Küçük İşletmeler Nasıl Çalıştırılır?

Küçük işletme sahibi olmak, işletmenin büyüklüğü ve işlevine özgü zorluklarla birlikte gelir. Küçük işletme sahibi, işi başarıya ulaştırmaya çalışırken çok az sayıda veya hiç personel ile satış yapma, sağlama, finansman sağlama, yönetme ve büyütme gibi tüm zorluklarla başa çıkmak zorundadır. En önemlisi, müşteriler, satıcılar ve ekip gibi tüm paydaşların kısa sürede momentum oluşturma ilgi alanını korumaktır. Küçük bir işletmeyi işletmek, hem şahsi hem de maddi olarak büyük ölçüde ödüllendirici olabilir.

Fikrinizi yazıma koyun.

Fikrinizi yazıma koyun.

Fikirleri kafanızda almak ve bunları kağıda dökmek önemlidir. Başarılı işletmelerin çoğu yeni bir ürün veya hizmet sunar veya pazardaki mevcut bir boşluğu doldurur. Küçük bir işletmeye başlamak için nedenleriniz ne olursa olsun, onları açıkça ve net bir şekilde yazılı olarak yazdığınızdan emin olun.

İş planınızın taslaklarını veya yinelemelerini gözden geçirmek yararlı olabilir.
İş planınıza mümkün olduğunca fazla ayrıntı ekleyin. Detayları göz ardı etmek, hiçbir zaman ayrıntıları görmezden gelmek kadar zarar verici değildir.
İş planınızın taslaklarına sorular dahil etmek de yararlı olabilir. Bilmediğiniz şeylerin belirlenmesi, hakkında emin olduğunuz şeyleri listelemek kadar yararlıdır. Potansiyel yatırımcılara cevapsız sorular içeren bir iş planı sunmak istemezsiniz, ancak ilk taslaklarınızda ilgili soruları düzenlemek, nihai iş planınıza cevap vermeniz gereken soruları belirlemenize yardımcı olacaktır.

Yerel Küçük İşletme Geliştirme Merkezinizle tanışın.

Yerel Küçük İşletme Geliştirme Merkezinizle tanışın.

SBDC’ler iş yaşam döngüsünün tüm aşamalarında yardım sağlar. Bir borç verene yaklaşmak için mükemmel bir iş planı oluşturmanıza yardımcı olabilirler ve danışmanlıkları her zaman ücretsizdir.

Müşteri tabanınızı tanımlayın.

Müşteri tabanınızı tanımlayın.

İş planınızda, ürününüzü veya hizmetinizi kimlerin alacağını düşündüğünüzü belirlemelisiniz. Bu bireyler neden ürününüze veya hizmetinize ihtiyaç duyuyor veya istiyor? Bu soruların yanıtı, işletmenizin faaliyetlerinin diğer tüm yönlerini belirlemeye yardımcı olmalıdır.

Burada, servis veya ürününüzle ilgili sorular sormanız yararlı olacaktır. Örneğin, ürün / hizmetim genç veya yaşlı insanlara hitap ediyor mu gibi sorular sormak isteyebilirsiniz? Ürünüm / hizmetim düşük gelirli tüketiciler için uygun mu yoksa yüksek kaliteli bir satın alma mı? Ürünüm / hizmetim belirli ortamlardaki insanlara hitap ediyor mu? Hawaii’de birçok kar lastiği veya Alaska’daki plaj havlusu satmayacaksınız, bu nedenle ürününüzün çekiciliği konusunda gerçekçi olun.

Finansmanınızı özetleyin.

Finansmanınızı özetleyin.

İş planınızda, işletmenizin güven durumu ile ilgili temel soruları ele almanız gerekir.

Ürününüz veya hizmetiniz nasıl para kazanacaktır? Ne kadar para üretecek? Ürün veya hizmetinizi üretmenin maliyeti nedir? Operasyonel masrafları ve çalışanları nasıl ödemeyi düşünüyorsunuz? Bunlar ve diğerleri, küçük işletmenizin finansal geleceğini planlarken yanıtlamanız gereken kritik bir sorudur.

Proje büyümesi.

Proje büyümesi.

Tüm başarılı küçük işletmelerin ilk birkaç yıl boyunca müşteri tabanlarını ve üretim yeteneklerini geliştirmeleri gerekir. İşletmenizin büyüme potansiyeline nasıl cevap verebileceğini ve ne şekilde cevap vereceğini belirlediğinizden emin olun.

Büyüme potansiyelinizle gerçekçi olun. İşinizi büyütmenin yatırım sermayesinde de bir büyüme gerektirdiğini unutmayın. Çok kısa bir sürede çok fazla büyüme öngörmek, potansiyel yatırımcıları hızla caydırabilir.

Bankanızın sizin için çalışmasını sağlayın.

Bankanızın sizin için çalışmasını sağlayın.

Bankaların küçük işletme sahiplerine sunduğu tüm seçenekleri keşfederek ve işletmenizin finansal planına uygun bankayı seçerek, küçük işletmelerinizi finansal verimlilikle yönetin. Birçok finansal kurum düşük ücretli hesaplar, indirimli oranlı krediler veya küçük işletme hesap sahipleri için ücretsiz doğrudan mevduat programları sunmaktadır. Size en iyi fırsatları veren kurumla Bankacılık, her bir doları uzatmanıza yardımcı olacaktır.

En büyük ön sermayeyi ve en düşük faiz oranlarını güvence altına almak için bankacılık seçeneklerini birbirine karşı kullanın. Örneğin, bir banka size% 4 faiz oranıyla 10.000 ABD doları tutarında bir kredi verirse, daha fazla ön sermaye veya daha düşük bir faiz oranı sağlayabileceklerini görmek için bu teklifi rakip bir bankaya götürebilirsiniz.

Kredi veya başka tür bir yatırım yapın.

Kredi veya başka tür bir yatırım yapın.

Başarılı işletmeler ayaklarından çıkmak için sermayeye ihtiyaç duyarlar. Küçük işletmenizin işletme, üretim ve pazarlama masraflarının tümünü, işletmenizi kendi kârınıza göre üretebilecek ve işletebilecek bir pozisyona gelene kadar karşılayacak kadar mali destek sağladığınızdan ve güvence altına aldığınızdan emin olun.

Küçük işletme kredilerine uygulanan çeşitli faiz oranlarını araştırdığınızdan emin olun.

Toplama yöntemlerinin yerinde olduğundan emin olun.

Toplama yöntemlerinin yerinde olduğundan emin olun.

İşletmenizin şirketinize borçları ve ödenmemiş borçlarını nasıl tahsil edeceğini hesapladığınızdan emin olun. Başarılı bir işletme sürekli nakit akışı gerektirir. Müşteri ödemelerini kabul edememek veya size borçlu olanları beklemek işinizi mahvedecektir.

Müşterilerinizden ve müşterilerinizden nakit para, kredi kartı, çek veya üçünü bir arada kabul edip etmeyeceğinize karar vermeniz gerekecektir.
Nakit işlemlerin günlük bazda yapılması en kolay yöntemdir, ancak genellikle daha uzun sürelerde izlemesi zordur. Ayrıca, nakitle uğraşmak, şirketinizin gelen nakit akışını güvence altına alır, çünkü çalışanların nakit bazlı bir işletmeden çalmaları daha kolaydır.
Çek kabulü, hırsızlığın şirket içinde kalmasını önlemeye yardımcı olurken, çekler sıçrayarak bankayla ilgili olağanüstü sorunları çözmenize neden olabilir.
Kredi kartları ve banka kartları genellikle en güvenli ödeme şeklidir, ancak bunları kabul etmek, işletmenizin büyüklüğüne ve karmaşıklığına bağlı olarak değmeyecek çeşitli kredi kartı şirketlerine ödenen ek ücretler almanızı gerektirir.

Bir kredi kontrolü uygulamasını kullanmayı düşünün.

Bir kredi kontrolü uygulamasını kullanmayı düşünün.

Bunlar, küçük işletmelere günlük nakit toplama ve müşteri kredi kontrol görevlerinin daha iyi yönetimi yoluyla nakit akışını iyileştirmelerinde yardımcı olan uygulamalardır. Bu, yeni müşteriler edinmenize veya mevcut müşterileri izlemenize, fatura ödemelerini takip etmenize veya nakit tahsilatı daha güvenli bir şekilde yapmanızı sağlar. Ücretsiz deneme alabileceğiniz iKMC gibi bu konuda size yardımcı olabilecek birkaç yazılım sağlayıcısı vardır.

Envanterinizi verimli bir şekilde yönetin.

Envanterinizi verimli bir şekilde yönetin.

Envanter yönetimi küçük bir perakende satış işini kurabilir veya bozabilir, bu nedenle harcanan her doları en üst seviyeye çıkardığınızdan emin olmak için dikkatli bir şekilde yönetin. İlk önce küçük envanter miktarlarına yatırım yapın ve sürekli olarak stok numaralarını izleyin; Yavaş satıcıları kaldırmak ve bunları yeni öğelerle değiştirmek için envanteri sık sık çevirin.

Envanter yönetimi genellikle sattığınız ürünün “raf ömrü” tarafından belirlenir. Örneğin, bozulabilen ürünlerle uğraşıyorsanız, işletmenizin kazancını en üst seviyeye çıkarmak için en eski ürünleri envanterinizden çıkarmak çok önemlidir.

Bir finansal uzman tutmayı düşünün.

Bir finansal uzman tutmayı düşünün.

Küçük işletmenizin mali işlerini kontrol edebilecek özel bir personel almanız sizin için mali açıdan faydalı olabilir. Muhasebeciler, şirketinizin mali açıdan verimli bir şekilde çalışmadığı alanları tespit etmenize yardımcı olarak kârınızı en üst seviyeye çıkarmanıza yardımcı olabilir.

Finansal sorumlulukların üstesinden gelmek için tam zamanlı bir çalışana ihtiyacınız yoktur. Örneğin, envanter akışı ve nakit akışı yönetiminizi sağlam bir şekilde kavrarsanız, vergi zamanı geldiğinde yalnızca bir EBM’ye ihtiyacınız olabilir.

Ehliyetini al.

Ehliyetini al.

Küçük işletme lisansınızı, işletmenizin belirli bir sektörüne kaydetmeyi ve almayı unutmayın. Bu adım, işinizi yasal olarak ve endüstri düzenlemelerine göre yürütmenizi sağlamak için önemlidir. Tescil ve sertifikalandırmayı gerektirebilecek, ev onarımı veya vergi hazırlığı gibi, sunduğunuz belirli hizmetler ile ilgili izinlere kayıt olduğunuzdan emin olun. İşletmeniz uygun lisans ve izinlerle çalışmıyorsa, etkili çalışanlar işe alamazsınız.

Tüm işletmeler lisans gerektirmez. İşletmenizin neye ihtiyaç duyduğunu görmek için yerel küçük işletme idaresine danışın.

Çalışanları sertifikalandırın.

Çalışanları sertifikalandırın.

Sertifikalı kamu muhasebesi veya elektrikli tamir teknisyeni gibi, işletmenizin sertifikası olan bireyleri işe alın. Tüm çalışanlar için sertifikalara sahip olmak, çalışanlarınızın en üst düzeyde yetenekli olmasını sağlayacak ve müşterinizin işinize olan güvenini artıracaktır.

Örgütlü kalmak.

Örgütlü kalmak.

Zamanınızın organizasyonu, çalışanlar, finans ve envanter, küçük bir işletmeyi başarıyla yürütmenin anahtarlarından biridir. Tüm önemli bilgileri takip etmenize yardımcı olacak bir elektronik tablo geliştirin, böylece bunları doğrudan kafanızda tutmanıza gerek kalmaz ve her şeyi gözden geçirmek için zaman ayırın – en azından haftada bir kez -.

Siz ve personeliniz arasında haftalık, iki haftada bir ya da aylık toplantılar düzenlemek, herkesin aynı sayfada olmasını sağlamaya yardımcı olabilir ve zaman kaybetmekten kaçınmanıza veya ekip üyelerinin çeşitli sorumluluklarını üst üste binmenize yardımcı olacaktır. Toplantılar ayrıca, kim ve kimin kendisine verilen görevleri yerine getirmediğini analiz etmenize de yardımcı olabilir.

Temsilci sorumlulukları.

Temsilci sorumlulukları.

Her şeyi kendiniz yapamazsınız, bu nedenle çeşitli işleri ve sorumlulukları kalifiye çalışanlara devredin. Küçük işletmeler genellikle çalışanların kendi uzmanlık alanlarına sıkıca düşmeyecek birçok görev ve sorumluluk almalarını gerektirir.

İşletmenizin genel faaliyetlerini belirli işlevlere bölmek ve bu işlevleri çeşitli çalışanlara veya ekibinizin üyelerine devretmek genellikle yararlı olur.
Ayrıca, sorumlulukları devrederken, belirli bir işlevin denetimini nitelikli bir kişiye verdiğinizden emin olun. Örneğin, sizi yasal bir konuda temsil eden bir muhasebeci veya finansal kitaplarınızı dengeleyen bir avukat istemezsiniz. İşletmenizin işlevlerini bu şekilde düşünmek, çalışanları işe alma sürecindeyken ihtiyaçlarınızı tanımlamanıza yardımcı olacaktır.

Dahil olmak.

Dahil olmak.

İşletmenizdeki görevlerden kimin sorumlu olması gerektiğine karar verdikten sonra, tüm çalışanlarınızın kendilerine verilen görevleri yerine getirdiğinden emin olmak için katılımınızı sürdürmeniz gerekir. Ayrıca, müşterilerinizin ihtiyaçlarına cevap vermeniz gerekir. Müşteri ihtiyaçları ve geri bildirimlerden haberdar olduğunuzdan ve müşteri görevinizle bağlantı kurmaktan kaçının, bu görev bir çalışana atanmış olsa bile emin olun.

Zaman zaman bir çalışanı işe almanız veya işten çıkarmanız gerekecektir. Çalışanların işe alınması, işten çıkarılması, disipline edilmesi ve muamelesine ilişkin olarak, bölgenizdeki istihdam eşitliği ve ayrımcılıkla mücadele yasalarıyla ilgili tüm eyalet ve federal yasaların farkında olduğunuzdan emin olun.

Müşteri geri bildirimlerini kesinlikle çalışanlarınızın ellerinde bırakmak, tehlikeli bir yönetimsel taktiktir. Çalışanlar, müşteri memnuniyeti ya da ürün kullanışlılığı hakkında size çarpık bilgiler sunmaktan faydalanabilir, bu da şirket için bir bütün olarak kötü yönetimsel kararlar almanıza yol açacaktır. Bu nedenle, çalışanlarınızın size iddialarını kanıtlamadan işiniz hakkında söylediklerini kabul etmeyin. Bu sizin şirketiniz ve kendinizi bir risk pozisyonuna soktunuz, bu nedenle iş sonuçlarını denetlemede proaktif olun.

Hedefli tanıtım ve pazarlama kampanyaları uygulayın.

Hedefli tanıtım ve pazarlama kampanyaları uygulayın.

Şirketiniz hakkında bilgi sahibi olmak önemlidir. Pazarlama için ayırdığınız paranın, demografik araştırmalar yaparak harcandığından emin olun. Bu, pazarlama planınızı mümkün olduğunca etkili olacak şekilde uyarlamanıza yardımcı olacaktır.

İşletmenizin kapasitesine göre promosyonları ve pazarlamayı düşünmek faydalı olacaktır. Bir ticari ağı ulusal bir ağda yayınlamak, işletmeniz yalnızca yerel düzeyde çalışmak üzere tasarlandıysa, sizin için iyi bir şey değildir.
Ürününüzü kimin satın alacağını ve neden satın alacağını düşünün. Örneğin, takma diş satıyorsanız, gençleri pazarlama konusundaki düşüncelerinize dahil etmek çok az mantıklıdır.

Mümkün olduğunca ağ.

Mümkün olduğunca ağ.

Diğer küçük işletme sahipleriyle bağlantı kurarak diğer yerel küçük işletmelerin desteğini alın. Küçük işletme birliklerine katılın ve işinizle ilgili farkındalığı artırmak için topluluk etkinliklerine katılın. Topluluk işlevlerine katılın, böylece potansiyel müşteriler sunduğunuz hizmetlerden haberdar olurlar.

İşinizi bilin.

İşinizi bilin.

Küçük işletmenizin endüstride rekabet gücünü koruyabilmesi için işletmenizde yeni veya popüler olanların üstüne gelin. Küçük işletmenizin endüstrisindeki güncel olaylar hakkında bilgi sahibi olmak için süreli yayınlara veya çevrimiçi haber bültenlerine abone olun. Endüstrinizin en ileri noktasında kalmak, müşterileri rakip firmalardan uzak tutmanıza yardımcı olacaktır.

Referans teklif et.

Referans teklif et.

Potansiyel müşterilere referans olarak hizmet vermeye hazır olan memnun müşterilerin bir listesini derleyin. Bu, gelecekteki müşterilere işinizi ve müşteri hizmetinizi doğrulama kabiliyetini verecektir.

Erişilebilir olun.

Erişilebilir olun.

Potansiyel müşterilerin ve müşterilerin ihtiyaç duyduklarında sizinle ve işinizle temasa geçmelerini sağlayın. Saygın bir işletme olarak ününüzü büyütmenin en iyi yolu, müşterilerinizin ihtiyaçlarına cevap vermektir.

Büyük işletmeler zaman zaman yanıt veremez ve bir avuç müşteriyi kaybedebilir. Küçük işletmeler olamaz. Küçük işletme sahibi olarak, kendinizi ve şirketinizi potansiyel müşterilere ve müşteri tabanınıza erişebilir kılmak size kalmıştır. Bu, işinizi büyütmeye çalışırken kişisel cep telefonu numaranızı veya e-posta adresinizi müşterileriniz tarafından erişilebilir hale getirmenizi gerektirebilir.

Sözünü ver.

Sözünü ver.

Küçük işletmenizin başarılı olabilmesi için bir tür ürün veya hizmet sunması gerekecektir. Ancak, işinizi müşteri tabanınızı artırarak büyütmek istiyorsanız, insanlara sadece istediklerini değil, onlara söz verdiğiniz şeyleri vermelisiniz. Ürününüz veya hizmetiniz sürekli olarak reklamını yaptığınızla eşleşmezse, müşteri tabanınızı büyütmek için inanılmaz bir zorluk yaşayacaksınız.

Söz verdiğin şeyleri teslim etmek, satış yaklaşımını nasıl uyarladığınla başlar. Siz veya satış ekibiniz çok fazla şey teklif ediyor veya vaat ediyorlarsa, müşterileriniz ürün veya hizmetinizi aldıklarında veya kullandıklarında anlaşılır bir şekilde hayal kırıklığına uğrayacaklar, bu da işinizle ilgili olumsuz eleştiriler ve kötü sözler doğuracak. Unutmayın, iyi satış taktikleri, müşterinizin gereksinimlerini belirlemek ve anlamak ve müşterilerinizin ve müşterilerinizin ürününüzün potansiyeli hakkında yalan söylememek yerine, ürününüzün sağladığı faydaları görmelerini sağlamaya odaklanmalıdır.

Categories:   Finans ve Ticaret

Comments