Kendi Evini Nasıl Satırsın?

Bir emlakçı kullanmak yerine kendi evinizi satmak çok zor bir süreç olabilir, ancak bunu küçük bir planlama ve çalışma ile yapabilirsiniz. Evinizi satma şansınızı arttırmanıza yardımcı olacak teknik ve stratejiler hakkında bilgi edinin.

Evini temizle.

Evini temizle.

Evinizi satmaya karar verir vermez, yukarıdan aşağıya doğru iyice temizleyin. Süpürgelikler, panjurlar, çatı olukları ve cam kuyuları gibi nadiren temizlenmiş alanları unutmayın. Temiz bir ev, değerlendiricinin evinizi daha iyi bir ışık altında görmesine ve daha fazla değer vermesinin yanı sıra alıcılara da hitap edecektir.

Alışkanlık nedeniyle, potansiyel alıcıları incelemeyi başaramazsanız temizlemenin bazı yönlerini görmezden gelebilirsiniz. Mümkün olan en iyi gösterimi yapmak istiyorsanız, en azından ilk kez derinlemesine temizlik için profesyonel bir temizlik hizmeti kiralamak için fazladan para toplayın. Lekesiz bir tuvalin gücünü küçümseme.
Temizlerken dağınıklığı temizleyin. Gereksiz çöplüklerden kurtularak evinizi daha geniş görünün (gerekirse depolama alanı kiralayın). Garaj, sundurma ve banyonuzun yanı sıra dolaplarınızın görünümünde büyük bir fark göreceksiniz. Alıcılar yeterli alan satın alıyormuş gibi hissetmek ister ve eşyalarınızın daha fazlasını temizlemek, evlerinde kendilerini görmelerine yardımcı olur. Hiçbir şeye katlanamıyorsanız, eşyaları geçici olarak bir depolama ünitesine taşımayı düşünün.

Mülkünüzü değerlendirmesini isteyin.

Mülkünüzü değerlendirmesini isteyin.

Evinizin fiyatını mümkün olduğu kadar yükseğe koymak istediğiniz kadar gerçekçi olmalısınız. Birçok işletme sahibi tarafından satış listelerinde satışlar başarısız olur, çünkü mülk sahipleri evlerinin pazarın teklif edebileceğinden daha değerli olduğunu düşünmeye devam eder ya da zaten istedikleri ve bütçeyi reddetmek için belirli bir miktar paraya karar verdikleri için. Evinizin değerine ilişkin profesyonel, üçüncü taraf değerlendirmesine sahip olmak, bir alıcı veya Emlakçı size fiyatı çok fazla ayarlamakla suçluyorsa, size sağlam bir referans noktası sağlamanın yanı sıra, bir fiyat aralığında rahat etmenize yardımcı olacaktır.

Sadece emlak vergisi değerlendirmesine güvenmeyin. Birçok emlak vergisi değerlendirmesi eskidir ve mevcut emlak piyasasını yansıtması gerekmez.
Kıyaslanabilirlere bak. Karşılaştırılabilirler, bölgenizdeki diğer benzer evlerin ne için sattıkları ya da daha iyileridir ancak geçen ay ne kadar sattıklarıdır. Evinizin hangi fiyat aralığına gireceğini belirlemek için bu yöntemi kullanın. Evinizin değerinin gerçekçi bir değerlendirmesine varırken her zaman karşılaştırılabilir ürünler kullanın. Daha yavaş bir pazarda veya kırsal alanda, diğer evlerin evinizle karşılaştırıldığında o dönemde nasıl satıldığını görmek için yaklaşık altı ay ila bir yıl geriye bakmak isteyebilirsiniz.

Bir değerleme uzmanı tut. Sertifikalı bir konut uzmanı evinize gelecek, mülkü ölçecek, not ve fotoğraf çekecek, herhangi bir arsa parselleri hakkında araştırma yapacak ve evinizin değerini belirlemek için mahallenizdeki karşılaştırılabilir satışların bir listesini oluşturacaktır. Birçok banka, yeniden finansman veya ipotek kredisi için başvurdukları saygın değerlendiricilerin bir listesini tutar; yerel şube müdürünüzden sizi dürüst ve nitelikli bir uzmana yönlendirmesini isteyin. Değerlendirme kopyanızı aldıktan sonra, ikinci bir kopyasını alın ve güvenli bir yerde saklayın. Ciddi alıcılarla birlikte gitmek için ilk kopyayı elinizde tutun. Değerlendiriciden yapılan bir ziyaretin size 500 $ civarında bir maliyet sunabileceğini unutmayın; bir Emlakçı ziyareti ise ücretsiz olabilir veya yalnızca 50 $ civarında olabilir ve benzer bir miktara ulaşabilir.

Evinizi kontrol ettirin.

Evinizi kontrol ettirin.

Birçok standart gayrimenkul sözleşmesi, ev alıcısına mülkü inceleme hakkı tanıyacaktır, bu yüzden hazırlıklı olun. Reklam vermeden önce evinizi kontrol ettirin. Genel bir denetim altında, ev aletleri, sıhhi tesisat, septik, elektrik ve ısıtma sistemleri vb. İçin büyük onarımlar yapmanız gerekebilir. Evinizin çatısının ve temellerinin de denetlenmesini bekleyebilirsiniz. Tavsiyelere uyun ve gerekli onarımları yapın. Alıcının talep ettiği ek denetimler, alışılmış şekilde kendilerine aittir.

Mümkün olduğu kadar piyasaya sürmeden önce evinizi taşınmaz duruma getirin.

Mümkün olduğu kadar piyasaya sürmeden önce evinizi taşınmaz duruma getirin.

Evlerin alıcıları doğal tembeldir. Evin tadını çıkarmadan önce fazladan peyzaj düzenlemesi, sıhhi tesisat, cihaz ve elektrik işleri yapmak zorunda kalacaklarını hissediyorlarsa, evin geri kalanı mutlak bir çalma olsa bile, satın alındığında balklanırlar. Bu yüzden onlar için kolaylaştırın. Evin mümkün olduğunca taşınmaya hazır olması için bir tamirci veya genel müteahhit kiralayın.

Satış noktalarınızı bilin.

Satış noktalarınızı bilin.

Evinizi pazarlamaya başlamadan önce, alıcıları çekeceğini düşündüğünüz özel satış noktalarının bir listesini yazın. Potansiyel kalemler arasında iyi okul bölgeleri, yakın tarihte yapılan tadilatlar, mülke dedekte olan faydalar, enerji tasarruflu pencereler veya yalıtım ve yeni cihazlar bulunmaktadır. İnsanlarla eviniz hakkında konuştuğunuzda veya gösterdiğiniz sırada, reklamlarınızdaki bu öğeleri vurgulayın. Onları ezberle, böylece hiçbir şeyi unutma.

Doğru zaman.

Doğru zaman.

Emlak sektörünün yaz aylarında iş dünyasında gözle görülür bir yükseliş gördüğünü unutmayın – insanlar sıcak olduğunda hareket etmeyi tercih ederler ve çocuklarının okul yılının ortasında okullarını değiştirmesi konusunda isteksizdirler. Evinizi nisan veya mayıs aylarında satmaya başlayın ve yaz boyunca tanıtmaya devam edin. Geç sonbaharda satmadıysanız, çabalarınızı tekrar ölçün ve hava yeniden ısındığında daha yoğun bir şekilde pazarlamaya başlayın.

Dikkat edilmesi gereken bir diğer şey de mahallenizin yaşadığı trend. Eğer mahalleniz küçük bir konut satışlarında güçlü bir yükseliş yaşıyorsa, bu işlemler evinizin değerini artırır. Tersine, eğer mahalleniz çok fazla kısa satış veya haciz görmüşse, evinizin değeri düşecektir. Sıkıntılı satışlardan etkilenmemek için girişinizi zamanlamaya çalışın. Örneğin, sağlam pazarlarda, karşılaştırılabilir bir satış, satış tarihinden sonra 90 gün, hatta 30 gün kadar kısa bir süre içerisinde evinizin değerine göre ağırlık alabilir. Daha yüksek bir fiyata yapabilirseniz evinizi listelemek için birkaç ay beklemeniz faydalı olabilir. Ancak, daha yavaş pazarlarda, bir yıl kadar geriye gitmeniz gerekebilir.

Mülkünüzü bir sahneye hazırlayın.

Mülkünüzü bir sahneye hazırlayın.

Evreleme, evinizi satmanın özellikle önemli bir parçasıdır. Aşama sırasında, potansiyel alıcılar zihinsel olarak evinizde kendi eşyalarını ve yaşamlarını hayal etmeye başlar. Ev çok karışık, kirli, renkli veya ilginç olduğu için hayali bir sıçrama yapamazlarsa, muhtemelen işlerini kaybettiniz. En geniş, temiz, yumuşak (evet, yumuşak!) Ve mümkün olduğunca tipik olması için ev sahneye en iyisidir.

Evinizdeki mobilyaları mutlak şartlarla sınırlandırmaya çalışın. Üç aydır kullanmadıysanız, saklayın, satın veya atın. Bu, odaların daha büyük görünmesine yardımcı olur. Eski olan veya evinizi tamamlamayan eşyalarınızı değiştirme veya kiralama.
Öğeleri, mümkün olduğunda daha az öğeye dayanarak, 1, 3 ve 5 kişilik gruplar halinde göster. Tuhaf madde gruplarının neden zihinsel olarak çekici olduğu açık değil, ama öyle. Taze çiçekler ve meyve kâselerinin bulunduğu odaları tazeleyin. Odayı canlandırmak için saçma minderler ve cam vazolar kullanın.
Her odaya gidin ve gerektiği gibi boyayın. Evinizi aydınlatmak için duvarları beyaza boyayın. Unutmayın, potansiyel satış yapanlar mülkü kendi zevklerine göre kişiselleştirebilmeleri için satış yaparken nötr durumun en iyisi olduğunu unutmayın. Her odadaki halı ve pencereleri kontrol edin ve ayrıca temizleyin.
Banyoları ve mutfağı ihmal etmeyin. Banyoda kabarık beyaz havlular kullanın ve hatta oraya bir orkide koyun. Mutfakta görülebilen çok fazla alet ve / veya tencere bulunmuyor, bir kase meyve ve 1-2 cihaz / tava, mutfağın sade görünmesine ancak kalabalık olmamasına yetiyor.
Herhangi bir kişisel fotoğrafı ve öğeyi kaldırın; bunlar alıcıları rahatsız etme eğilimindedir.
Evinizin tarzı, potansiyel alıcılarınızın demografik özelliklerine hitap etmelidir. Örneğin, bir bekarlığa veda partisi veya aile evi satıyorsanız, farklı özellik stilleri kullanacaksınız. Ve unutmayın: Eviniz çok özel bir tarzda dekore edilmişse, bu potansiyel alıcılarınızın tarzına uymayabilir.
Evinizin dışının nasıl göründüğüne dikkat edin. Evin önemli kısımlarını gizleyen, gerektiği şekilde ayıklayacağınız ve malçlanacak bitkileri temizleyin. Evin dışındaki boya durumunu kontrol edin; kaldırımdan ve yukarıdan nasıl göründüğünü kontrol edin. Saksı bitkilerine yatırım yapın ve onları girişe veya balkona / avluya yerleştirin. Kendinizi alıcının ayakkabısına koyun!
Her odanın (ve dış alanın) en iyisini gösteren profesyonel fotoğraflar çekin. Güneş ışığında yıkanmış bir odanız varsa, o odayı güneşli bir günde (sabah veya öğleden sonra) fotoğrafını çekmeseniz bile çekin. Diğer odalarda, fotoğraf çekerken tüm yapay ışıkları açın, yeterli ışık olsa bile – özel bir ortam yaratır.

Evini pazarla.

Evini pazarla.

Trafik yoğun bir mahallede yaşıyorsanız, bahçede “Sahibinden Satılık” işareti kullanılması iyi bir şeydir, ancak daha ileri gidebilirsiniz.

Çevrimiçi reklam verin. Eviniz için reklamınızı Craigslist gibi bir web sitesine yerleştirin. Yerel gazetenizdeki seri ilanlar alın ve bir web sitesinde de bulunup bulunmayacaklarını sorun. Sosyal medya siteleri kullanıyorsanız, sık sık evinizi sattığınızdan bahsedin.
El ilanları koy. Yerel düzenlemeler izin veriyorsa, el ilanlarını belirgin kavşaklarda stop lambası direklerine yerleştirin.
Potansiyel alıcıları uzaklaştırın. Yerel banka yöneticilerini ve okul müdürlerini arayın ve arayan bir aileyi tanıyorlarsa satılık büyük bir evin olduğunu bilmelerini sağlayın. Yakındaki bir şirketin çalışanları bölgenize sık sık yerleştirdiğini biliyorsanız, işe alım veya insan kaynakları departmanıyla iletişim kurun ve satmaya hazır olduğunuz bir eviniz olduğunu söyleyin. Söz almak için elinden geleni yap.
Ağız sözcüğü güveniyor. Evinizi satmakta olduğunuz arkadaşlarınızı, ailenizi ve iş ortaklarınızı uyarın. Hızlı bir şekilde satış yapmanız gerekiyorsa, onlara bir havuç verin – bir ev arayan bir alıcı bulabilirlerse ve o alıcı bir teklif yaparsa, onlara pahalı bir şişe şarap, güzel bir akşam yemeği veya başka bir şeyler alacaksınız. ödül.

Evini nasıl göstereceğini biliyorsun.

Evini nasıl göstereceğini biliyorsun.

Potansiyel alıcılar veya Emlakçıları sizinle iletişime geçip evi görmek istediğinde, mümkün olduğu kadar esnek ve esnek olmaya çalışın. Birçok insanın, çalışma anında, günün ortasında evi görmek isteyeceğini unutmayın. Randevularınız için evde olamıyorsanız, yakın bir arkadaş ya da aile üyesinin orada bulunmasını sağlayın.

Huzurlu, cazip bir ruh hali ayarlayın. Potansiyel alıcılarınız gelmeden önce, herhangi bir karışıklığı hızla temizleyin. Tezgahın üzerine yiyecekleri koyun, bulaşık makinesine bulaşıkları atın ve çamaşırları toplayın. Bir tane varsa kokulu bir mumu yak, taze kahveyi hazırla veya bir çerez kağıdına birkaç damla vanilya koy ve fırına 250 derece Fahrenheit (120 Santigrat) ye koy. Arka plana hafif, yumuşak bir klasik müzik koyun. Hava güzel ise birkaç pencere açın; değilse, bir şömineyi yakın veya ısıtıcıyı biraz yukarı çevirin. Ruh aydınlatması için ışıkları açın. Bu ekstra küçük adımlar evinizin davetkar ve sakin görünmesini sağlayacaktır.
İyi bir ev sahibi ol. Bu bariz bir tavsiye gibi görünebilir, ancak bazı insanlar evlerini satma konusunda çok endişelidir, temel görgü kurallarını unuturlar. Potansiyel alıcılarınız geldiğinde, onları sıkı bir el sıkışma ile selamlayın ve gözlerinin içine bakın. Kendini tanıt ve isimlerini sor ve hatırla. Evinize girerken, onlara bir bardak su veya hafif bir ferahlık sunup sunamayacağınızı sorun. Kendi çıkarlarına göre evlerinde (yani çocukları var mı? Hayvanları severler mi?) Ve bu anlamda ev hakkında konuşurlar. Acele etmeden odadan odaya geçirin. Tur sonunda soruları olup olmadığını veya tekrar bir şey görmek isteyip istemediklerini sorun. İletişim bilgilerinizi küçük bir not veya kartta vermeye hazırlayın. Kibar ve hazırlıklı olmak, asgari güçlükle gayrimenkul işlemine girebilecekleri birine benzeyecektir.
Olumlu tut. Dürüst olun, ancak evdeki kusurlara dikkat etmeyin veya “Özür dilerim burası çok dağınık!” Evinizi boşanma, kaybedilen iş veya başka bir kişisel trajedi nedeniyle satıyorsanız, bu meseleleri alıcılarınızla konuşmayın, hatta şaka bile olsa (yani, “Kocam pantolonunu koruyabilseydi bu evi saklayabilirdim. ! “) Onlarla tüm etkileşimin mümkün olduğunca olumlu olmasını sağla. Evlerini, imkanlar konusunda mutlu ve heyecanlı hissetmelerini istiyorsun.
Değerli eşyalarınızı güven altına alın. Evinizi yabancılara açmadan önce, güvenli bir yerde gerçekten yeri doldurulamaz olan her şeyi kilitleyin. Alıcılarınızın denetimsiz dolaşmasına izin vermeyin; Bir dakika yalnız kalmak isterlerse, avluda veya mutfakta kendilerine biraz mahremiyet vermeye çalışın.

Herhangi bir ciddi teklif gelmemişse, sorulan fiyatı düşürmek için kendinize bir zaman çizelgesi verin.

Herhangi bir ciddi teklif gelmemişse, sorulan fiyatı düşürmek için kendinize bir zaman çizelgesi verin.

Birçok satıcı evlerini çok yüksek fiyatlandırır. Ve sonra bakım, yükseltme ve emlak vergileri için ödeme yaparken, onları çok uzun süre çok yüksek tutuyorlar. En ciddi teklife başlamadan önce, teklif almazsanız, evinizin fiyatını nasıl düşüreceğinize ilişkin bir zaman çizelgesi belirleyin: “İki ay içinde bir teklif almadıysam, 25 bin doları düşüreceğim; ve 6 ay içinde bir teklif almadıysam, örneğin 75 bin dolar daha düşüreceğim “. Tekliflerin olmadığı durumlarda fiyatı nasıl düşüreceğinize dair önceden belirlenmiş bir tasarıma sahip olmak, karar vermeden duygu almanıza ve nihayetinde evinizi daha hızlı satmanıza yardımcı olacaktır.

Kendinizi alıcıların yerine koyun.

Kendinizi alıcıların yerine koyun.

Herhangi bir teklif alamıyorsanız mahallede bir gezintiye çıkın. Kendinizi alıcıların ayakkabılarına koyun ve kendinize sorun, fiyatlarıma göre evimi veya başka bir evi satın almak ister miyim? Mümkün olduğunca kendinize karşı dürüst olmayı unutmayın. Mahallenin çevresindeki diğer evlerin daha iyi seçenekler olabileceği sonucuna varırsanız, evinizi daha çekici hale getirmek için satış fiyatınızı düşürmenin zamanı geldi.

Teşvik önerin.

Teşvik önerin.

Saksıyı biraz tatlandırmanın bir yolunu bulun. Küçük bir iadenin, güvenlik battaniyesinin veya basit bir hareketin gücünü hafife almayın. Anlaşmayı daha çekici hale getirmek için yapabileceğiniz bazı şeyler:

Kapanış masrafları için bir kredi önerin ya da tamamen ödemek için teklif verin. Kapanış maliyetleri hızlı bir şekilde pahalı olabilir (birkaç bin doların üzerine), bu da büyük bir teşvik olur.
Ev cihazının arızalanmasını önlemek için devredilebilir bir ev garantisi verin. Bunlar genellikle sadece 300 ila 500 dolar arasındadır, ancak potansiyel alıcıya, bir şeyler ters giderse, bunun için fazladan para harcamak zorunda kalmayacaklarına dair gönül rahatlığı sağlar.
Teklif evde hızlı bir şekilde kapanıyor. Hayallerindeki evi gören birçok alıcı hemen içinde yaşamak istiyor. Alıcının zaman çizelgesinin kapanması ve mümkün olduğu gün mülkiyeti ele geçirmelerine izin vermeleri konusunda mümkün olduğunca esnek olun.

Finansman gezin.

Finansman gezin.

Çoğu satıcı, alıcının süreçten geçtiğini ve bir ev satın alma aşamalarını bildiğini varsayar. Gerçek şu ki, bu bir Emlakçının normalde sağlayacağı çok değerli hizmetlerden biri, ancak şimdi size, satıcıya, bir ipotek komisyoncusu seçerek kapanış masasına ulaşmak için onları dolaşmak size bırakıldı. Öncelikle kendinizi yerel bir ipotek şirketiyle hizalayarak, sanal bir kazan-kazan işleminde size yardımcı olması için kredi memuru adaylarına para veriyorsunuz. Mortgage brokerleri sıklıkla onaylanmış ancak henüz bir ev bulamayan müşterilere sahiptir; bu, nitelikli bir alıcı bulmak için müşteri listesine girmenin harika bir yoludur.

Aracı ayrıca, evinizin kapanış maliyetlerini de tahmin etmeli ve size pazarlama için stratejik finansman ipuçları vermelidir (Sıfır Aşağı, 2-1 Satın Alma seçenekleri, Yalnızca İlgi Alanları seçenekleri veya topluluk finansmanı ve kullanılabilir hibeler). Finansman, en az evreleme kadar hızlı bir şekilde bir ev satabilir.
Borç veren, beklenen satın alma fiyatına göre aylık ödemeleri listeleyen bir broşür de hazırlayabilir.
Borç veren açık evinizde bir toplantı ve selamlama oturumu düzenleyebilir. Bu oturum, potansiyel alıcıları, kendilerine sunulan borç verme fırsatları hakkında eğitmek için kullanılacaktır.

Müzakere için hazırlıklı olun.

Müzakere için hazırlıklı olun.

Bir alıcı evini sevdiğini ancak satın alma konusunda emin olamadığını söylerse, bu anlaşmayı tatmak için senin fırsatın. Alıcının yeni barbekünüze özlemle baktığını fark ettiniz mi? Fırlatıp attılar. Veranda bir süre verniklenmemiş gibi görünüyordu. Yeniden cilalamanın maliyetini karşılamak için 500 dolar düşeceğini söyleyin. Bir ev eşyası vermek veya ev iyileştirmeleri için küçük bir taviz vermek, istemediğiniz bir evde ipotek ödemeye devam etmekten daha az maliyetli olabilir.

Birisi düşük top teklifi yapsa bile, yukarı doğru pazarlık edebileceğinizi unutmayın. Kabul etmeye istekli olduğunuzdan daha düşük bir teklif alırsanız, cesaretiniz kırılmasın.

Temiz ve hızlı bir şekilde kapanmaya çalışın.

Temiz ve hızlı bir şekilde kapanmaya çalışın.

Alıcı teklif verdikten ve pazarlık yaptıktan sonra, işlemi olabildiğince çabuk kapatmaya çalışın. Eyaletinizin gerektirdiği tüm gerekli açıklama belgelerini sağladığınızdan emin olun. Alıcının teklifinden hoşlanmıyorsanız, sadece hayır deme. Her zaman bir karşı teklifte bulunun. Ödeyebileceğiniz her yerde alıcıyı ağırlamaya çalışın. Ayrıca, teklifi profesyonel değerlendirme için bir avukata vermeyi düşünün. Her şey çözüldüğünde, olabildiğince çabuk hareket edin.

Categories:   Finans ve Ticaret

Comments