Öfke Nasıl Gidilir?

Hepimiz daha önce birileri tarafından incindi ve sonuç olarak sinirlendik. Ayrıca acı, acı veya hayal kırıklığı hissedebilseniz de, üzerine asılırsanız öfke tehlikeli olabilir. Öfkenin psikolojik veya fiziksel sağlığınızı mahvetmesine izin vermeyin. Öfkenizi kabul edin, onunla başa çıkmayı öğrenin ve duygularınızı işleyin. Bir daha asla birileri tarafından incinmeyeceğimizi düşünmek güzel olsa da, öfkeden nasıl kurtulacağınızı anlamak, bunu atlamanıza yardımcı olacak.

Öfkeyi anlayın.

Öfkeyi anlayın.

Sadece psikolojik sağlığınız için değil, aynı zamanda fiziksel sağlığınız için de öfkenizi nasıl bırakacağınızı öğrenmek önemlidir. Öfkelenmeyi bırakmanın bir kısmı affetmeyi içerir ve affetmek caydırıcılık yaratabilir, bu da insanların gelecekte size tekrar zarar vermelerini daha az olası kılar.

Birisi size ihanet ettiğinde veya ona zarar verdiğinde, artan endişe ve stres yoluyla sağlığınız üzerinde olumsuz bir etkiye sahip olabilir. Bu, kalp, bağışıklık ve sinir sistemlerinizi olumsuz etkileyebilir.

Sorunu tanımla.

Sorunu tanımla.

Neyin, özellikle incinmiş hissettiğini anlayın. Sadece kaybı veya altında yatan problemin tanımlanmasında bu konuyla yüzleşmeye başlayabilir ve bırakabilirsiniz. Diğer kişinin size zarar verdiğini bilip bilmediğini de anlamak önemlidir. Bu, uzlaşmaya nasıl başladığınızı etkiler.

Örneğin, bir eş sizi aldattıysa veya sizi terk ettiğinde, anlaşılır bir şekilde kızgın hissedersiniz. Muhtemelen hissettiğiniz kayıp hissi, sevileme, takdir edilme veya saygı gösterilmekten kaynaklanır. Dahası, eşiniz muhtemelen size zarar verdiğini anlıyor.
Alternatif olarak, bir arkadaşınızın bir konsere fazladan bir bileti varsa ve sizi davet etmiyorsa, sizi üzüntüye ve öfkeye iten arkadaşlık ve korsanlık hissini hissedebilirsiniz. Ancak, arkadaşınız hislerinizin incindiğini bilmiyor olabilir.

Kendine yaslan.

Kendine yaslan.

Kişilerarası çatışma ve çözüm, yas tutan bir süreç olarak düşünülebilir. Örneğin, biri sizi incittiğinde, o kişiyi kaybetmiş gibi hissedebilirsiniz. Kederin aşamaları, incindikten sonra duygularınızı anlamanıza yardımcı olur. Ayrıca öfkenizin yas tutma sürecinin bir parçası olduğunu anlamanıza yardımcı olabilir ve bu nedenle öfkenizi serbest bırakmanıza yardımcı olabilir.

Eğer incinme, ayrılma veya başka tür bir belirsiz ayrılma ile ilgiliyse, bu kayıp kalıcı görünebilir. Eğer incinmek, gözden kaçırılmak, unutulmak veya başka türlü saygısızlık etmekle ilgiliyse, o kişiyi dikkatini veya saygısını kaybederek geçici olarak kaybettiniz gibi görünebilir.

Geçici olarak sizi inciten kişiden kaçının.

Geçici olarak sizi inciten kişiden kaçının.

Siz ve sizi inciten kişi arasındaki gerginlik arttığında öfke kontrolden çıkabilir. Kederinizi işleyene ve daha kabul gören bir aşamaya geçene kadar etkileşimi bekleyin.

Diğer kişinin de yas tutma sürecine devam etmesi önemlidir, böylece etkileşim kurduğunuzda öfke size yöneltilmez. Diğer kişi sizi inciten kişi olsa bile, hala bir kayıp ve pişmanlık hissi hissedebilir.

Çığlık.

Çığlık.

Bir insanın çok kızgın hissettiği, çığlık atma arzusunu hissettiği zamanlar vardır. Şu anda bu tür bir öfke ile karşı karşıyaysanız, okumalarınızı duraklatın ve bir yastığa bağırın. Çığlık size fiziksel bir sürüm sunar. Araştırmalar, onu ağlamanın stres tarafından oluşturulan toksinleri serbest bırakabileceğini göstermiştir.

Dikkatli bir kelime olarak, herhangi bir komşuyu endişelendirmekten kaçınmak için çığlığınızın yastığınızın sesi ile iyi şekilde boğulduğundan emin olmalısınız.

Mecazi olarak öfkeni at.

Mecazi olarak öfkeni at.

Sizi üzen belirli bir durumla ilgili çok fazla ayrıntı varsa, bu sembolik öğeleri atmadan önce öfkenizin bu bileşenlerini temsil etmek için sembolik bir şey bulabilirsiniz. Örneğin,

Bir nehrin yanında taşlar toplayabilir ve her birine öfkenizin bir bileşenini atadıktan sonra onları suya atabilirsiniz.

Kızgınlığı şefkatle değiştirin.

Kızgınlığı şefkatle değiştirin.

Bunu ortaya koymanın bir başka yolu da “diğer kişinin ayakkabılarına yürümek” olacaktır. Saldırgan tarafın incitici bir şekilde davranmak için sahip olabileceği nedenleri düşünün. Başkalarının motivasyonlarını hiçbir zaman tam olarak anlayamayacaksınız veya onları tanımlarken onlarla aynı fikirde olmayabilir, ancak kafasında biraz zaman geçirdikten sonra birine karşı öfkelenmeyi bırakmak daha kolaydır.

Mümkünse, kendinize diğer kişinin sizi incittiğini anlamadığını hatırlatın. Eğer bilinçli olarak size zarar verdiyse, onu neyin yönlendirdiğini düşünün.

Uzlaşmanın bir seçenek olup olmadığını belirleyin.

Uzlaşmanın bir seçenek olup olmadığını belirleyin.

Bağışlamanın otomatik olarak uzlaşmaya yol açmadığını anlayın. Öfkenizi tetiklemekten sorumlu olan tarafın pişmanlık duyduğundan ve değişiklik yapmak istediğinden şüpheleniyorsanız, uzlaşma işe yarayabilir.

Öte yandan, diğer taraf işleri düzeltmeye açık değilse veya acının doğası diğer kişiye bir daha asla güvenemeyeceğiniz bir şeyse, uzlaşma bir seçenek gibi görünmeyebilir.

Affetmek.

Affetmek.

Yalnız affedebileceğini kabul et. Tamamen öfkeden kurtulmak, size zarar veren kişiyi affetmek demektir. Ancak, affetme her zaman herkes için değildir. Zorla veya ihmal edilmiş affetmek, en azından kendiniz için, hiç kimsenin yararına değildir. İyice incinmek, öfkenizi kontrol etmek ve affetmenin sizin için uygun olup olmadığına karar vermek önemlidir.

Birini bağışlamanın, diğerinden davranışını değiştirmesini istemediğini anlayın. Affetmenin amacı, bu anlamda, içinizdeki öfke ve kızgınlık binasını temizlemektir. Bağışlama sizin yararınızadır ve dışsal bir değil, içsel bir zorunluluktur.

Kendi eylemleriniz için sorumluluk alın.

Kendi eylemleriniz için sorumluluk alın.

Öfke aşamasında çok fazla suçlama olabilir. Durumdaki kendi rolünüzü yansıtmanız ve oynadığınız rol için sorumluluk almanız önemlidir. Bu, diğer tarafın size verdiği kötü muameleyi kabul edemeyeceğiniz anlamına gelmez. Bu sadece, yanlış yaparsanız, özellikle uzlaşmayı planlıyorsanız, dürüst olmanız gerektiği anlamına gelir.

Sorumluluğu kabul etmek olumsuz duyguları ortadan kaldırmakla başlayabilir. Bunu yapmanın bir yolu, hissettiğiniz 3 ila 5 en güçlü olumsuz duyguların bir listesini yapmak ve olumsuz bir duyguyu iyi biriyle nasıl değiştireceğinizi düşünmektir.

Olumlu olanı arayın.

Olumlu olanı arayın.

Ağrınızın bir birey olarak büyümenize yardımcı olduğu yolları inceleyin. Avantajlar veya beklenmedik pozitifler arayın ve başa çıkmanıza yardımcı olmak için bunlara tutunun. Zararlı bir durumdan ortaya çıkan iyiye bakamıyorsanız, o zaman hayatınızdaki diğer pozitiflere ve müteşekkir olabileceğiniz diğer şeylere bakın.

Acınızın sizi deneyimleyemeyeceğiniz iyi şeylere götüren yeni bir yola sokup sokmadığını düşünün, bu yolu tamamen kaçırdınız.

Dünya üzerinde olumlu bir etki bırakın.

Dünya üzerinde olumlu bir etki bırakın.

Öfkenizin etrafınıza yayılmasını ve etkilemesini sağlayabilirsiniz, ancak o zaman sadece onu yayar ve bu olumsuz duyguları güçlendirirsiniz. Diğerlerine olumlu bir etki yaymaya bilinçli bir şekilde karar vererek, sosyal etkileşimleri kullanma şeklinizi daha az öfkeye yol açacak şekilde dönüştürebilirsiniz.

Kendinizi olumlu insanlarla kuşatın. Basitçe söylemek gerekirse, kendinizi diğer insanlar tarafından ifade edilen iyimserlik ve olumlu düşüncelere maruz bırakarak, pozitif düşünceyi kendi yaşamınıza geri kazandırırsınız. Zaman ilerledikçe, öfkenizi değiştirmek için kendi düşüncelerinizi geliştirmeye bile başlayabilirsiniz.

Bir mektup veya günlük yazın.

Bir mektup veya günlük yazın.

Bir günlük veya günlük tutuyorsanız, bırakmanıza yardımcı olmak için siniriniz hakkında gerektiği kadar yazın. Eğer bir derginiz yoksa, göğsünüzdeki duyguları almak için öfkenizi tetikleyen kişiye kızgın bir mektup yazabilirsiniz. Yine de mektubu göndermeyin.

Mektubu göndermek neredeyse her zaman kötü bir fikirdir. Kolayca misilleme olarak görülebilir veya kötü şekilde karşılanabilir, bu da sorunları arttırabilir. Bunu olabildiğince kibarca ifade etseniz bile, diğer tarafın, özellikle de benlik saygısı veya diğer kişisel acılardan muzdarip olması durumunda, onu alması muhtemeldir.

Egzersiz yapın ya da hobi edin.

Egzersiz yapın ya da hobi edin.

Egzersiz size öfkeniz için olumlu bir fiziksel serbest bırakma sağlar. Hoşunuza giden bir egzersiz şekli seçin. Doğal bir parkta yürüyüşe çıkın, serinletici bir yüzmeye gidin ya da biraz çember çekin. Kilit nokta, öfkeyle kanalize edilebileceğini düşündüğünüz enerjiyi almak ve kendiniz için daha olumlu bir şeye yönlendirmektir.

Egzersizin büyük bir hayranı değilseniz, daha fazla yürüyüş yaparak, enerjinizi yeni bir hobi edinmeye yönlendirerek veya arkadaşlarınız veya aileniz için iyi şeyler yaparak küçük yaşta başlayabilirsiniz.

İnancına dön ya da meditasyon yap.

İnancına dön ya da meditasyon yap.

Tanrıya inanıyorsanız, öfkenizi serbest bırakma gücü ve istekliliği için dua edin. Öfkeden kurtulma, başa çıkma kabiliyetiniz dışında göründüğünde, ilahi yardım için dilekçe vermek, bu öfkeyi iyiliğin için serbest bırakmanıza izin verecek kadar kalbinizi yumuşatmanıza yardımcı olabilir. Herhangi bir inanca inanıp inanmamanız olsun, meditasyon bedeninizi, zihninizi ve ruhunuzu stabilize etmenin iyi bir yoludur. Deneyebileceğiniz birçok meditasyon türü vardır, bu yüzden sizin ve ihtiyaçlarınız için hangisinin en iyisi olduğunu seçin.

İbadet merkezinizde veya destek ve rehberlik için inancınızı paylaşan diğer kişilerden dini bir liderle görüşün. İnancınızın kutsal metinlerinden okuyun veya öfke ve affetmeyle ilgili yazılmış manevi kitapları okuyun.

Gerektiğinde sosyal işlevlerden kaçının.

Gerektiğinde sosyal işlevlerden kaçının.

Sizi kızdıran biri sosyal bir uğraşta olacaksa ve bir tartışmaya girmekten veya eski kızgınlık duygularını karıştırmaktan kaçınmaktan kaçınmak istiyorsanız, başkalarının nedenini tam olarak anlamadıklarında bile, bu sosyal olayı atlamanın yanlış bir tarafı yoktur. .

Aynı zamanda, sizi sinirlendiren kişinin hayatınızı mahvetmesine izin vermekten de kaçınmalısınız. Eğer ikiniz arkadaşlarınızın çoğunu paylaşıyorsanız, arkadaşlarınızla suçlu şirketten uzakta zaman planlamak için yolunuzu kapatın.

Categories:   Finans ve Ticaret

Comments