Geriye Doğru Nasıl Okunur

Hepimiz vücudumuzu kullanmanın önemini biliyoruz, peki zihinlerimizi kullanmaya ne dersiniz? Kelimeleri geriye doğru okumak, zihninizi aktif tutmanıza ve okuma becerilerinizi geliştirmenize yardımcı olur. İngilizce okuyucular ve yazarlar olarak, soldan sağa okumaya alışkınız. Beynine meydan okumak için, bunun yerine sağdan sola okumaya çalış.

Bir kağıda kısa bir cümle yazın.

Bir kağıda kısa bir cümle yazın.

Genellikle daha kısa, daha kolay kelimelerle başlamanıza ve daha uzun bir cümleye kadar yol almanıza yardımcı olur. İki ila üç kelime yeterli olacaktır.

İfadeyi geriye doğru yeniden yazın.

İfadeyi geriye doğru yeniden yazın.

Son kelimenin son harfiyle başlayın ve ilk kelimenin ilk harfiyle bitirin. Normalde yaptığınız gibi kelimeler arasında boşluk bırakın. İfadeyi birkaç kez yazma alıştırması yapın; beyninizi sağdan sola doğru hareket ettirmenize yardımcı olacaktır.

Soldan sağa okumaya alışkın olduğunuz için, beyniniz bu yönü doğal olarak tercih ediyor; temelde yaptığınız şey, sağdan sola doğru nasıl takip edileceğini (“yön izleme” olarak adlandırılır) yeniden öğretmektir.

İfade okuma alıştırması yapın.

İfade okuma alıştırması yapın.

Sağdaki harfle başlayın ve sola doğru ilerleyin (normalde okuduğunuzun tersi). Her harfi ayrı ayrı tanımlayın ve ilerledikçe ses çıkarmaya çalışın. Zamanla beyniniz kelimenin şeklini tanımaya başlayacak ve artık ses çıkarmanıza gerek kalmayacak.

Önümüzdeki birkaç gün içinde birkaç kez okuma alıştırmaları yapın. Uygulamanızı zaman içinde genişletmek, soldan sağa değil, sağdan sola kelimeleri ters yönde okuma ve tanıma konusunda daha rahat hissetmenize yardımcı olur.

Daha uzun ifadelere geç.

Daha uzun ifadelere geç.

Bir kitaptan rastgele bir cümle seçin ve geriye doğru okuma alıştırması yapın. Cümleyi kitapta izole etmek zorsa, cümleyi bir kağıda yeniden yazın, sonra cümleyi sağdan sola doğru yeniden yazın. En azından başlangıçta, gözlerinizin nerede olduğunuzu takip etmesine yardımcı olmak için parmağınızı her kelimenin altında kullanmak yardımcı olabilir.

Pratik yapmak mükemmelleştirir! İşte bir örnek. Ne yazdığını bulmaya çalış.
snoitalutargnoC .sdrawkcab gnidaer dönemi uoy siht daer nac uoy fI

Aklında bir kelime hayal edin.

Aklında bir kelime hayal edin.

Herhangi bir kelime olabilir, ancak daha kısa (iki ila dört harf) sözcükle başlamak daha kolaydır. Her bir harfi çizerek kelimeyi bir kağıda yazdığınız gibi zihninize yazın.

Sözcüğü sağdan sola, zihinsel olarak çevirin.

Sözcüğü sağdan sola, zihinsel olarak çevirin.

İlk önce iki harfli kelimelerle (oh, ah, hayır, açık, vb.) Aklınızdaki harfleri çevirmeyi deneyin. Daha uzun kelimelere geçtiğinizde, her bir kelimeyi tüm kelimeyi çevirmeye çalışmak yerine, her bir harfi bir defada zihinsel olarak yazmaya yardımcı olabilir. Güven kazandıkça, kelimenin tamamını çevirmek daha kolay hale gelecektir.

Uygulama.

Uygulama.

Bu zihinsel bir egzersiz olduğu için, herhangi bir kelimeyi geriye doğru çekebilirsiniz. Bir dahaki sefere trafiğe takıldığınızda, markette sırada beklerken ya da bir restoranda bir arkadaşınızı beklediğinizde, gördüğünüz bir kelimeyi seçin ve aklınıza saygısız bir şekilde uygulayın.

Dize kelimeleri birlikte.

Dize kelimeleri birlikte.

Ekstra bir meydan okuma için, aklınızdaki tüm cümleleri çevirmeyi deneyin. Zihninizde geriye doğru bir kelimeyi görselleştirmek yeterince sık sık sıkıcıdır, bu nedenle kendinize karşı sabırlı olun. Bir cümlenin tamamını çevirmeden önce zihninizdeki tek kelimeleri çevirin.

Geri metni bir aynaya kadar tutun.

Geri metni bir aynaya kadar tutun.

Ayna görüntüsünde geriye doğru yazılmış metni deşifre etmeye çalışıyorsanız, okunaklı hale getirmenin kolay bir yolu vardır. Metnin ayna görüntüsü veya aynada göreceğiniz metnin görüntüsü normal olarak yazılmış gibi görünecektir.

Ayna görüntüsü yazımı, sağdan sola, geriye doğru yazmaktan farklıdır. Ayna görüntüsü yazma işleminde, her bir harf geriye doğru görünür, ancak harfler hala soldan sağa doğrudur.
Bir aynaya normal metin tutarsanız efekti görebilirsiniz.

Metni soldan sağa doğru okuyun.

Metni soldan sağa doğru okuyun.

Tıpkı normalde yaptığınız gibi, metni şimdi açıkça okuyabilmeniz gerekir. Kodu deşifre etmek için beyin tıkanmasına gerek yoktur. Harfler normal konumlarında görünecektir.

Geri yazmak için bir ayna kullanın.

Geri yazmak için bir ayna kullanın.

Bir dahaki sefere yazınızı anlamak biraz zorlaştırmak istediğinizde, metninizi ayna görüntüsü yazmaya çevirmek için bir ayna kullanabilirsiniz. İşte ne yapmalı:

Metninizi bir kağıda normal yazı ile yazın.
Bir arkadaşının aynanın önünde tutmasını sağla.
Metninizin ayna görüntüsünü izlemek için bir parça izleme kağıdı kullanın.
Aydınger kağıdındaki metin, mesajın tersi yazılı olarak yazılacaktır.

Categories:   Eğitim ve İletişim

Comments