Ebeveynlik Planı Nasıl Oluşturulur

Bir ebeveynlik planı birlikte yaşamayan iki ebeveynin, çocuklarını büyütmek için birlikte çalışmalarına yardımcı olmak için kullandıkları bir belgedir. Ebeveynlik planı aile mahkemesi tarafından zorunlu tutulabilir veya daha resmi olmayan bir belge olabilir. Bir ebeveynlik planı yazarken, çocuk yetiştirmenin tüm yönlerine nasıl yaklaşmak istediğinizi düşünmek için zaman ayırın. Hangi anlaşmaya varırsanız yapın, çocuğunuz yaşlandıkça değiştirmek zorunda kalacağınızı anlayın.

Normal programa karar verin.

Normal programa karar verin.

Karar vermeniz gereken ilk şey, çocuğun birlikte yaşayacağı ve diğer ebeveynin çocuğu ne sıklıkta ziyaret edeceğidir. Bireysel koşullarınıza bağlı olarak ortak gözaltına karar verebilir veya çocuğun öncelikle bir ebeveyni ile birlikte yaşamanın en iyisi olduğuna karar verebilirsiniz.

Bir bebeğiniz varsa, takvimi düzenlemeye çalışın, böylece her iki ebeveyn de bebeğin günlük bakımına katılma olanağına sahip olur, çünkü bu bağ için önemlidir.
Çocuğunuz daha büyükse, okul takvimi ziyaret takviminizi etkileyebilir.
Düzenli bir program oluşturmaya ek olarak, bir ebeveyn taşınmaya karar verirse ne olacağını konuşun.

Tatiller ve tatiller için bir plan oluşturun.

Tatiller ve tatiller için bir plan oluşturun.

Tatiller ve tatiller için konaklama programında bazı özel düzenlemeler yapmak isteyebilirsiniz. Örneğin, Babalar Günü, çocuğun normalde anne ile birlikte olacağı bir güne denk gelirse, o gün için özel bir istisna yapmak isteyebilirsiniz.

Birbirinize yakın yaşıyorsanız, tatilleri çocuğunuzun diğer ebeveyni ile bölebilirsiniz. Örneğin, Noel sabahı için bir çocuğunuz olabilir ve eş-ebeveyniniz Noel akşamı için bir çocuğunuz olabilir.
Tatil planlarını da dikkate aldığınızdan emin olun. Örneğin, çocuğunuzla birlikte yaz boyunca iki haftalık bir tatil yapmayı planlıyorsanız, eş-eşinizin de aynı şeyi yapmasına izin verilip verilmeyeceğine karar verin. Çakışmaları zamanlamaktan kaçınmak için eşinizle birlikte tatilleri koordine ettiğinizden emin olun.
Ayrıca doğum günü partileri için plan yapmak isteyebilirsiniz. Ayrı partileriniz olup olmayacağına veya ailenin her iki tarafının da davet edileceği bir partiniz olup olmadığına karar verin.

Özel durumlar hakkında düşünün.

Özel durumlar hakkında düşünün.

Tatillere ve tatillere ek olarak, ziyaret programında ayarlanması gereken bazı şeyler ortaya çıkabilir. Her şeyi planlamak imkansız olsa da, özel durumlarla nasıl başa çıkacağınız konusunda temel bir fikre sahip olmak, eşinizle birlikte olduklarında eşinizle olan çatışmaları önlemenize yardımcı olacaktır.

Çocuğun ziyaret süresi boyunca hasta olması durumunda programı nasıl ayarlayacağınızı düşünün.
Beklenmedik bir şeyin bir doğumgünü partisine yapılan bir cenaze töreni veya son dakika davetiyesi gibi zamanlamayı bozması durumunda nasıl başa çıkacağınıza karar verin.
Çocuk normal bir ziyaret günü boyunca bir ebeveyni ile birlikte olamıyorsa, bu günü telafi edip etmeyeceğinize veya düzenli programa devam edip etmeyeceğinize karar verin. Çocuğun bir sonraki ziyaretinde örneğin o ebeveynle fazladan bir gün geçirmesini seçebilirsiniz.

Çocuğun görmesine veya yanında kalmasına izin verilenleri ana hatlarıyla belirtin.

Çocuğun görmesine veya yanında kalmasına izin verilenleri ana hatlarıyla belirtin.

Çocuğunuzun etrafında olacağına güvenmediğiniz ailenin bazı üyeleri varsa, bu kısıtlamaları ebeveynlik planında belirtmek önemlidir. Endişeleriniz hakkında konuşun ve çocuğun yalnız olmadığı sürece çocuğunuzun yanında olmasının uygun olup olmadığına karar verin.

Ayrıca çocuğunuza bakıcılık yapabilecek kişi için genel kurallar oluşturmak isteyebilirsiniz. Örneğin, siz ve eş-ebeveyniniz tüm bebek bakıcılarının en az 16 yaşında olması ve CPR’de sertifikalandırılması gerektiği konusunda hemfikir olabilirsiniz.

Çocuğunuzu nasıl değiş tokuş edeceğinizi belirleyin.

Çocuğunuzu nasıl değiş tokuş edeceğinizi belirleyin.

Çocuğunuz hem siz hem de eşinizle birlikte zaman geçirirse, çocuğu değiştirmek için bir prosedür oluşturmanız gerekecektir. Sizin için doğru düzenleme eş-ebeveyninizle olan ilişkinizin türüne ve birbirlerine ne kadar yakın yaşayacağınıza bağlı olacaktır.

Siz ve eş-ebeveyniniz arasında iyi bir ilişki varsa, çocuğu birbirinizin evlerine bırakabilirsiniz.
Eş-ebeveyninizin evinize gelmesini istemiyorsanız, tarafsız bir yerde buluşabilirsiniz.
Programınızı ayrıca bir ebeveynin çocuğu okula bırakması ve diğerinin çocuğu okuldan alması için düzenleyebilirsiniz.

Faaliyetleri nasıl seçeceğinize karar verin.

Faaliyetleri nasıl seçeceğinize karar verin.

Ders dışı etkinlikler genellikle büyük bir zaman taahhüdü gerektirir, bu nedenle eşinizle çocuğunuzun hangi aktivitelere katılacağı hakkında konuşmak önemlidir. Her bir aktiviteye katılmadan önce veya bir ebeveyinin imzalanmasına izin verilip verilmeyeceği konusunda konuşacaksınız diğerinin onayı olmadan bir faaliyet için çocuk.

Zaman değerlendirmelerine ek olarak, eş-eşinizin etkinliğe katılmayacağını veya bunun çok pahalı olduğunu düşünebileceğini göz önünde bulundurmalısınız. Bu tür durumlarla başa çıkmak için bir plan yapmak, kararları çok daha kolaylaştıracaktır.
Özellikle uzaktaysa, aktivitelere ve aktivitelerden taşımayı düşündüğünüzden emin olun. Çocuğunuzu, eş-babanızın ziyareti sırasında yapılabilecek herhangi bir faaliyete başlamadan önce bu konuda anlaşmanız önemlidir.

Olaylara kimlerin katılacağı konusunda hemfikir olun.

Olaylara kimlerin katılacağı konusunda hemfikir olun.

Çocuğunuz futbol oynasın ya da okul oyunda oynasın, sonunda ikinize de katılmak isteyebileceğiniz bir olayla karşı karşıya kalacaksınız. Çocuğunuzla hangi etkinliklere katılacağınıza dair bir anlaşma yapın.

Alternatif etkinliklere katılmaya karar verebilirsiniz, özellikle de sık sıklarsa.
Her ikisine de katılmayı kabul ediyorsanız, herhangi bir kural olup olmayacağına karar verin. Birbirinizle etkileşime girecek misiniz yoksa ayrı mı oturacaksınız ve birbirinizle konuşmuyor musunuz?

Eş-ebeveyninizle nasıl iletişim kuracağınızı belirleyin.

Eş-ebeveyninizle nasıl iletişim kuracağınızı belirleyin.

Çocuğunuz sizinle birlikteyken eş-ebeveyninizin bilmek isteyeceği ve bunun tersi bir sürü şey ortaya çıkacaktır. Bu, futbol oyunlarının takvimi, kurduğunuz cezalar veya çocuğunuzun okulda yaşadığı sorunlar gibi şeyleri içerir. Bu tür bilgileri nasıl ve ne zaman ileteceğinize dair bir planınızın olması önemlidir.

Tercih ettiğiniz iletişim yöntemine karar verin. Arkadaşınızla şahsen veya telefonda konuşmaktan hoşlanmıyorsanız, e-posta ile iletişim kurmaya karar verebilirsiniz.
İletişim kurmak için bir aracı kullanmaya karar verirseniz, bu iletişimin nasıl ve ne sıklıkta gerçekleşeceğini ana hatlarıyla belirtin.
Ayrıca hangi bilgilerin paylaşılması gerektiğine de karar verin. Eş-ebeveyn, çocuğunuzun her üşüdüğü zaman bunu bilmek isteyebilir veya ikiniz buna gerek olmadığına karar verebilirsiniz.

Koordinat rutinleri.

Koordinat rutinleri.

Çocuğunuzun günlük rutini diğer ebeveynle birlikte yürütün ve her ikinizin de takip edebileceği bir program üzerinde anlaşmaya çalışın. Tutarlılık küçük çocuklar için çok önemlidir, bu nedenle her iki hanede de aynı rutine sahip olmak işleri daha kolay hale getirecektir.

Bebekler için uyku ve beslenme programlarının tutarlı kalması önemlidir.
Daha büyük çocuklar için, ev ödevi ve oyun zamanı rutinlerinin tutarlı kalması önemlidir.

Çocukla iletişim için kurallar oluşturun.

Çocukla iletişim için kurallar oluşturun.

Her ebeveyin, diğer ebeveyne ziyaret süresi boyunca çocukla nasıl ve ne zaman iletişim kuracağına dair açık kurallar koymak önemlidir. Çocuğun her iki ebeveyni ile düzenli olarak iletişimde kalmasını sağlayan ancak ebeveynler arasında çatışmalara yol açmayacak bir anlaşmaya varmaya çalışın.

Diğer ebeveynin çocuğu arayabileceği saatler ile ilgili kurallar koymayı seçebilirsiniz. Ayrıca, diğer ebeveynle konuşurken çocuğun gizliliğine izin vermeyi de kabul etmek isteyebilirsiniz.
Kurallarınız programınıza bağlı olarak değişebilir. Örneğin, çocuk yaz boyunca bir ebeveyni ile birlikte kalırsa, diğer ebeveyn sık sık telefon etmek isteyebilir. Çocuk sadece diğer ebeveynle birkaç saatliğine birlikte çalışıyorsa, sık telefon görüşmeleri uygun olmayabilir.
Ayrıca, siz ve eş-ebeveyniniz, çocuğunuzla paylaşacağınız ebeveynlik planı hakkında ne kadar bilgi paylaşacağınıza karar vermelisiniz. Sizin için doğru seçim çocuğunuzun yaşına ve olgunluk seviyesine bağlı olacaktır. Örneğin, plana katkıda bulunma fırsatını takdir edeceğini düşündüğünüz bir genç oğlunuz varsa, kararlarınızı vermenize yardım etmesine izin vermek isteyebilirsiniz. Ebeveynlik planının bazı yönlerinin, mali şartlar gibi, paylaşmaya uygun olmadığına karar verebilirsiniz.

Çocuk nafakası anlaşması kurun.

Çocuk nafakası anlaşması kurun.

Çocuk nafakası muhtemelen bir ebeveynlik planının en ateşli yanıdır. Çoğu zaman, gözaltına alınmayan ebeveyn, çocuğun masraflarını karşılamaya yardımcı olmak için her ay diğer ebeveyne sabit miktarda para öder. Tutar her ebeveynin gelirine ve velayet düzenlemesine bağlı olacaktır. Mümkünse, hem siz hem de eşiniz için çalışan bir nafaka düzenlemesi üzerinde anlaşmaya çalışın.

Çocuk nafakası ile ilgili bir anlaşmaya varamazsanız, aile mahkemesine gidebilir ve hakem nafakasını talep edebilirsiniz.
Ebeveynlik planının diğer unsurları değişirse, nafakaların değişmesi gerekebileceğini unutmayın. Bu değişiklikleri yapmak için mahkemeye gitmeniz gerekebilir.

Yetişkin çocuklar için finansal desteği tartışın.

Yetişkin çocuklar için finansal desteği tartışın.

Çoğu durumda, nafaka sadece küçükler için zorunludur. Ancak, siz ve eş-ebeveyniniz çocuğunuzu maddi olarak desteklemenin daha uygun olacağına karar verebilirsiniz. Bu durumda, mali desteğinizin ayrıntılarını ebeveynlik planınıza dahil etmeniz gerekecektir.

Artık çocuğunuzu maddi olarak desteklemeyeceğiniz bir yaş belirlemek ya da maddi desteği belirlemek için başka bir faktör kullanmak isteyebilirsiniz. Örneğin, siz ve eş-ebeveyniniz, çocuğunuz kolejden mezun olduğunda finansal desteğinizin sona ereceğine karar verebilirsiniz.

Günlük masrafların nasıl ele alınacağını belirleyin.

Günlük masrafların nasıl ele alınacağını belirleyin.

Çocuk nafakası sözleşmenizde daha önce belirtilmemişse, günlük masraflarından sorumlu olan eşinizle görüşün. Örneğin, çocuğunuz doğum günü partisine gidiyorsa ve bir hediye alması gerekiyorsa, bunu kim ödeyecek?

Ayrıca, belirli maddeler için harcamanın ne kadar uygun olduğu konusunda da kılavuzlar bulmak isteyebilirsiniz.

Büyük masrafları nasıl karşılayacağınıza karar verin.

Büyük masrafları nasıl karşılayacağınıza karar verin.

Günlük masraflara ek olarak, siz ve eş-ebeveyniniz, çocuğunuzla ilişkili daha büyük masraflar için bir plana ihtiyacınız olacaktır. Bu, tıbbi faturalar veya yurtdışındaki bir okul gezisi ile ilgili ücretleri gibi şeyleri içerebilir.

Büyük (acil olmayan) harcamaların yapılmadan önce üzerinde mutabık kalınmasını gerektiren bir hüküm yapmak isteyebilirsiniz. Bu, eş-ebeveyninizin, hemfikir olmadığınız çocuğunuz için pahalı bir satın alma yapmasını ve ardından bunun yarısı için ödeme yapmanızı beklemesini önler.

Eşyaların paylaşılıp paylaşılmayacağını öğrenin.

Eşyaların paylaşılıp paylaşılmayacağını öğrenin.

Eş-ebeveyninize, çocuğunuz için bireysel eşyaları evinizde tutacağınıza veya çocuğunuzun eşyalarını ileri geri getirmesine izin verip vermeyeceğinize karar verin. Bu, bir video oyun sisteminden kıyafet ve ayakkabı gibi temel öğelere kadar her şey için geçerli olabilir.

Yaşam tarzı seçimlerini tartışın.

Yaşam tarzı seçimlerini tartışın.

Çocuğunuz için yaptığınız belirli yaşam tarzı seçimleri varsa, bunları eş-ebeveyninizle görüşmek ve ikinizin de mutlu olduğu bir anlaşmaya varmak önemlidir. Örneğin, eşinizin yanında kalırken çocuğunuzun sağlıklı bir diyet yediğinden emin olmak isteyebilirsiniz.

Ayrıca eş-ebeveynin yaşam tarzı seçimleriyle ilgili bazı hükümler de yapabilirsiniz. Örneğin, eş-ebeveyninizin çocuğunuzun etrafında sigara içmemesini isteyebilirsiniz.

Kurallar, sorumluluklar ve disiplin konusunda anlaşın.

Kurallar, sorumluluklar ve disiplin konusunda anlaşın.

Siz ve eş-ebeveyninizin beklentileriniz ve disiplin yöntemlerinizle tutarlı olması çok önemlidir. Çocuğunuzdan beklentileriniz ve çocuğunuzun bu beklentileri yerine getirmemesi durumunda bununla nasıl baş edeceğiniz hakkında ayrıntılı bir konuşma yapın.

Çocuğunuzun sokağa çıkma yasağı varsa, her iki evde de aynı olduğundan emin olun. Ayrıca çocuğunuzun hangi koşullar altında ebeveyn denetimi olmadan dışarı çıkmasına izin verildiğini de tartışınız (varsa).
Telefon, internet ve televizyon kullanımıyla ilgili olanlar da dahil diğer kuralları da tartışın.
Çocuğunuz hane halkının kurallarını ihlal ederse sonuçların ne olacağına karar verin ve bunları tutarlı bir şekilde uygulayın.
Çocuğunuzda ev işleri varsa, eş veya babanızla diğer evlerde aynı veya benzer işleri yapma hakkında konuşun.

Din ve kültürel mirasa yaklaşmak için bir plan geliştirin.

Din ve kültürel mirasa yaklaşmak için bir plan geliştirin.

Siz ve diğer ebeveynlerin farklı dinleri ve mirasları varsa, çocuğunuza her ikisini de öğretmek isteyip istemediğinize karar verin. İkiniz üzerinde hemfikir olabileceğiniz bir karar verin.

Eğer farklı dinleriniz varsa, çocuğu ikisine de eğitmeye karar verebilirsiniz.
Eğer bir ebeveyn dinini diğerinden daha fazla uygularsa, çocuğunuza yalnızca o din hakkında öğretmeye karar verebilirsiniz.

Okul ve eğitim için bir plan oluşturun.

Okul ve eğitim için bir plan oluşturun.

Devlet okullarına, özel okullara ya da ev okullarına katılmayı kabul edip etmediğinizi çocuğunuz için ne tür bir okul istediğinizi belirleyin. Eğer henüz bir okul seçmediyseniz, eşinizle birlikte karar verirken vaktiniz geldiğinde nasıl karar vereceğinizi tartışmak isteyebilirsiniz.

Ayrıca veli öğretmen konferanslarıyla nasıl baş edeceğinizi de not edin. Sırayla katılabilir ya da her iki ebeveyn birlikte katılabilir. Diğer bir seçenek de, tüm konferanslara ayrı ayrı katılmak üzere öğretmenle düzenlemeler yapmak olacaktır.
Ebeveynlik stratejinizde okuldan bilgi ve okul notları alma ile ilgili not alın. Yine, bir kişinin her şeyi almasını ve diğerinin kopyalarını almasını ayarlayabilir veya okuldan ikinize de aynı bilgileri göndermesini isteyebilirsiniz.
Okul etkinliklerine kimlerin katılacağına karar verin. Sırayla katılmayı seçebilir veya bir kişinin tüm etkinliklere katılmasını sağlayabilirsiniz. İkinizle de mutlu olduğunuza karar verin.
Ayrıca, zamanı geldiğinde çocuğunuzun kolej eğitimini nasıl ödeyeceğinizi düşünün. Her bir ebeveynin ne kadar katkıda bulunmaya istekli olduğuna dair kılavuzlar oluşturmak isteyebilirsiniz.

Çocuğun tıbbi ihtiyaçlarına kimlerin katılacağını belirleyin.

Çocuğun tıbbi ihtiyaçlarına kimlerin katılacağını belirleyin.

Sağlık sigortası ve diş sigortası masraflarını kimin karşılayacağına veya masrafları bölüp bölmeyeceğinize karar verin. Eş-ebeveyninizle çocuğunuzun tıbbi bakımı hakkında, doktorları nasıl seçeceğiniz, randevulara kimin katılacağı ve acil durumlarda hangi protokolün olması gerektiği hakkında konuşun.

Hem siz hem de diğer ebeveyn çalışırsanız, çocuğunuzu tıbbi randevularınıza götürmek için sırayla karar verebilirsiniz. Diğer seçenek, o sırada çocuğun velayetinin kim olduğuna bağlı olarak sorumluluk almaktır.
Çocuğunuzun özel tıbbi ihtiyaçları varsa, bu kararlar özellikle önemlidir. Bakım ve tedavi söz konusu olduğunda her iki ebeveynin de aynı sayfada olması çok önemlidir.
Seçmeli prosedürlerin (diş telleri gibi) nasıl seçileceğini ve bunların nasıl ödeneceğini de belirlemelisiniz.

Gelecekteki kararları ele almak için bir plan oluşturun.

Gelecekteki kararları ele almak için bir plan oluşturun.

Ebeveynlik planınıza dahil olmayan diğer şeylerin ortaya çıkması kaçınılmazdır. Bu nedenle, eşinizin ve babanızın gelecekteki kararları nasıl alacağınız hakkında genel bir anlayışa sahip olmak iyi bir fikirdir. Örneğin, diğer ebeveyne danışmadan önemli kararlar vermeyeceğinizi ve sorunları şahsen tartışacağınızı kabul edebilirsiniz.

Mahkemeye gitmeniz gerekip gerekmediğine karar verin.

Mahkemeye gitmeniz gerekip gerekmediğine karar verin.

Bazı durumlarda, eş-ebeveynler herhangi bir yardım almadan ebeveynlik planını kabul edebilirler. Ancak, bu herkes için çalışmıyor. Eşinizle bir veya daha fazla konu hakkında bir anlaşmaya varamazsanız, sorunu çözmek için aile mahkemesine gitmeniz gerekebilir. Hakim karar verir ve ebeveynlik planını uygulayacak bir emir verir.

Bazı yargı alanlarında, eğer küçük bir çocuğun velayetini paylaşmayı planlıyorsanız, mahkemelere ebeveynlik planı yapmanız gerekebilir. Bunun sizin için geçerli olup olmadığını öğrenmek için yerel aile mahkemenize danışın.

Her şeyi bir yere yaz.

Her şeyi bir yere yaz.

Bir ebeveynlik planı yazmak küçük bir iş değildir. Hem sizden hem de eş ortağınızdan önemli bir zaman taahhüdü gerektirecektir. İkinizin oturabileceği ve çocuk yetiştirmenin tüm yönlerini tartışabileceği bir zamanı koordine etmeye çalışın. En küçük ayrıntılar da dahil olmak üzere her şeyi bir yere yazın. Bu daha sonra karışıklığı önlemeye yardımcı olacaktır.

Her birinin ebeveynlik planının bir kopyasına sahip olduğundan emin olun.

Planı imzala.

Planı imzala.

Ebeveynlik planını imzalamak, her ikinizin de, imzaladığınız anlaşmaya bağlı kaldığınızı gösterir. Belgeyi mahkemelerle doldurmasanız bile, iki tarafın da imzalatması iyi bir fikirdir.

Ebeveynlik planınızı mahkemelere sunmanız gerekiyorsa, her ikisini de noter önünde imzalamanız gerekir.

Planını değiştirmek için istekli ol.

Planını değiştirmek için istekli ol.

Çocuklar yaşlandıkça, planların ihtiyaçlarına göre adapte olması gerekecektir. Bir ebeveynlik planı geliştirirken, yalnızca belirli bir düzenlemenin şu an geçerli olması nedeniyle sonsuza dek işe yarayacağı anlamına gelmediğini akılda tutmak önemlidir. Esnek olun ve gerektiğinde planı değiştirmek hakkında konuşmaya istekli olun.

Planı çocuğunuzun diğer ebeveyni ile gözden geçirmek ve gözden geçirmek için bir program oluşturmak isteyebilirsiniz, ancak ihtiyaç duyulduğunda tartışmaya açık olmak hala iyi bir fikirdir.

Categories:   Family Life

Comments