Bir İşletme İçin Şartlar ve Koşullar ve Gizlilik Politikaları Nasıl Yapılır?

Şartlar ve koşullar ve gizlilik politikaları, herhangi bir işletmenin sahip olması için önemli yasal belgelerdir. Şartlar ve koşullar, işletmenin ve müşterinin hak ve yükümlülüklerini açıklar. Gizlilik politikaları, işletmelerin müşterilerin kişisel bilgilerini nasıl koruduğunu ve kullandığını açıklar. İnternette kendi şartlarınızı ve koşullarınızı ve kendi özel durumunuza uyacak bir gizlilik politikasını hazırlamanıza yardımcı olacak kaynaklar bulabilirsiniz, ancak bu önemli yasal belgeleri tamamlamadan önce her zaman küçük işletme avukatına danışmalısınız.

Şartlar ve koşulları anlayın.

Şartlar ve koşulları anlayın.

Şartlar ve koşullar (T & C), işletmenizle müşteri etkileşimlerinin temelini oluşturur ve işletmenizin müşterileriyle nasıl etkileşime gireceğini tanımlar. Prosedürlerinizi ve işlemlerinizi açıklarlar, sorumluluğunuzu sınırlandırırlar ve sizin ve müşterinin bağlı kalmayı kabul ettiğiniz anlaşmaları belirtirler. Bunları işletmeniz ve müşteriniz arasındaki bir sözleşme olarak düşünebilirsiniz. Bir işletme olarak hak ve sorumluluklarınızın ne olduğunu ve müşterinizin hak ve sorumluluklarının ne olduğunu yönetir.

Kendinizinkini oluşturmak için kılavuz olarak kullanabileceğiniz bir “kazan” Şartlar ve Koşullarını sık sık bulabilirsiniz.

T & amp ;; C adresi

T & amp ;; C adresi

Şart ve Koşullarınızda verilen tam bilgiler sahip olduğunuz iş türüne bağlı olacaktır. Bununla birlikte, neredeyse tüm T & C’lerin ele alması gereken birkaç temel alan vardır:

Ürünler ve servisler.
Fiyatlar ve ödeme.
Garanti ve garantiler.
Telif hakkı ve ticari markalar.
Hizmetin sonlandırılması.
Geçerli yasa, Hüküm ve koşullarınızı düzenleyen bir yasa belirtmeniz gerekir (yani, kendi eyalet yasalarınız).

Sözleşmedeki değişiklikler. Şartları ve koşulları herhangi bir zamanda değiştirebileceğinizi belirten bir madde eklemek isteyeceksiniz.

İşletmenizin ihtiyaç duyduğu şart ve koşulların bir listesini yapın.

İşletmenizin ihtiyaç duyduğu şart ve koşulların bir listesini yapın.

Şartlar ve koşullar türlerini inceledikten sonra, hangilerinin sizin özel durumunuz için geçerli olduğu ve hangilerinin uygulamadığı açıkça anlaşılacaktır. Kendi belgenize dahil etmeniz gerekenleri not edin.

Çoğu şirket, telif hakkı, anlaşmadaki değişiklikler ve geçerli yasa hükümlerini dahil etmek isteyecektir.
Ürün satan tüm şirketlerin iade, geri ödeme ve zarar karşılığı içermesi gerekir.
Hizmet sunan herhangi bir şirket, hizmet sunumunun sona ermesini içermelidir.
Diğer sitelere bağlantı kurarsanız, kesinlikle site hizmetlerine bağlantı eklemek istersiniz.
Sitenizde yorumlara izin verirseniz, iftira gibi şeyler için sorumluluğunuzu sınırlayan bir hüküm eklemelisiniz.

Genel şartlar ve koşulları tanımlayın ve gözden geçirin.

Genel şartlar ve koşulları tanımlayın ve gözden geçirin.

İnternette genel terim ve koşul şablonlarını bularak başlayabilirsiniz. Bunları İngiltere gibi belirli ülkelere göre bile bulabilirsiniz. Orijinal listenize bakarken, şablonlardan ihtiyacınız olan maddeleri bulun. Şablonları yazdırmak isteyebilirsiniz, böylece durumunuzla neyin alakalı olduğunu daire içine alabilir ve neyin olmadığını işaretleyebilirsiniz. Bunları bir bilgisayar belgesine yapıştırmak da iyi sonuç verebilir.

Her işin farklı olduğuna dikkat edin. Bu nedenle, genel bir şablon kullanırken, hangi yönlerin işinize uygulanıp uygulanmadığını incelemek için her zaman dikkatlice okuyunuz. Tamamen okumadan genel bir şablon kullanmayın.

Benzer şirketlerden örnek şart ve koşulları bulun ve inceleyin.

Benzer şirketlerden örnek şart ve koşulları bulun ve inceleyin.

Genel bir şablona baktıktan sonra, kendinize benzer bir şirketin hüküm ve koşullarına bakın. Örneğin, ürünleri çevrimiçi satıyorsanız, bir çevrimiçi satıcının şartlarına ve koşullarına bir göz atabilirsiniz. İşletmeniz bir hizmet veriyorsa (örneğin, ısıtıcı ve klima kurulumu), şartlarını ve koşullarını görüntülemek için saygın bir ısıtma ve klima şirketinin web sitesine gidin. Şartlar ve koşulları yazdırmak isteyebilirsiniz, böylece durumunuzla ilgili olanı daire içine alabilir ve neyin olmadığını işaretleyebilirsiniz.

Örneklerine bakın.

Örneklerine bakın.

Şirketinizin ihtiyaçlarını düşündükten ve tüm araştırmalarınızı yaptıktan sonra, kendi şartlarınızı ve koşullarınızı hazırlamaya hazırsınız. Topladığınız şart ve koşullara bakarak, şirketiniz için geçerli olan tüm cümleleri veya tüm paragrafları seçin ve seçin. Tam olarak çalışan bir örnek bulduysanız, onu kullanmaktan çekinmeyin. Bu durumda, numunenizi takip edebilir ve şart ve koşullarınızı bu belgeden tek başına hazırlayabilirsiniz.

Kendinizinkine benzer firmalardan örnekler en iyi şekilde çalışacaktır.
Numunelerinizi kullanarak, tüm ana T ve amp; Önceden listelenen C alanları (ürünler ve hizmetler gibi) ve kendi T & ’nizi oluşturmak için örnekte tanımladığınız ilgili bilgileri kullanın. C.

İşletmenizin müşteriye hangi ürünleri ve / veya hizmetleri sağlayacağını tanımlayın.

İşletmenizin müşteriye hangi ürünleri ve / veya hizmetleri sağlayacağını tanımlayın.

Ürün ve hizmetlerden başlayarak, gerçekleştirilen fiziksel ürün veya hizmetleri ifade etmek için “mal” kullanımı gibi karışıklığa neden olabilecek terimleri tanımladığınızdan emin olun. Ayrıca, bu ürün ve hizmetlerle ilgili politikalarınızın müşteriye nasıl iletileceği hakkında bilgi vermelisiniz.

Örneğin, “Ürün X için iade politikamız web sitemizde mevcuttur ve ayrıca tüm fatura ve beyannamelere de basılmıştır.”
Numunelerden gelen bilgileri kendi işinizin ürün ve hizmetlerine göre düzenleyin.

Fiyatlandırma ve ödemeyle ilgili şartları ve koşulları belirtin.

Fiyatlandırma ve ödemeyle ilgili şartları ve koşulları belirtin.

Ne tür bir ödeme kabul ettiğinizi, ne zaman ödeme yapmanız gerektiğini ve ödeme zamanında veya doğru miktarda alınmazsa ne olacağını belirten bir bölüme sahip olmalısınız. Ayrıca, fiyatın neyi içermesi ve neyi içermemesi hakkında da bilgi eklemelisiniz (örneğin, fiyatın vergileri ve ücretleri içermesi). Olası fiyat artışlarıyla ilgili herhangi bir bilgi buraya dahil edilmelidir.

Bu bölüm aynı zamanda iadeler, geri ödemeler ve zararlar hakkında bilgi içerir. İade kabul ederseniz, müşterilerinize iade politikanızı bildirmek isteyeceksiniz (örneğin, satın alma işleminden 30 gün sonra). Para iadesi yaparsanız, şartları müşterilere bildirmeniz gerekir.
Ayrıca bir zarar reddi beyanı da dahil etmek isteyebilirsiniz. Feragatname, müşterileri belirli zararlardan sorumlu olmadığınız konusunda bilgilendiren bir bildiridir. Örneğin, iade nakliyesini kıran ürünlerden sorumlu olmadığınızı belirten bir feragatname ekleyebilirsiniz.

Garantileri ve garantileri netleştirin.

Garantileri ve garantileri netleştirin.

Ne kadar süreyle geçerli oldukları ve hangi koşulları geçersiz kılacağı dahil olmak üzere, garanti veya garantilerin şartlarını belirleyin.

Telif hakkı bildirimlerini sağlayın.

Telif hakkı bildirimlerini sağlayın.

Orijinal çalışmanızı korumak için telif hakkı bildirimleri sağlamalısınız. Bir telif hakkı bildirimi, dünyaya çalışmanızın orijinal olduğunu ve telif hakkı yasası çerçevesinde korunduğunu söyler. Bir telif hakkı bildirimi aşağıdakileri içermelidir: bir dairede (©) “telif hakkı” ve “c” kelimelerinin yanı sıra yayın tarihi ve telif hakkının yazarının ve / veya sahibinin adı. & Lt; , bunları web sitenizde de not ettiğinizden emin olmak isteyeceksiniz.

İşletmeniz, müşterilerin yayınlayabileceği bir web sitesi veya sosyal medya içeriyorsa, fikri mülkünüzün ne olduğu ve bir şey varsa, müşterinin fikri mülkiyeti olarak kalan şey arasında da ayrım yapmalısınız.

İlişkinin nasıl sonlandırılacağı hakkında bilgi verin.

İlişkinin nasıl sonlandırılacağı hakkında bilgi verin.

Müşterilerin işletmeyle ilişkilerini nasıl sonlandırabileceği hakkında bilgi eklemelisiniz. Bu, bir hesabın nasıl kapatılacağını veya iptal edileceğini ve müşteriye sağladığınız hizmetlerin nasıl sonlandırılacağını içerebilir.

Sorumluluğunu sınırla.

Sorumluluğunu sınırla.

İşletmeler, C ve C sorumluluklarını sınırlayan belirli dillere sahip olmadıkça çeşitli şeylerden sorumlu tutulabilir. Örneğin, bir spor salonuna sahipseniz, mülkünüzde kendilerini yaralayan insanlardan sorumlu olmadığınızı söyleyerek sorumluluğunuzu sınırlandırmak istersiniz. Neyin sorumlu tutulmayacağını belirten bir feragatname ekleyin.

Başka bir örnek olarak, işletmeniz bir web sitesi veya sosyal medya içeriyorsa, üçüncü taraflarca yapılan yorumların doğruluğundan sorumlu olmadığınızı açıklamaktan feragat edersiniz. Ayrıca bu yorumları onaylamadığınızı da belirtebilir.

Başka bir yaygın sorumluluk türü de kişisel bilgilerin çalınmasıdır. Müşterilerin bilgilerini güvende tutmazsanız, bu hırsızlıktan kaynaklanan zararlardan sorumlu olabilirsiniz. Bununla birlikte, müşteri güvenli bir şifre kullanmazsa, bilgi hırsızlığıyla ilgili sorumluluğu reddeden bir sorumluluk reddi de dahil edebilirsiniz.
Sorumluluk reddi, tamamen yaralı bir tarafın talebinden sizi korumazken, zararınızı en aza indirebilir.

Çalışmanızı gözden geçirmek için bir avukatın hizmetlerini listeleyin.

Çalışmanızı gözden geçirmek için bir avukatın hizmetlerini listeleyin.

Sözleşmelerde uzmanlaşmış bir avukat, şartlar ve koşullarınızın, kendinizi ve işinizi korumak için ihtiyacınız olan her şeyi içermesini sağlayabilir. Ayrıca, belgenizin mevcut sözleşme yasalarına uygun olduğundan da emin olabilir. Online sözleşme yasaları hakkında daha fazla bilgi edinebilirsiniz.

Bir gizlilik politikasına ihtiyacınız olup olmadığını belirleyin.

Bir gizlilik politikasına ihtiyacınız olup olmadığını belirleyin.

Müşterilerden kişisel bilgiler toplarsanız, ister işlemlerle ister bir web sitesini veya sosyal medya sayfasını ziyaret ederek, yerinde bir gizlilik politikanız olmalıdır. Politika, kullanıcılara verilerini nasıl toplayacağınız, kullanacağınız, paylaşacağınız ve koruyacağınız konusundaki sözünüzdür. Federal Ticaret Komisyonu (FTC), ABD’deki gizlilik kaygılarını düzenlemektedir. Ajans, FTC web sitesinde gizliliğin ve politikaların önemini tartışmaktadır. Küçük İşletmeler İdaresi (SBA) ayrıca SBA web sitesinde gizlilik ve gizlilik politikalarının önemini kabul etmektedir.

Gizlilik politikalarındaki fıkra türlerini anlayın.

Gizlilik politikalarındaki fıkra türlerini anlayın.

Gizlilik politikaları birçok farklı madde içerir. Bunlara, bunlarla sınırlı olmamak üzere, bu tür hükümler dahildir:

Hangi bilgileri topladığınız. E-posta adreslerini veya telefon numaraları, adresler, kredi kartı numaraları veya sosyal güvenlik numaraları gibi daha hassas bilgileri toplayabilirsiniz.
Topladığınız bilgileri nasıl kullanıyorsunuz? Bilgileri müşterilerle daha iyi iletişim kurmak veya yeni ürünler getirmek için kullanabilirsiniz.
Bilgileri başkalarına ve kime ifşa ederseniz. Örneğin, müşteri bilgilerini sağladığınız bir nakliye şirketi kullanıyorsanız, bu bilgileri gizlilik politikanıza eklemeniz gerekir.
Politikayı kendi takdirinize göre değiştirebilmeniz. Kendi politikanızı değiştirme hakkını saklı tutmak önemlidir.

Günlük veri sağlama. Bu tür bir hüküm, kullanıcılara kullandıkları tarayıcıda ve kullandığınız sunucuda bazı bilgilerin günlüğe kaydedildiğini bildirir.

Kurabiye maddesi. Web siteleri genellikle çerezleri bilgisayarlarda saklar ve bu fıkra kullanıcıları bu şekilde bildirir.

Gizlilikle ilgili soruları veya kaygıları olan kullanıcılar için iletişim bilgileri. Politikanız hakkında herhangi bir sorunuz olursa, kullanıcılara sizinle iletişim kurmalarını sağlamalısınız.
Cümleler 13 yaşından küçüklere hizmet ediyorsanız. Web siteniz 13 yaşın altındakilere hizmet veriyorsa, özellikle çocuklar için gizlilik kurallarını öğrenmeniz gerekir. Bu kuralları okumak için Federal Ticaret Komisyonu’nun web sitesini ziyaret edebilirsiniz.
Sağlık şirketleri için hükümler. Şirketiniz halka sağlık hizmetleri sağlıyorsa, Sağlık Sigortası Taşınabilirliği ve Sorumluluk Yasası (HIPAA) gizlilik politikasına sahip olmanız gerekebilir. Sağlık ve İnsan Hizmetleri Departmanı web sitesini inceleyerek HIPAA gizlilik politikasına ilişkin kurallar hakkında bilgi edinebilirsiniz.

Verebileceğinden fazlasını vaat etmediğinden emin ol.

Verebileceğinden fazlasını vaat etmediğinden emin ol.

Gizlilik politikalarında sık karşılaşılan bir hata, “Kişisel bilgilerinizi üçüncü taraflarla paylaşmayız” gibi bir şey söylemektir. Ne yazık ki, satış işlemlerinin ve çevrimiçi işlemlerin niteliği nedeniyle, bu bilgilerin paylaşılmasını önlemenin temelde bir yolu yoktur. . Örneğin, bir müşteriden bir kredi kartı ödemesini işleme koyan banka en azından müşterinin bilgilerinden bazılarına sahip olmalıdır. Bunun gibi açıklamalar yapmak başınızı belaya sokabilir ve bu nedenle gizlilik politikanızı bir avukat tarafından gözden geçirmeniz önemlidir.

Saygın kaynaklardan gelen örnek gizlilik politikalarını bulun ve inceleyin.

Saygın kaynaklardan gelen örnek gizlilik politikalarını bulun ve inceleyin.

Farklı şirketlerden gizlilik politikaları almak için herhangi bir arama motoruna “gizlilik politikası” yazın. Yahoo’nun gizlilik politikası sadece iyi bir örnektir. Şablonlar için ayrıca Better Business Bureau veya Small Business Association gibi diğer sitelere de başvurabilirsiniz.

Örnekleri kılavuz olarak kullanarak kendi gizlilik politikanızı hazırlayın.

Örnekleri kılavuz olarak kullanarak kendi gizlilik politikanızı hazırlayın.

Politikaları yazdırmak veya kesip bir bilgisayar belgesine yapıştırmak en kolay olabilir. Diğer gizlilik politikalarını incelerken, durumunuz için neyin uygun olup olmadığını not edin. Açıkça uygulanamayan bir şeyi atın. Durumunuz için geçerli olan her şeyi saklayın. Uygulanan ancak durumunuza daha iyi uyacak şekilde ince ayar yapılması gereken şeyleri düzeltin. Örnekleri inceledikten ve işaretledikten sonra, kendi gizlilik politikanızı hazırlamak için notlarınızı ve örneği kullanın.

Topladığınız bilgileri ve bunları nasıl kullanıp açıkladığınızı tartışan hükümler sözleşmenizde olmalıdır.

Politikayı değiştirebileceğinizi belirten bir madde, sözleşmenizde olmalıdır.

Tarayıcılarda ve sunucularda belirli bilgilerin günlüğe kaydedilmesiyle ilgili bir hüküm, sözleşmenizde olmalıdır (ör. Bir günlük verileri sağlama).

Çerezleri bilgisayarlarında saklayabileceğinizi belirten bir madde de dahil edilmelidir.

Politikayı belirtin.

Politikayı belirtin.

Müşterilerin kişisel bilgilerini nasıl topladığınızı, yönettiğinizi ve kullandığınızı açıkça açıklamalısınız. Bu, özellikle ödemeleri işlemek için interneti kullanıyorsanız (çoğu işletme yapar) veya müşteri bilgilerini toplamak için anketler ve diğer pazarlama araçlarını kullanıyorsanız önemlidir.

Web sitenizi ve / veya sosyal medyayı içeren bir gizlilik politikası yazıyorsanız, çerez politikanız (web sitenizin müşterilerinizin verilerini nasıl sakladığı) ve müşteri bilgilerini başkalarıyla nasıl paylaştığınız gibi şeyler de açıklamanız gerekir.
İşletmeniz 13 yaşın altındaki çocuklardan bilgi toplarsa, COPPA’ya (Çocukların Çevrimiçi Gizlilik Koruma Yasası) uyduğunuzdan emin olmanız gerekir. FTC’nin web sitesi bu kurala uyma konusunda faydalı önerilerde bulunuyor.

Müşteriye bir seçenek sunun.

Müşteriye bir seçenek sunun.

İyi bir gizlilik politikası, müşterilerin, işletmenizin verileriyle yaptıkları hakkında bir seçim yapmalarını sağlar. Örneğin, müşterilere gelecekteki iletişimden vazgeçme seçeneği sunabilirsiniz; ABD’de, CAN-SPAM ACT, çevrimiçi iletişimden çıkmak veya çıkmak için bir özelliğin bulunmasını gerektirir.

Bu verilere erişim sağlayın. Müşterileriniz topladığınız verileri inceleyebilmeli, hataları değiştirebilmeli veya düzeltebilmeli ve herhangi bir nedenle verileri silmenizi isteyebilmelidir.
Bir kaygı ya da şikayette bulunmak için bir yol sağlayın. Müşterilerin verileri hakkında endişeleri veya şikayetleri ile sizinle iletişim kurmasını açıkça ve kolay hale getirmelisiniz.

Verileri güvene alın.

Verileri güvene alın.

Müşterilerinizin verilerini nasıl topladığınız ve koruduğunuzla ilgili net ve doğru bir açıklama sağlayın. Bazı durumlarda, özellikle de şirketiniz mobil uygulamalar ve bulut depolama gibi araçlar kullanıyorsa, tüm müşterilerinizin verilerinin nasıl toplandığını bile bilmiyor olabilirsiniz. FTC, tam olarak nasıl ve ne şekilde topladığınızı ve depoladığınızı anlamanıza yardımcı olmak için çevrimiçi hukuk alanında uzmanlaşmış bir avukatla veya bir bilgi teknolojileri uzmanıyla konuşmanızı önerir.

Güncellemeler sağlayın.

Güncellemeler sağlayın.

Gizlilik politikanız değişebileceğini not etmeli ve politikada yapılan değişiklikleri açık ve erişilebilir hale getirmelidir. Örneğin, değişiklikleri bildiren bir e-posta gönderebilir veya sosyal medya hesaplarınıza güncellenmiş bir bağlantı gönderebilirsiniz.

Çalışmanızı gözden geçirmek için bir avukat bulundurun.

Çalışmanızı gözden geçirmek için bir avukat bulundurun.

Gizlilik yasalarında uzmanlaşmış bir avukat, politikanızın kendinizi ve işinizi korumak için ihtiyacınız olan her şeyi içermesini sağlayabilir. Ayrıca, belgenizin mevcut gizlilik yasalarına uygun olduğundan da emin olabilir. Small Business Administration web sitesinde gizlilik yasaları hakkında daha fazla bilgi edinebilirsiniz.

Categories:   Finans ve Ticaret

Comments