Yumurta yapmak.

Yumurta yapmak.

Onları karıştır, kızart, yumuşak kaynat – yumurtanı ne şekilde istersen, akşamdan kalmana yardım edecekleri kesin. Yumurtalar, aşırı alkol tüketiminin bir yan etkisi olan asetaldehitin etkilerini önlemeye yardımcı olan sistein adı verilen bir amino asit içerir.

Domates yiyin.

Domates yiyin.

Domates sizi yenileyebilir ve canlandırabilir. Onları dilimleyin ve biraz tuz ve karabiber ekleyin veya suyunu alın. Domates, vücutta alkol metabolizması boyunca yardımcı olan fruktoz içerir. Sonuçları arttırmak için domates suyuna biraz limon suyu ekleyin.

Hindistan cevizini ye.

Hindistan cevizini ye.

Hindistancevizi potasyumla doludur – akşamdan kalpli bacağınızın kesinlikle ihtiyacı olan bir şey. Alternatif olarak, kayaya açılacak bir hindistan cevizi bulmak istemiyorsanız hindistan cevizi suyu için.

Biraz Bouillon suyu deneyin.

Biraz Bouillon suyu deneyin.

Bouillon suyu her ikisi de dehidrasyona karşı etki eden su ve elektrolitler sağladığı için akşamdan kalkarsanız tüketmek için harika bir besindir. Bouillon ayrıca tüm bu viski içkilerini içerken kaybolan tuz ve potasyumun yerini alır.

Lahana kullan.

Lahana kullan.

Lahana ayrıca akşamdan kalmanın harika bir şifacı gibi davranabilir. Bir lahana suyunu çıkartın ve biraz domates suyu ile karıştırın. Lahana, kan şekeri seviyelerini dengelemeye yardımcı olur.

Bolca sıvı tüketin.

Bolca sıvı tüketin.

Yukarıda bahsedildiği gibi, kendinizi yeniden sulandırmak, korkunç akşamdan kalma ile mücadelede önemli bir oyuncudur. Bazı sıvılar elektrolitlerinizi onarmanıza, suyunuzu boşaltmanıza ve midenizi diğerlerinden daha hızlı bir şekilde kapatmanıza yardımcı olur.

Düz zencefilli gazoz iç.

Düz zencefilli gazoz iç.

Atmak istediğin o düz şişe sodadan çıkan buzdolabını temizlemek için mükemmel bir zaman. Bunun yerine iç – zencefilli gazoz midenizi rahatlatmak için harika bir yoldur.

Pedialit iç.

Pedialit iç.

Siz düşünürken, ‘çocuklar için pedialit değil mi?’, Vücudun kısa sürede kendini daha iyi hissedecek. Pedialyte, sporlu içeceklerden daha fazla sodyum ve daha az şeker içerir, bu yüzden sizi çabucak tekrar nemlendirir. Aynı zamanda vitamin bakımından zengindir ve tadı oldukça iyidir (bu nedenle ebeveynler çocuklarına verir). Senin iç açlık çocuğunuz sana teşekkür edecek.

Spor içecekleri içiniz.

Spor içecekleri içiniz.

NBA’de 10 bin koşuya gitmemiş ya da bir oyun oynamamış olsanız da, vücudunuz muhtemelen sizin gibi hissediyor. Gatorade gibi spor içecekleri, kaybolan besinleri rehidrate ve takviye etmek içindir.

Biraz buzun üzerine koyulur.

Biraz buzun üzerine koyulur.

Kendinizi bir şey içmeye getiremiyorsanız, buz patları yeniden hidrasyon işlemine başlamak için harika bir yoldur. Ayrıca sizi şişkin hissetmekten de alıkoyacaklar (bazı insanların bir gece içtikten sonra uyandıkları zaman çok sayıda spor içeceği içtikleri zaman yaptığı gibi).

Meyve suyu iç.

Meyve suyu iç.

Vücudunuz özlem ister, portakal, ananas veya mango gibi meyve suları sağlığınızı geri kazanmanın harika bir yoludur. Sadece yavaş içmeyi unutma – bir kutu OJ karıştırmak istemezsin.

Bazı bitkisel ilaçlar deneyin.

Bazı bitkisel ilaçlar deneyin.

Demlenmesini karıştıran bir cadı gibi hissetmenize rağmen, bitkisel ilaçlar kaybolan besinleri doldurmanıza yardımcı olabilir.

Süt devedikeni kullanın.

Süt devedikeni kullanın.

Karaciğer problemi yaşayan kişiler için süt devedikeni önerilir. Şu anda bu insanlardan birisin. Bazı insanlar süt devedikeni tükettikten sonra kendilerini daha iyi hissettiklerini söylüyorlar. Süt devedikeni hapları veya çay satın alabilirsiniz.

Biraz balın içine dalın.

Biraz balın içine dalın.

Arının insanlığa armağanı olan bal, akşamdan kalma olanlara yardım edebilir. Bal fruktoz seviyeni arttırır. Bir miktar su kaynatmayı ve balı tüketmek için daha seyreltilmiş (ve daha az tatlı) bir yöntemle bal ekleyin.

Limonu dene.

Limonu dene.

Limon vücudunuzu detoksifiye etmeye yardımcı olur. Karnınızı dindirmek ve detoksifikasyon işlemine başlamak için biraz limon çayı hazırlayın.

Mideni oturtmak için biraz zencefil çiğneyin.

Mideni oturtmak için biraz zencefil çiğneyin.

İyi çalışan mağazada zencefilli şeker satın alabilirsiniz. Alternatif olarak, dört su bardağında 10 ila 12 adet taze zencefil kökü kaynatabilirsiniz. Üzerine limon suyu ve bal gibi zengin besin maddeleri ekleyebileceğiniz bir zencefil çayı alacaksınız.

Beş veya altı tane ezilmiş kekik kaynatılır suda kaynatılır.

Beş veya altı tane ezilmiş kekik kaynatılır suda kaynatılır.

Karışımı yaklaşık beş dakika pişirin ve sonra çayı süzün. Sıcakken, bu çayı iç. Kekik ağrılı kasları (kötü akşamdan kalmanın bir yan etkisi) yatıştırır ve ayrıca midenizi oturtmanıza yardımcı olur.

Aktif kömür hapları alın.

Aktif kömür hapları alın.

Sadece evin etrafında koyduğunuz kömürü ezmeyin. Kömür haplarını yerel eczanenizde bulabilirsiniz. Aktif kömür, bir emicidir, yani kötü moleküllere saldırır ve sonra onları vücuttan dışarı taşır.

B vitamini hapı al.

B vitamini hapı al.

B vitamini, özellikle de B12 (Kobalamin olarak da bilinir), sinir sistemi ve beynin işleyişinde büyük rol oynar. B vitamini takviyesi alarak vücudunuza destek verin.

Ayrıca B vitamini yönünden zengin yemekler de yiyebilirsiniz. En kullanışlı yiyeceklerden bazıları tam buğday unu, soğuk süt ve portakal gibi narenciye yiyecekleridir.

C vitamini hapı al.

C vitamini hapı al.

C vitamini bir antioksidandır. Alkol, bağışıklık sisteminizi baskılayarak sizi soğuk algınlığına ve diğer virüslere açık bırakır. Alkol metabolize olur ve vücudumuz kendini detoksifiye ederken, vücudumuza önemli miktarda serbest radikal salınır. C vitamininin antioksidan özellikleri, vücudumuzdaki serbest radikallerle savaşmaya yardımcı olur ve genellikle baş ağrılarını hafifletir.

Emergen-C ve diğer güçlü ve aromalı C vitamini formülleri, C vitamini seviyenizi yükseltmenin harika yollarıdır, aynı zamanda damak tadınıza uygun bir şeyler içebilir, akşamdan kalma kalçanızı kıracak.

Takviyeleri al.

Takviyeleri al.

N-asetilsistein gibi takviyeler, tükenmiş depolarınızı doldurmak için çalışır. N-asetilsistein, asetaldehit toksisitesine karşı çalışır; bu, akşamdan kalmaların da olduğu kadar emilmelerinin ana nedenidir.

Sakin ol ve uyumaya çalış.

Sakin ol ve uyumaya çalış.

Yukarıda belirtildiği gibi, uyku, su ve zaman, akşamdan kalma için garantili bir tedavi olan üç şeydir. Uyuyamıyorsanız, en sevdiğiniz filmi ya da rahatlatıcı müziği koyun ve gözlerinizi kapatın. Dünya dönüyormuş gibi hissetmesine rağmen, iyileşmeye giden (uzun) yolda olduğunuzu bilin.

Biraz egzersiz yap.

Biraz egzersiz yap.

Uyku kartlarda değilse, biraz egzersiz yapmayı deneyin. Hızlı bir yürüyüş yapın, hafif bir koşu yapın ya da birkaç tur atın. Başka bir şey olmazsa, egzersiz endorfinlerinizi artıracak ve akşamdan kalmanızın içine attığı siyah ruh halinden çıkmanıza yardımcı olacaktır.

Bazıları, egzersizin, vücudunuzun tükettiğiniz alkolü metabolize etme yeteneğini artırmaya yardımcı olduğuna inanıyor. Vücudunuz doğru metabolize etmeye başladığında, akşamdan kalmanız gitmeye başlayacaktır.

Yüksek seslerden ve parlak ışıklardan kaçının.

Yüksek seslerden ve parlak ışıklardan kaçının.

Akşamdan kalma, ışığa ve sese karşı hassasiyetinizi arttırır. Ağrınızı en aza indirmek için, perdelerinizi kapatın, yüksek sesle müzikten kaçının ve başınıza serin bir bez yerleştirin. Dışarı çıkmanız gerekiyorsa, güneş gözlüğü veya şapka kullanın.

Bir duş veya banyo yapın.

Bir duş veya banyo yapın.

Bu, alkolün vücudunuzdan atılmasını hızlandırmak için mutlaka bir şey yapmazken, daha iyi hissetmenizi sağlar (ve dürüst, daha temiz olalım.) Kafanızdaki ağrıyı hafifletmek için buhar içinde nefes alın. Sıcak suyun ayrıca mideyi rahatsız ettiği bilinmektedir.

Ne kadar içtiğinizi en aza indirin.

Ne kadar içtiğinizi en aza indirin.

Biraz gevşetmek istiyorsanız, uğultu olana kadar içip durun. Bu durumda sizden vazgeçmek en iyisidir. Gelecekteki benliğiniz size teşekkür edecek.

Alkol içmeden önce, sırasında ve sonrasında yiyin.

Alkol içmeden önce, sırasında ve sonrasında yiyin.

Yemek yemek, akşamdan kalmayı önlemenin önemli bir parçası olan şeker seviyenizi yükseltir. Aç karnına içki içmek hem ucuz bir sarhoş hem de vahşi bir akşamdan kalma için bir bilettir. İçtiğiniz alkolün bir kısmını emecek yiyecekler yiyin.

Gece boyunca atıştırma, bazen ‘içtenlere teslim’ olarak kabul edilirken, ertesi gün hissettiğiniz akşamdan kalmayı azaltacaktır.

Gece boyunca su içiniz.

Gece boyunca su içiniz.

Geceye büyük bir bardak su ile başlayın. Hidratlı kalmak, akşamdan kalmayı önlemenin harika bir yoludur. Bir alkollü içecek ve bir bardak su arasında geçiş yapın. Yatmadan önce iki veya üç bardak su için.

İçmeye başlamadan önce iki bardak yeşil çay içmek de sulu kalmanın ve akşamdan kalmaları önlemenin bir yoludur.

Şekerli karışık içeceklerden kaçının.

Şekerli karışık içeceklerden kaçının.

Çok fazla şekerli içeceklerin içilmesi kaçınılmaz olarak akşamdan kalmaya yol açacaktır. Mısır şurubu bakımından zengin, tatlı ve ekşi karışım gibi, mağazadan satın alınan karışımlarla yapılan içeceklerden kaçının. Ayrıca birçok şarabın (özellikle köpüklü şaraplar) şekerinin yüksek olduğunu unutmayın.

Yatmadan önce B vitamini alın.

Yatmadan önce B vitamini alın.

Vitamin bölümünde belirtildiği gibi, B vitamini akşamdan kalmalarla mücadele için harika bir yoldur. Yatmadan önce B vitaminini alarak savaşa bir göz atın. Bir bardak su ile alın.

Categories:   Sağlık

Comments