Kâr Amacı Gütmeyen Durum Nasıl Gidilir?

Federal gelir vergisi muafiyetine sahip olmak genellikle 501 (c) (3) kar amacı gütmeyen statüsüne sahip olarak adlandırılır. Bu isim, Eğitimsel, hayırsever, dini ve diğer bazı kuruluşların federal vergi muafiyeti almalarına izin veren bölüm olan Dahili Gelir Kanunu’nun (IRC) 501 (c) (3) bölümünden gelmektedir. Federal gelir vergisinden muaf olarak nitelemek için, önce uygun bir kuruluş oluşturmalı ve kayıt olmalısınız. Kuruluşunuzu oluşturduktan sonra, İç Gelir Servisi (IRS) ile vergi muafiyeti durumuna başvurabilirsiniz. Vergiden muaf statü elde etmek, kar amacı gütmeyen kuruluşunuza birçok avantaj sağlar.

Vergi muafiyetinin faydalarını bilir.

Vergi muafiyetinin faydalarını bilir.

Kuruluşunuz, IRC’nin 501 (c) (3) bölümündeki vergi muafiyeti olarak tanındığında, federal gelir vergisi ödemenize gerek kalmayacak ve vergiden düşülebilir bağışlar almaya hak kazanacaksınız. Kâr amacı gütmeyen kuruluşlar, faaliyet göstermek için bağışlara bağımlıdır ve bağışlar vergiden düşülebilir olduğundan 501 (c) (3) bölümünden muaf tutulan kuruluşları desteklemeye çok isteklidir. Ek olarak, 501 (c) (3) statüsünün kazanılması, bağış yapan kurumlara izin verilen yararlanıcılara hibe vermelerini sağlar.

Bir organizasyon yapısı seçin.

Bir organizasyon yapısı seçin.

501 (c) (3) statüsüne hak kazanabilmek için kuruluşunuzun bir şirket, güven veya şirket dışı bir dernek olarak yapılandırılması gerekir. En yaygın 501 (c) (3) tipi kar amacı gütmeyen kurumdur. Ancak, kuruluşunuzu oluşturmadan önce seçeneklerinizi araştırmalısınız.

Kar amacı gütmeyen bir şirket, gelirlerinin hiçbir bölümünün üyelere, direktörlere veya memurlara dağıtılamadığı bir kuruluştur. Bu, kurumun kazancının hayır amaçlı amaçlar için kullanılması ve yöneticiler tarafından cebe girmemesi gerektiği anlamına gelir.
Güven, bir kişinin mülkiyeti bir başkasının yararına kullanmak veya dağıtmakla yükümlü kılınması gereken resmi bir ilişkidir. Örneğin, Ted’e 400 dolara Jake’e beş yıl boyunca eşit taksitler halinde verilecek bir güven verebilirsiniz.
Şirket dışı kar amacı gütmeyen bir dernek, ortak, kar amacı gütmeyen bir amaç için bir araya getirilen en az sayıda üyeden oluşur.

Bir isim seç.

Bir isim seç.

İşinizi kayıt ettirmeden önce kabul edilebilir bir ad seçmeniz gerekir. Adınız kuruluşunuz için açıklayıcı olmalıdır, ancak adınızın kullanımda olan bir adla aynı veya ona benzer olmadığından emin olmanız gerekir.

İlk müdürleri atayın.

İlk müdürleri atayın.

Bazı eyaletler, bu duruma kaydolduğunuzda belirli sayıda ilk yönetici seçmenizi ister. Yöneticiler kar amacı gütmeyen şirketi yönetir ve üst düzey kararlar alır. Yönetim kurulu üyeleri doğal insanlar olmalıdır (yani, başka şirketler olamazlar) ancak kayıt olduğunuz eyalette yaşamaları gerekmez.

Örneğin, Teksas’ta, kuruluş belgenizde (örneğin ana sözleşmelerde) en az üç yönetmen adı vermelisiniz.

Oregon’da, ana sözleşmenizdeki herhangi bir müdürü adlandırmanız gerekmez.

Kayıtlı bir temsilci ve adres seçin.

Kayıtlı bir temsilci ve adres seçin.

Herhangi bir yasal bildirimin veya resmi belgenin alınmasından tescilli bir temsilci sorumludur. Kayıtlı temsilciniz, genellikle dosyaya kaydettiğiniz eyalette ticaret yapmak için kayıtlı bir şirket ya da eyalette ikamet eden gerçek bir kişi olabilir. Seçtiğiniz kayıtlı ofis adresi, fiziksel olarak girilmiş bir adres olmalıdır (yani, kayıt yaptırdığınız eyalette bulunan bir Posta Kutusu kullanamazsınız.). Normal çalışma saatleri içerisinde, seçmiş olduğunuz adreste kayıtlı temsilciye ulaşılabilir olmalıdır.

Amacını sınırla.

Amacını sınırla.

Vergiden muaf statüye sahip olmak için kuruluşunuz için bir amaç beyanı oluşturmalısınız. Seçtiğiniz amaç, IRC’nin 501 (c) (3) bölümünde açıklanan kategorilerden birine girmelidir. Ayrıca, seçtiğiniz amacı ilerletmeyen etkinliklere açıkça izin veremezsiniz. Genel olarak, aşağıdaki istisna amaçlara izin verilir:

Yoksullar, sıkıntılı veya yoksulların rahatlamasını içeren hayır işleri; dinin ilerlemesi; eğitim veya bilimin gelişimi; kamu binaları, anıtlar veya eserler inşa etmek veya bakımını yapmak; devletin yükünü azaltmak; mahalle gerilimlerinin azaltılması; önyargı ve ayrımcılığı ortadan kaldırmak; insan ve medeni hakların savunulması; ve toplumun bozulmasına karşı mücadele etmek;
Dini;
Eğitim;
İlmi;
Edebi;
Kamu güvenliği için testler;
Ulusal veya uluslararası amatör spor yarışmasını teşvik etmek; ve
Çocuklara veya hayvanlara zulmü önlemek.

Varlıklarınızı muaf amaçlara ayırın.

Varlıklarınızı muaf amaçlara ayırın.

Ana sözleşmenizi doldurduğunuzda, 501 (c) (3) vergi muafiyetine hak kazanabilmek için varlıklarınızı kalıcı olarak muaf tutmaya adamanız gerekecektir. Bunun anlamı eğer kuruluşunuz dağılırsa, varlıklarınız üyelerinize veya müdürlerinize değil diğer yardım kuruluşlarına dağıtılır.

Örneğin, ana sözleşmenizde şunları belirtebilir: “Şirketin dağılması üzerine, varlıklar, İç Gelir Kodunun 501 (c) (3) bölümünün veya ilgili bölümün anlamı dahilinde bir veya daha fazla muaf amaç için dağıtılır. Gelecekteki herhangi bir federal vergi kanununun veya federal hükümete veya kamuya açık bir eyalet veya yerel hükümete dağıtılmalıdır. “

Ana sözleşmenizi doldurun.

Ana sözleşmenizi doldurun.

Ana sözleşmeniz sizin yaratma belgelerinizdir ve bunlar genellikle Dışişleri Bakanı olan bir devlet kurumu ile yapılır. Eyaletinizin Dışişleri Bakanı web sitesinde bir form bulabilmelisiniz. Formu bulduğunuzda, doğru ve eksiksiz bir şekilde doldurmanız gerekecektir. Genel olarak, ana sözleşme aşağıdakileri içermelidir:

Kuruluşunuzun adı ve türü;
Kayıtlı acenteniz ve kayıtlı ofisiniz;
İlk müdürleriniz (bazı eyaletlerde);
Senin amacın; ve
Çözünme ifaden.

Ana sözleşmenizi dosyalayın.

Ana sözleşmenizi dosyalayın.

Ana sözleşmeniz tamamlandığında, çevrimiçi olarak dosyalayacaksınız. Durumunuz çevrimiçi bir dosyalama hizmeti sunmuyorsa, şahsen veya faksla başvurmanız gerekebilir.

Teksas’ta, oluşturma belgelerinizi SOSDirect sistemlerini kullanarak çevrimiçi olarak dosyalayabilirsiniz.

Oregon’da belgelerinizi Dışişleri Bakanı’nın web sitesi üzerinden çevrimiçi olarak dosyalayabilirsiniz.

Dosyalama ücretini öde.

Dosyalama ücretini öde.

Ana sözleşmenizi dosyaladığınızda, aynı zamanda bir dosyalama ücreti ödemeniz gerekecektir. Bu ücretler genellikle feragat edilemez. Teksas’ta dosyalama ücreti 25 dolar. Oregon’da dosyalama ücreti 50 dolar.

Gerekli yerel lisansları ve izinleri edinin.

Gerekli yerel lisansları ve izinleri edinin.

Devlet sekreteriyle evrak doldurmaya ek olarak, bazı kuruluşların iş yapmak için yerel lisanslar ve izinler almaları gerekiyor. Eğer işinizi halka açıyorsanız (örneğin, kıyafet satıyorsanız veya tıbbi hizmetler sunuyorsanız), bu genellikle olacaktır.

Sigorta şartlarını yerine getirmek.

Sigorta şartlarını yerine getirmek.

Kâr amacı gütmeyen şirketlerin çoğunun iş yapmak için belirli sigorta türlerine sahip olmaları gerekir. Örneğin, çalışanlarınız olacaksa, büyük olasılıkla işsizlik sigortası ve işçi tazminat sigortası yaptırmanız gerekecektir.

İşveren Kimlik Numarasına (EIN) başvurun.

İşveren Kimlik Numarasına (EIN) başvurun.

IRS, IRS ile hesap numaranız olarak kabul edilen bir EIN edinmenizi isteyecektir. Bu EIN, IRS ile her karşılaştığınızda kullanılacaktır. Bir EIN’e başvurmak için, SS-4 Formunu doldurun ve IRS’nin web sitesi üzerinden çevrimiçi olarak gönderin. Kuruluşunuz devlete kayıtlı olana kadar bir EIN başvurusunda bulunmayın. SS-4 Formu aşağıdaki bilgileri içermelidir:

İşletmenizin adı, adresi de dahil olmak üzere bilgileri;
Sahip olduğunuz varlık türü, ki bu durumda genellikle bir şirket ya da kar amacı gütmeyen bir kuruluş olacaktır;
Başvurmanızın nedeni; ve
İşletmenin amacı ve çalışan bilgileri.

Uygulamayı zamanında başlatın.

Uygulamayı zamanında başlatın.

Kurumların çoğu, yasal olarak oluşturulduktan sonraki 27 ayın sonunda muafiyet başvurusunda bulunmaya ihtiyaç duyacak. Kuruluşunuz ana sözleşmenizi imzaladığınız tarihte yasal olarak oluşturulacaktır.

Geç kalırsanız, Form 1023’ün bir parçası olan E Çizelgesi’ni tamamlamanız gerekecektir. Çizelge, IRS’nin muafiyetinizin geçerli tarihini belirlemesine yardımcı olacaktır.

1023 Formunu doldurun.

1023 Formunu doldurun.

Form 1023, IRC’nin 501 (c) (3) bölümündeki istisnaların tanınması için başvuruda bulunması gereken IRS formudur. Bölüm I’i XI ve gereken tüm programları kullanarak tamamlamanız gerekir. Göndermeniz gereken programlar, sahip olduğunuz organizasyonun türüne bağlı olacaktır. I ila XI arasındaki bölümlerin aşağıdaki bilgileri içermesi gerekir:

Başvuranın kimliği;
Organizasyonel yapınız;
Organizasyon belgenizde gerekli hükümlerin kanıtı;
Faaliyetlerinizin açıklaması;
Direktörler, memurlar, çalışanlar vb. İle yaptığınız tüm mali düzenlemeler;
Sizden faydalanan kişilerin listesi;
Tarihin;
Özel faaliyetleriniz;
Finansal verileriniz;
Kamu yardım kuruluşunuz; ve
Kullanıcı ücreti bilgileriniz.

Kullanıcı ücretini öde.

Kullanıcı ücretini öde.

1023 Formunu doldurduktan sonra derhal dosyalamanız gerekecektir. Dosya açtığınızda, “kullanıcı ücreti” olarak adlandırılan ücreti ödersiniz. Ödeyeceğiniz kullanıcı ücreti, kuruluşunuzun yıllık brüt gelirlerine bağlı olacaktır. Brüt makbuzlarınız dört yıllık bir süre boyunca yıllık 10.000 ABD Dolarını aşmış veya geçecekse, kullanıcı ücreti 850 ABD Doları olacaktır. Bu eşiğe uymazsanız, kullanıcı ücreti 400 $ olacaktır.

Brüt makbuzlarınız, 1023 Form XI’de sertifikalandırılacaktır.

IRS isteklerine uyun.

IRS isteklerine uyun.

Başvurduğunuzda, bir IRS vergi uzmanı, 1023 Formunuzu inceleyecek ve ek bilgi talep edebilecektir. Bilgi için yazılı bir talep alırsanız, gerekli bilgileri toplayın ve gönderin.

Karar mektubunu al.

Karar mektubunu al.

Vergi uzmanı kuruluşunuzun muafiyet şartlarını yerine getirdiğini belirlediğinde, IRS size bir tespit mektubu gönderecektir. Bu tespit mektubu önemli bir belgedir ve diğer kalıcı kayıtlarınızla birlikte saklamanız gerekir.

Yasaklanmış faaliyetlerde bulunmaktan kaçının.

Yasaklanmış faaliyetlerde bulunmaktan kaçının.

Vergi muafiyet durumunuzu almak ve saklamak için, durumunuzu tehlikeye atabilecek faaliyetlere katılmaktan kaçınmalısınız. Örneğin, aşağıdaki etkinliklerin bir kısmına veya tümüne katılmaktan kaçınmanız gerekebilir:

Siyasi kampanyalara katılmak;
Büyük ölçüde lobi yapmak;
Özel kişilere fayda sağlamak;
Özel çıkarların yararı için faaliyet göstermek;
Kamu politikasını ihlal eden yasa dışı faaliyetlerde bulunmak.

Kayıtları iyi tut.

Kayıtları iyi tut.

501 (c) (3) kuruluşunuzun tüm finansal ve finansal olmayan faaliyetlerinizi gösteren kitap ve kayıtları derinlemesine tutması gerekir. Alınan tüm hibe ve bağışları takip etmelisiniz; çalışan bilgileriniz; ve kurul toplantılarında alınan kararlar.

Federal dosyalama gereksinimlerini karşılayın.

Federal dosyalama gereksinimlerini karşılayın.

Bir 501 (c) (3) kuruluşu olarak, IRS’ye birkaç belge vermeniz gerekecektir. En önemlisi, IRS’ye vergi ile ilgili bilgileri sağlayacak bir bilgi iadesi (Form 990) göndermeniz gerekecektir. Bu bilgiler genel olarak kamu muayenesi için hazır olacaktır.

Gerekli tüm bilgileri ifşa edin.

Gerekli tüm bilgileri ifşa edin.

990 Formunuzun kamuya açıklanmasına ek olarak, bir dizi başka belge de kamuya açıklanacaktır. Muafiyet başvurunuz (Form 1023), esas sözleşmeniz ve hayırsever katkılarla ilgili bazı bilgiler belgelenmeli ve açıklanmalıdır.

Categories:   Finans ve Ticaret

Comments